bugün

madenciden olarak da bilinen grup yorum şarkısı.

(bkz: dünyanın bütün işçileri birleşin)
http://www.youtube.com/watch?v=3j0Lb14O5U4
Mor ve Ötesi grubunun bu yıl Ekim ayında çıkaracağı albümün ismi. Merakla bekliyoruz efenim. *
biraz gecikmiş bu aralar çıkması beklenen (yani 2013'ü bulmaz aralık sonu temin edilebilir) yepyeni mor ve ötesi albümü.

sıra gözetmeden albüm içeriğini yazayım:
(bkz: güneşi beklerken)
(bkz: eski şarkısı)
(bkz: oyunbozan)
(bkz: sana değmez)
(bkz: son sabah)
(bkz: yağmur teşekkürler)
(bkz: bahar)
(bkz: gel söndür beni)
(bkz: tamiri mümkün kalbinin)
(bkz: boş bir dünya)
(bkz: mermiler)
(bkz: denize doğru)

şarkıların 10'u harun tekin imzalıyken 2'si burak güven yapımıymış. burak güven'in kotardığı 8 dakika 36 saniyelik mermiler şarkısı türkiye'de bitmek bilmeyen iç savaşı resimliyormuş.
rakun müzik etiketli albümün idefix fiyatı 14,39 tl. ön sipariş kabul edilmekte.
`http://www.idefix.com/muz...?sid=XWIXF5P0FB4BO3X5HWBG`
edit: 14,39'dan 18 tl oluvermiş.site minimal bi güncelleme yapıvermiş.
çıkmıyor, çıkamıyor hala beklemedeyiz. youtube'dan konser kayıtları kalitesiz de olsa dinlenebilen albümdür. oyun bozan enfes; yağmur, teşekkürler bir o kadar güzel.
resmi olarak bugün çıkan mor ve ötesi albümüdür. iyi ki doğmuş!
henüz dağıtımlar tamamlanmadı, bu hafta içinde edinilebilir.

albümle ilgili güzel röportajlardan biri şöyle: http://www.hurriyet.com.tr/pazar/22167469.asp.

canımdır onlar benim, ama ben bu hafta almayacağım albümü. haftaya doğum günümde alacak, sonra da albüm yazısını keyifle yazacağım. şimdiden oyunbozan favorim, 30 saniyelik tanıtımıyla!
Mayıs'tan beri beklenilen, bugün aldığım müthiş şarkılarla dolu Mor ve Ötesi albümü. Her zamanki gibi yine harika!
en sevdiğim grubun -mor ve ötesi- "biri bana hediye etsin dediğim aylardır beklediğim son albümü."
çok üzülüyorum çok, buralara gelmez ki nasıl bulucam..
mor ve ötesi'nin en uzun albümü olmasına rağmen bir solukta dinleniyor ve kalitesiyle şaşırtıyor albüm. hiç bu kadar kaliteli "sound"lu bir türkçe albüm dinlememiştim. mor ve ötesi hem kendini hem türkiye'yi aşmış bunlarla berber albüm maalesef popüler olacak şarkılara pek sahip değil. oyunbozan muhtemelen albümün en çok dinlenilen şarkısı olacak. ben sağlam bir mor ve ötesi dinleyicisi olduğum için beni oldukça mutlu etti bu albüm. daha önceki albümlerden "gül kendine"ye benzerlikleri fazlasıyla var ancak grup artık daha olgun hem sözler hem de müzik kalitesi açısından bu albüm gül kendineyi ikiye katlar. albümün açılış şarkısı olan ve albüme adını veren güneşi beklerkene de değinmek gerekiyor. mor ve ötesi çok güzel sözler yazdı ama herhalde bu şarkısıyla söz yazımı konusunda son noktaya ulaşmış bulunmakta. neyse efendim 10 üzerinden 7.5'i hak eden bir albüm olmuş. benim gözümde dünya yalan söylüyordan sonraki en başarılı ikinci mor ve ötesi albümü olmuş.

