bugün

orjinal ismi "pityriasis rosea" olan cilt rahatsızlığı. hastaneye gittiğimde 3 doktorun anca teşhis koyabildiği deri problemidir kendileri. lakin ilaçla geçer telaşa lüzum yoktur.
sinir, stres ve üzgüntüye bağlı birtür deri hastalığı. sanırım ilaçla tam olarak geçmiyor, zaten buna neyin sebep olduğu da tam olarak bilinmiyor. sinir stres bir etken ama tedavisi yok kendi kendine oluşuyor, kişinin ruhsal durumuna göre kendi kendine geçiyor. verilen ilaçlar sadece hastayı rahatlatmaya daha da kızarmasını önlemeye, kaşıntıyı azaltmaya yarıyor.
bir diğer adı da madalyon hastalığı olan cilt hastalığıdır. benim gibi, farkedip doktora gitmezseniz bütün vücudunuzu kaplayabilir. panik yapmaya gerek yoktur. kendi kendine geçebildiği gibi ilaçla daha kısa sürede leke kalmadan atlatılabilir. strese ve mevsim değişikliklerine bağlı olarak kendini gösterir.
madalyon hastalığı denilmesinin sebebi de şudur. vücutta ilk çıkan leke başlarda küçüktür. daha sonra o leke giderek büyür neredeyse 1tl boyutuna ulaşır. bu da size hastalığın habercisi olarak kendini gösterir. ondan sonra çıkan lekeler ise bu boyuta ulaşmaz.
doktorunuzu iyi seçin çünkü birçok doktor bunu mantar ve çeşitli deri hastalıklarıyla karıştırabilir ve ona göre bir tedavi uygulayabilir. şayet doktora gitmeyecekseniz sıcak değil ılık bir duşu tercih edin, kendinizi hırpalayarak kurulamayın ve duştan sonra lekeli bölgelere nemlendirici krem sürün.
tamamiyle üzgüntüye bağlı bir rahatsızlık, bundan 2 sene kadar önce annemin yüzü hariç tüm vücudunda vardı bu ufak kırmızı lekelerden zamanla geçti, tedavisi ancak o kızarıklıkları rahatlatacak krem ve mümkünse antidepresan. sanırım annemden bana da miras kalacak hastalık yaklaşık 1 hafta hastanede yatan babamın ardından tam kalbimin üzerinde iki tane ufacık gülüm var artık, şimdilik çok sevimliler, kaşıntı döküntü yanma gibi rahatsızlıklarım yok umarım büyümezler.
ne kadar yaygındır bilemiyorum fakat ben de bu hastalığı geçirenlerdenim ve kendimden başkasında da yakın çevremde bu hastalığı geçireni ne gördüm ne duydum. öncelikle geçmiş olsun demek isterim çünkü bu öyle ilaçla milaçla geçebilecek türden bi hastalık değildir. yani 2 kutu hap aldın bunları iç tamamdır falan olmuyor. kendinizi sıkıntıdan, stresten, üzüntüden uzak tutmanız hatta sinirlenmemeniz dahi gerekmektedir yoksa bu ufak kırmızı beneklerin sayısı bi anda sayılmayacak ölçüde artacaktır. kaşıntı falan genellikle olmaz. ilk çıkan kırmızı benek öncüdür, ne kadar büyük ya da küçükse diğer çıkacak beneklerin büyüklüğünü belirler yani öncü olandan daha büyükleri (genellikle) sonradan çıkmaz. iyileşme süresi kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişebileceği gibi vucutta leke çok koyu tenli kişiler dışında kalmaz.
çok ağır stres ve üzüntü yaşadığım bir dönemde göğsümde para büyüklüğünde bir leke çıktı ilk önce. kırmızı ve kaşıntılı olunca sütyen isilik yaptı herhalde dedim. kendi çapımda bepanthene falan sürdüm geçmedi. solar gibi oldu, halka gibi oldu neyse efendim arkasından bronşit, sinüzit ve alerjik rinit kombosu yaptım ve günlerce iğne yedim. ikinci gününde iğnenin karnımda iki küçük lekecik çıktı. nasıl da kaşınıyor. heh dedim antibiyotikler alerji yaptı. e iğneler bitti, haplar bitti bunlar bitmedi. spor yaptığım için oluyorlar herhalde filan diye düşündüm kendi çapımda. baktım geçecek gibi değil. üstelik de yayıldıkça yayıldı. koltuk altlarımda tek tük, dizime kadar iki üç tane ve gerisi karnımla göğsümde. nasıl da tatlı kaşınıyor. allahım yarabbim onu kaşırken kendimden geçiyorum böyle. onlarca sivri sinek sokmuş gibi bir şey belki. neyse devlet hastanesinden randevuyu aldık. özele gitsek belki alerjidir test yapar, belki tahlil ister yüzlerce liraya patlar diye on gün de randevu gününü bekledik. iyice yayıldı alçak lekeler. alerji sanmaya devam et. kadın gördüğü anda gül hastalığı bu dedi. kortizon içeren bir pomat verdi, demin sürdüm daha yaktı biraz. on gün sonra yine gidecekmişim. eve gelir gelmez aldım bu sefer randevuyu. geçer inşallah bakalım. lifsiz, kesesiz, sabunsuz duş nasıl olacak göreceğiz. tabi bu sıcaklarda terlememek, sıcaklamamak üstün başarısını da göstermem gerekiyor. sıcak da yiyip içmeyecekmişim. kaynar suyla yıkanırdık o da yalan oldu. geçsin yeter ki gerisi mühim değil. o değil de adım evde güllüye çıktı sayesinde. bakalım seyri nasıl olacak merakla bekliyorum.
şu hastalığı atlatamayan tek insan olarak tıp literatürüne geçeceğim herhalde. nisandan beri çekiyorum. tamam ilk zamanlardaki gibi yaygın değil, üç dört yerde var sadece ama yok geçmiyor. üç gün iyi, sonra iki damla gözyaşı döküyorum hoop sabah bunlar yine ortaya çıkmış olarak uyanıyorum. kardeşim insanım ben de. her üzüldüğümde bununla mı uğraşacağım. bir bu eksikti tam oldu.
gün itibariyle teşhisi bana da konulmuş hastalıktır. korkacak bir şey yok denmesine rağmen çeşitli internet sitelerinden okuduğuma göre iz kalabiliryormuş ki, iz dediğin şey beni en irrite eden şeydir a.k. stress yapmamak gerekiyormuş ki hastalığın adı, lekeler, öğrendiklerim ekstra stress yarattı bende. şimdiden kısır döngüye girmiş bulnumaktayım sözlük.

