bugün

bu aralar başardığım şeydir. 20 adetten üçe düşürmek bence büyük bir başarıdır.
en sağlıklısı tamamen bırakmaktır. nasıl olsa günde üç tane içmeyi istediğim zaman bunu başarabiliyorum, koymuşum götüne bugün de 4 tane, bugün de 5 tane vs tarzında gene günde 20 adete çıkarma riski vardır.
yemeklerden sonra tüketiliyorsa sigaraya geri dönüş kaçınılmazdır.
son dört yıldır başardığım şeydir.
sigarayı bıraktıktan 10 gün sonra tekrar başlamanın ilk evresidir. *
her gün yavaş yavaş artarak günde 20 taneye çıkacaktır. öyle azaltmakla olmuyor olum. biliyoruz da konuşuyoruz. piçak kesmiş gibi bırakmak lazım.
belki de hiç içmemektir bir sonraki evre.
sigarayı azalttığına işarettir.

sigara daha tatlı olur. hatta 3 günde 1 tane içerseniz eğer kafayı bile dumanlar.
sabah kalktıktan sonra ya da kahvaltıdan sonra içmeyin, zira zaten bünye istemiyor sigarayı, tabi eğer hiç uyarmazsanız beyni sigarayla. bu durum -birazcık zorlarsanız- akşama kadar bile gider öyle ama yine de akşam üstü bir tane içebilirsiniz.. akşam yemeğinden sonra da içmeyin, geçsin iki üç saat. sigara nöbeti gelirse de geçmesi için 2-3 dakka sabredin hatta.. çayla beraber bir tane için sonra. çok zor değil, abartmayın sigarayı, kız gibi olmayın az dayanın. vatana millete hayırlı bir insan olun bir de..

Dipnot: light sigaralarla bunu başaramazsınız..
başkasının yapabilmesine en sinir olacağım şeylerden biri olduğu halde, yapabilmekten büyük zevk aldığım, dost ve arkadaşlarımın "keşke herkes öyle yapabilse, onun bir zararı da olmaz zaten" dediği, kötü alışkanlık. üç sigara için çakmak ve tabla bulundurmak zorunluluğu, bir sigara bile içsen, tablada duran izmaritin ortamda yarattığı pis koku. sıfıra indirmek bu kadar mı zor? evet, 6 ay sıfır sigaradan sonra yine ortalama üç adet. hepsi de akşam yemekten sonra.
Tiryaki olmadığına kanaat getirdiğimiz kişilerdir.
Tiryakiyim seviyorum ama sigaranın tadı bozuluyor abartıldığı zaman zevki kalmıyor. ideali günde 3azdır 4çoktur.
hiç sigara içmemek tercihinin yanında akciğerlere zararlı bir aktivitedir.
Keşkelerimden biridir.

Keyif sigarası içebilmek gibi bir hayalim var.
iyi bir eylemdir. Haftada 3-4 tane ya içiyorum ya içmiyorum artık.
Sabahları düşündüğüm, akşama kadar 7-8 ile çarptığım miktardır.
okula giderken bir tane, öğle arasında bir tane, çıkışta bir tane ve günlük sigara tüketimim sona ermiştir.
övünülecek bir şey değildir. içmeyin. evet.
-7 olsa olur mu? Hadi 7 olsun ayagimiz alissin.

+4 dal ne fark edecek ki oglum?

-ikramiye alacagim.

Saka bir yana, 5-6 uzeri ise kisinin tiryakilikten ote problemleri vardir. Eskiden askerlere dagitilan sigara hakki haftada 2 paket imis. Gunde 6 dala denk geliyor.

Hani o eski filmlerde fosur fosur sigara ceken askerler varya, o yalan. Kim yitirdi o denli sigarayi amerikan marine korps’u bulacak?
Üçünü birarada içiyorum ben.
Faydası vardır günde 3 sigaranın arttırmadığımız takdirde. Metabolizma için.
imkansız bir durumdur. Sigaraya yeni başlanmıştır ve o sayı en az 1 pakete sabitlenecektir ilerleyen zamanlarda.
Hiçbir sakıncası yoktur. Zararı da yoktur.
daha dün gece kuzenle bunu konuşuyorduk... bırakmaya gerek bile gerek yok, öldürmez de diye.
Hep niyetlendiğim ama hiç başaramadığım durumdur.

Artık dal alarak ilerliyorum. Paket aldığım anda sanki her can sıkıntısında her boş anda yakma isteği geliyor.