mvö severlere hayırlı olsun efendim.
Mor ve Ötesi'nin geçtiğimiz günlerde insan içine çıkardığu nefis albümü. Dinleyicileri (abartma değil) adeta göklere çıkaran bir albüm. Güneşi Beklerken albümü adeta diğer albümlerini gölgeler nitelikte ...
ilk dinlediğimde hiç beğenmediğim, yadırgadığım, bu ne ya adamlar tarz değiştirmiş dediğim albümdür. Ancak 2-3 kez daha dinledikten sonra oldukça hoşuma gitmiştir. zaten ilk dinleyişte hiç bir şeyi beğenmeyen bendeniz'in bu albümü de ilk dinleyişte beğenmesi beklenemezdi. 2-3 şarkı var, gerçekten hit olur diyorum. güzel olmuş bayağı, sağlam şarkılar. genel olarak albüm de oldukça hoş olmuş. bir albümdeki albüm de oldukça hoştu zaten. ben morları çok da severim zaten. burak güven'in seslendirdiği şarkılar pek hoşuma gitmedi ama. biraz daha dinleyeyim belki onları da severim kim bilir. burak güven çok tatlı adam bu arada. bu kadar mütevazi, kibar bir insan olamaz. bir konser çıkışı fotoğraf çektirebilir miyiz diye sordum, tabi ki dedi gülümsedi falan. nasıl sevindim ergenus gibi anlatamam. harun tekin o kadar değil bak. doğruya doğru şimdi. o pek sallamıyor etrafı ama burak çok tatlı adam gerçekten. mütevazi insanlar bir harika dostum. evet bu kadar çok konudan konuya atladıktan sonra entry'mi burada bitiyorum. konu bütünlüğü sağlanamadığı için affınıza sığınıyorum.
mor ve ötesi'nin son albümüdür. dinleyicilere karşı alıyorsan al almıyorsan siktir git stratejisinin uygulandığı albümdür, dağıtıcılarıının kınandığı albümdür, internetten özenle tüm şarkıların indirilip dinlendiği kayda değer 2 tane şarkının olduğu ve iyi ki orjinalini almadığım albümdür ayrıca.

(bkz: nerede gül kendine nerede bırak zaman aksın)
mor ve ötesinin an itibariyle son albümü.

tanımı da yaptıktan sonra yorumlara geçelim. Kendilerini bırak zaman aksından beri takip etmekteyim ve tüm albumlerini, şehir dahil, ezbere bilmekteyim(ingilizce şarkıları saymazsak). ama ilk defa bir mor ve ötesi albümü için direk iyi veya kötü tanımı yapamıyorum sözlük. evet bu album karışık bir album olmuş. O mor ve ötesinin kök dinleyicisine ulaşmaya çalışmışlar biraz, bırak zaman aksın, gül kendine havası vermişler albume, ama masumiyetin ziyan olmaz gibi kötü bir album izleri de taşıyor album. yani karışık olmuş, biraz daha melodik olmuş direk gitara davula abanmamışlar ama nerede o büyük düşler şarkısının sonları.

ne olursa olsun, bence artık mor ve ötesi büyük düşler gibi bir albüm yapamayacak, o albüm sadece mor ve ötesi için değil, türkiyede rock müzik adına da bir devrimdi. kendileri de bir röportajlarında yaptıkları en zor albüm olduğunu söylemişlerdi. hiç bir şarkısı durma öyle, kış geliyor, ayıp olmaz mı, büyük düşler gibi olamayacak maalesef. kızdığımdan da demiyorum, adamlar değişiyor, olgunlaşıyor, duyguları değişiyor, şarkıları da değişecek tabi. Ama ne bileyim, masumiyetin ziyan olmaz albumunden, tabiri caizse nefret etmemin sebebi beklentimin büyük düşler gibi bir album olacağıydı.

bu arada, yorma kendini şarkısı açık ara en kötü mor ve ötesi şarkısıdır, hele klibi yok mu? o türkiyede rock aına yapılmış en kötü klipti.

büyük düşler ulan!

edit : ne zaman okudun da eksi verdin kardeşim? sıkıntın nedir? gel dertleşelim bir.
mor ve ötesi, dünya yalan söylüyor'dan sonra bir türlü o seviyeye çıkamasa da güzel bir albüm olmuştur. albüm itunes'ta 9.99 tl şu aralar.
geç ulaştığım albümü dinler dinlemez yorum yapmak istedim.

son sabah , güneşi beklerken, oyunbozan, tamiri mümkün kalbinin,gel söndür beni şarkılarının favorilerim olduğu albümdür ve burak güven'in de sahne aldığı albümdür. denize doğru ve mermiler de burak güvenin performansı da doyurucu ancak en çok hoşuma giden parça harun tekin ile burak güven'in birlikte söylediği tamiri mümkün kalbinin' dir.

genel olarak kaliteli bir mor ve ötesi albümü olmuş ben masumiyetin ziyanı olmaz albümünü de beğenmiştim ancak güneşi beklerken ile seviyeyi oldukça yükseltmişler. 40 yaşlarına gelen üyeleriyle olgunluk zamanına giren mor ve ötesi'ni önümüzdeki yıllarda yeni albümleriyle bekliyorum.
mor ve ötesi şarkısı ve albümü adıdır. albüm de şarkı da beklendiğine değmiştir.

