bugün

müslümanlara özgü vicdansız davranış.
Bunu diyenler eti ağaçtan toplandığını sanıyor galiba. Zeka seviyesi olarak başlığı canlandıran tipin böyle sanması normal. Evet.
Hayvanlar günah işleyemez. insan dışında hiçbir canlının günah işleme özgürlüğü yoktur. Kesmek için illa günah şartı varsa durum vahim. Bu durumda sen insan kesiyorsun pampa. Bir de Bize cani diyorsun. Ayıp.
bitkilerin de canı var. günahsız elmayı acımadan dalından koparmak insanlığa sığar mı? o canlı değil mi?

bence insanlık olarak hiçbir canlıyı yememeliyiz. neticede hepsinin yaşama hakkı var. ama aslan doğada ceylan'ı avlayabilir o sorun değil.

edit: yazmak zorunda bırakmışsınız. ironi yapıyorum.
Beyin please...
ne istiyonuz zavallaı hayvanlardan ?

getirin bağa.
Dangalak beyanı. insanlar da diğer tüm canlılar gibi doğada var olan canlılardan beslenirler. Otun da canı var.

Aslana gidip "o antilobu niye yedin ühühühü" diye zırlamıyorsanız buna da zırlamaya hakkınız yok! işlerine gelince "eşcinsellik normal yeaa, doğada var" işlerine gelmeyince "hayvan yiyen caniler" diyemezsiniz.

Ben homo sapiens olarak hayvanlara göre gelişmiş olduğumu kabul ediyorum ama ben omnivor beslenen bir canlıyım.
geldi gene "kasaplarda satılan etler ağaçta yetişiyor sanki"ciler.

kasapta satilan etle senin kestigin arasindaki farki bile anliyamiyorsan, kalkipta islam savunuculugu yapma, demek ki inaniyorum dedigin dinden bihabersin.
Kasapta satilan et insanin besin ihtiyacini karsilamak icin kesilip satiliyor.
Peki kurbanlik hayvani kesmenin sebebi besin ihtiyaci icin mi ? Arap in allahi kurbanlik kesip ac kalmayin mi diyor ? Yoksa bir adaga binayen mi kesiyorsun onu ?
Her iki durumdada o eti besin amacli kullaniyor olman ikisinin oldurulusunun ayni anlama geldigini ifade etmez.
En azından hayvana iyi davranmak, kesilmeden önce gözünü bağlamak, kesileceğini belli etmemek gerekiyor.

Her kurban bunu yapmaya çalışıyorum ama görüyorum ki insanların yüzde 99u bu konuyu hiç takmıyor.
Yetmez.

Difrize atıp sene boyunca bir hafta kavurma, diğer hafta sulu yemek şeklinde bir dahaki bayrama kadar yenilmeli.

Ortamlarda (bkz: allah rızası için kurban kestim) dersin kim ne diyecek.
Siz degilmisiniz et yiyemiyoruz, et fiyatları pahalı diye haklı haklı konuşan. Sizinle bu konuda ağız birliği yaptikta iş kurban bayramına gelince vahşet oldu

Yarın yapacağımız dini gereklilik. Sizi yanarli donerli yorumlarinizla baş başa bırakıyoruz.
hayvan dediğin varlığın geçmiş ve gelecek üzerine kaygıları mı var da bu kadar tribe girdiniz lan? "hayat nedir, ölüm nedir" bilmez; tamamen haz üzerine kurulu bir varlıktır. hazzın peşinden koşar, acıdan da kaçar, bunu yapmasının nedeni de bedensel ahvalinden ileri geliyor.

bir hayvanı tüketmek neden canilik ya da kötülük olsun amk? ulan hayvan ha şimdi ölmüş ha otuz yıl sonra ne fark eder, hayvanın bu alemde ne gibi bir misyonu olabilir? ha bir de, eğer günün birinde bu hayvanları insanlar tüketmeyi bırakırsa, işte o zaman bu hayvanlar için katastrofik akıbet ihdas olmaya başlar.

antrparantez: yıl içince zibilyon kere eşiyle, dostuyla ve sevdikleriyle fast food ürünlerinin satıldığı yerlerde her türlü et ve et ürününü tüketip, kurban bayramı'nın gelmesiyle çenesi açılan tipler yine meydanlara çıkmış.

ulan ülkede bir tane samimi adam kalmamış.
Kurban Bayramı dışında da et yiyorsan, o et için de Bir hayvan kesiliyor.
çoğayıb

gerçektende çoğayıb

ne istiyonuz zavallı hayvancıklardan ?

getirin bağa

ben bakarım.
E sen soğan yiyorsun, yeşillik yiyorsun, hadi onu da geçtim sen hayvanın yumurtasını da yiyorsun bunlar da günahsız hatta yumurta, kuluçkada kalırsa civciv oluyor şimdi bu civciv günahsız değil mi?
Yılbaşında hindilerle raki komasina girenler her bayram denizli horozu gibi ötmesin..