bugün

cehabe zihniyeti gelirse minarelerden ezan yerine papi chulo okunacak, imamlar camilerden alınıp müezzinlerle birlikte köpük partilerinde vatandaşa köpük püskürtecek.

ümmet akıllı olsun akıllı.
o biraz sıkar işte.
ayasofya açıldıktan sonra ezanların türkçe okutulması mümkün olamayacak önerme , adam taksimin göbeğine hiç de küçümsenmeyecek cami kondurdu ne türkçe ezanı kardeşim ? biz ve bizden sonra ki nesil buna asla müsade etmez.
bence daha mantıklı ne ounduğunun anlanması.
reyizin bir emrine bakar, o isterse çan dinletiriz.
sonuçta ondan iyi bilecek değilsiniz.

hüloğğla kalın.
Laiklik bu değil.
Ezanın niye türkçe okunmasına karşısınız anlamış değilim. Ne zaman bitecek bu sözde dindarların arap sevdası.
fetva dersin türkçe söyler arapça söylemezsin.
sünnet dersin türkçe söyler arapça söylemezsin.
zekat-fitre-sadaka-camiye mescite yardım der türkçe söyler, arapça söylemezsin.
din üzerinden türkçe tüccarlık eder arapça etmezsin.

ezan türkçe okunsun denilince...
abovvv....

not: ne ayaksınız ol'm siz, hayırdır?
Konudan bağımsız olacak ama ezan Fransızca okunsa çok fonetik olmaz mıydı?
geçti borun pazarı , paçası sıkan varsa teşebbüs etsinde görelim.
soysuz dinsiz imansız az muhterem çok gtveren düşüncesidir.
ülkesini araplara teslim etmek için canla başla uğraşanları oldukça üzecek gelişme.

ezan türkçe olsa ne olacak? allahın bilmediği dil mi var? sen allahın bildiklerini daha mı iyi bileceksin? kuran-ı kerimin türkçesini okudun mu hiç? kuran insanları bilgilendirmek için dünyaya yollanmıştır. arapça okuyup hiç bir şey anlamaman için değil! islamiyetin hatta bütün semavi dinlerin temelinde niyet yatar. yaptığın iyilikler ya da kötülükler senin öteki dünyadaki yerini belirleyeceğini söyler.

şeriat ya da arapçanın peşinde olanların kafaları, hayvanlardan bile daha boştur.

sen, "allah arapçadan başka dil bilmiyor bu yüzden arapça dua edeyim" dersen allaha şirk koştuğun için dinden bile çıkabilirsin.
abesle iştigal işlerdir.

dinin siyasetle bu kadar iç içe olması, vatandaş olarak sadece beni mi rahatsız ediyor acaba?

ezan türkçe okunsa ne olur, arapça okunsa ne olur. bilen ibadete çağrı vakti diye ibadethaneye koşar, koşmayanınsa zihniyeti bellidir zaten.

en basitinden, allah' ım şu işim olsun kurban keseceğim, diye dua edenlerin bu cümleyi arapça kurduğuna hiç tanıklık etmedim. ameller niyetlere göredir, istersen almanca, ingilizce konuş.

her şeyi yaratan yüce varlığın insanlar kadar sığ düşündüğünü sanmıyorum.
ibadetin ana dilde olması cemaatin ve halkın faydasına.