bugün

"müslümanım" diye gezen fakat müslümanlıkla alakası olmayan, batı özentisi insandır. toplum baskısından korktuğu için, "ben müslüman değilim" diyemeyecek kadar eziktir. bu yüzden müslümanlıkla alakası olmamasına rağmen müslümanlığın adını kirletmeye devam eder.
bir insan günde 5 vakit namazın farz olduğunu bilip, kabul edip ama kılmazsa dinden çıkmaz. günahkar olur.
ama namazı beğenmeyip, haşa, saçma bulup kılmazsa dinden çıkar, kafir olur.
(bkz: laik)
"kime ne? günahsa benim günahım" kişisidir.
bir müslümana kafir demenin kişiyi dinden çıkaracağını bilmeyenlerin kafir ilan ettiği kişiler.
günde beş vakit namazdan sonra karıya kıza sarkıp tecavüze yeltenen, kul hakkı yiyen, dedikodunun en babasını yapan müslümandan evla insandır.
tez dininden aforoz edilesidir.

pagan dinimize kendisini bekliyoruz ama. hem zevk alıyorsunuz, hem kimse size seni yarattım diye de emir vermiyor. ee daha ne bekliyorsunuz? *
(bkz: buyur sahip)
sana ne ulan benim dinimden, imanımdan, itikatımdan diye sorması gereken, ve de aynen soran, ama cevap mevap beklemeyen; sorana, "hacı bi git işine yahu, manyak mısın sen" diyen, ayrıyaten "ne işi var böyle maksatlı başlıkların bu sözlükte" diye merak eden kişi.
kimseyi alakadar etmeyen insandır.
ister kılar, ister kılmaz bu kendi sorunudur.
ironiktir.

yahu ben anlamıyorum, vallaha anlamıyorum, billaha anlamıyorum.namaz dinin direğiyse?

e senin de dinin islamsa?

sence de ironik değil mi?

yoksa sen?
geheim5in babasına göre namaz saatleri 5 vakit değil 3 vakittir. o yüzden 5 vakit kılınmaz ise birşey olmazmış. kendisi 3 vakti de kılmaz o ayrı konu. doğrudur belki bilemeyeceğim. ben pek ilgilenmiyorum. konuyla ilgili bilgim bu kadar.
(bkz: inancının büzük olması)
kimseyi ilgilendirmeyen bir durumdur, kimse kimseye ben senden daha fazla müslümanım diyebilecek durumda değildir, her şeyin doğrusunu allah bilir.
allah'la arasına karışmayacağıız müslümandır.
namaz kılıp kılmamak sadece kişiyi ilgilendiren bir durumdur. Kişinin Allah ile arasındadır. Kimse ne namaz kılıyor diye ne de kılmıyor diye yargılanamaz.

Bir müslümanı namaz kılmıyor diye eleştirenler ateistleri görmezler. Oysa laik bir devlette yaşıyorsak herkesin inancı kendine ise bu durum bu kadar da abartılmamalıdır. Kişi ateisttir, müslümandır, alevidir, hristiyandır, yahudidir bu durum kimseyi ilgilendirmez. Sadece kişinin Allah ile arasında olan bir durumdur. Bunu her seferine dile getirmemin de bir anlamı yoktur.
başkasının inancını sorgulamak, anlamaya çalışmak niye?

sen peygamber misin ki(haşa) insanları doğru yola çağrıyosun veya yanlış yolda olduklarını düşündüğün insanları kafana göre yargılayıp ''cehennemde yanacaksınız kafirler'' gibilerinden eleştiriyosun?

''din kul ile allah arasında'' değil mi? dinde zorlama yoktu hani.

''raad ol'' din gardaşım herkes bu dünyada neye layikse ahirette onu yaşar, milletin derdi seni tırmalamasın.
kafa kağıdı müslümanı.
(bkz: lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me)
herkesin incancı kendinedir kimseyi yargılamak allah'dan başka kimseye düşmemelidir.
iyi niyet ile sorulmuş bir özendirme sorusu olabilir. Yargılama varsa sanane en güzel cevaptır.
sürüye katılan koyundan ibarettir.sadece sürü piskolojisi yaşar, ailesi müslüman olduğu için dinini hiç sorgulamadan o da müslümandır.ot gelip ot gidecek olan insandır.
huzura kabul edilmenin özünü kavrayamamış müslümandır.
namaz dince temizlik ve spordur. müslüman kişi düzenli duş alıp spor yapıyorsa allah kabul eder. *
namaz kılıp kılmadığı onun müslüman olup olmadığını değiştirmez. namaz kıldığı halde binbir türlü pisliğin içinde olanlar var. allaha inanması ve allahın emrettiği şeyleri yapması müslüman olması için kafidir.
"kendine müslüman, münafık" ve kimi yaşlı amcalar tarafından "kafir!" diye tanımlanan üşengeç bir insandır.