Bu bedenler biraz sahipsiz
Biraz da renksiz bugün
Yarın yok, yarın neymiş

Bu sokaklar biraz sahici
Biraz da eşsiz bugün
Yarın yok, yarın neymiş

Aklının ardında neler yatar bilmem
Karanlığın dibi yok oldu sonunda

Hayat ne anlatır neleri gizlerken
Yolunu bilmezsin güneşi beklerken
Dünya bir çadır ve onu kaybettin
Güneşi beklerken

Bu bedenler biraz sahici
Biraz da renksiz bugün
Yarın yok, yarın neymiş, yarın neymiş

Aklının ardında neler yatar bilmem
Karanlığın dibi yok oldu sonunda

Hayat ne anlatır neleri gizlerken
Yolunu bilmezsin güneşi beklerken
Dünya bir çadır ve onu kaybettin
Güneşi beklerken

http://www.youtube.com/watch?v=TfINf2OrlnA
mor ve ötesi'nin son albümü. diğer albümlerle mukayese etmeyeceğim her albümün kendine has bir havası vardır keza bu albümün de öyle.
albümde genel olarak depresif bir hava hakim. parçaları genel olarak beğendim. sözler çok güzel ve dinledikçe daha da kendine çekiyor. ayrıca Burak Güven'in vokalini önceden dinlemiştik ama kerem özeyeğen'in vokali performası da hoş olmuş.
özellikle beğendiğim şarkılar: güneşi beklerken - boş bir dünya - denize doğru - oyunbozan - bahar - son sabah - eski şarkısı..
mor ve ötesinin son albümünde bulunan duygusal parça..bana kalırsa albümün en güzel parçası olmuş.
mor ve ötesinin son albümü. şuan bile 6 tane şarkısı favorilerim arasına girdi. zaten mor ve ötesinin olduğu her yerde kalite vardır. yine muhteşem bir albüm olmuş.
mvö - güneşi beklerken'i diğer albümlerden ayıran ve ilk gözüme çarpan farklar; ilk çıkardıkları albümlerinden uzun bir süre sonra tekrar piano kullanmaları, ney ve keman gibi enstrumanlara yer vermeleri, burak güven'in daha çok şarkıda söylemesi oldu.
Ve şu an hatırlamadığım ve bir yerde okumuş olduğum "harun'un sesi şarap gibi" benzetmesine aynen katılıyorum.
Şarkılar, 'dünya yalan söylüyor' albümü gibi tek lokmada hepsini dinlettirmese de, her şarkısı ayrı bir yerden toplanmış gibi, ve farklı zamanlarda kendini sevdirebilecek çok güzel parçalar bence. ellerine sağlık. iyi ki böyle bir yerli gruba sahip bu ülke.
mor ve ötesi'nin kasım gibi çıkması beklenen ancak çıkması aralık'ı bulan son albümü.

fikirlerime gelince..

bir türlü ısınamadım albüme. hem de hiçbir şarkısına. evet müzik olarak çok yol almışlar eski albümlerine göre ama ne bileyim şarkıların hepsi çok soğuk geldi. nerede 23'ün, yalnız şarkı'nın, büyük düşler'in sıcaklığı? ben bulamadım açıkçası. hayal kırıklığına uğradım. 'masumiyetin ziyan olmaz' isimli albümün geneli de hayal kırıklığıydı ama birkaç şarkıyla (özellikle 'bisiklet' ile) kurtarıyolardı durumu. şimdi o da yok. gelecek sefere artık.
albüme değilde sadece güneşi beklerken şarkısına yorum yaparsak başarılı bir parça.
güzelim en son çıkan mor ve ötesi albümü.
asla bir koçum benim, lise defteri, kampüsistan olamayacak yeni dizi. bana tuba ünsal'ın hızlı adımlar filmini anımsattı. [kat: diziler] [kat: kanald dizileri] [kat: kerem bürsin dizileri] [kat: lise dizileri]
demin kanal d'de reklamını gördüğüm dizi. pis yedili, arka sıradakiler tarzı bir dizi izlenimini uyandırdı bende. 30 yaşındaki adamı lise öğrencisi rolüne sokma geleneğini bozmamışız şükürler olsun ki..
yeni bir lise dizisi.

-demek okula gelen yeni kız sensin...

öyle bi dedi ki eleman, sanki yiyeckler kızı amk, kavurma yapacaklar.