stres, diğer insanların yaşadığından fazlaysa hayatınızda ve yaşadıklarınıza diğer insanlar gibi tepkiler vermeyerek yani, onların kendilerine dert etmediklerini, siz kendinize dert ediyorsanız kapınızı çalabilecek bir hastalıkmış. gereksiz şey. **
strese bağlı çıkan bir hastalık. bu gün öğrendim bu hastalığa yakalandığımı. iz kalmasında başka bir şey istemiyorum. neden ben kahpe felek.
not:leopar gibi oldum yırtarım.
uzun zamandır çektiğim hastalık. arada geçiyor sonra tekrar nüksediyor. stresle alakalıymış. dermovate krem baya iyi geliyor tavsiye ederim.
tarafsız gibiymiş gibi demeç verip insanları kandıranların hastalığıdır. hastalığı yakından tanıyanları güldürür.
en yeni kurbanlarından biri olduğum hastalık. kaşıntısı, görüntüsü ile oldukça moral ve sinir bozucu.
diğer adıyla madalyon hastalığı.
vücutta önce minik yara halinde başlıyor, siz kaşıdıkça büyüyüp yayılıyor.
yapılması ve yapılmaması gerekenler:

öncelikle bu hastalıktan emin değilseniz herhangi bir dermatolog yerine uzman bir dermatoloğu tercih edin. ben son bir ay içerisinde doktorun uzmanlığı(!) sebebiyle üç adet yanlış ilaç kullandım, aynı tahlilleri yaptırıp durdum. doktorlarca mantar hastalığı ile karıştırılıyor, dikkat edin.

ılık suyla duş alın, asla keselenmeyin. bu yayılmasına neden olur.

kaşımayın, sadece verilen kremi uygularken dokunun.

stresten uzak durun. bu hastalığın tek sebebi stres.

güneşlenmeyin, iz kalmasına neden olur.

üç dört aya iz bırakmadan geçiyormuş, hadi hayırlısı.
101 dalmaçyalıya çeviren hastalıktır . ortalama 2-3 aya geçen ve kesin sebebi belli olmayan bir deri rahatsızlığıdır . Organların işlevsel fonksiyon sorunları , alerjik , farmankolojik , bakteriyel ve mantar sebeplerinden bağımsız oraya ortaya çıkar . Bir virüsün , viral enfeksiyonun neden olduğu söylenmektedir ama onunda kesin kanıtı yoktur .
Malesef bir ilacı da yoktur. Stresi azaltmak bi nebze rahatlatır.
bugün öğrendiğim hastalıktır. bacağımda pembe ve kuru deriye sahip Pıtırcılı bi bölge belirdi önce. sonra ben allerjim sebep oluyordur diye sallamadım bunu ve üzerindeki kuru deriyi kaldırdım. kese attım. temre dediler kolonya falan sürdüm. Kısacası yapılmaması gereken her şeyi yapıp egzama haline çevirmişim arkadaşı. lakin ben farkında olmadan yayılmayı engellemişim o da şöyle : düzenli kullandığım allerji ilacı ile. Bugün kreme başladım Allah korusun da sadece 3 tane keşfettim vücudumda. umarım bi an önce geçer. sebep ilarak stres diyolla bunlar artarsa ben iyice stres yapar kısır döngüye girerim mazallah.

hep bu üniversite yaptı bana bunu. bitmedi gitti aq.
Kurtulamadığım hastalık. Geçen sene de bu aylarda çıkmıştı. Bulaşıcı değil ama annemle hep aynı anda geçiriyoruz bu hastalığı. Kaşıntısı ayrı dert, bıraktığı izler ayrı dert. Daha bacaklarımda ki izleri geçmeden bu hastalığı tekrar geçirdiğime göre ağlayabilirim. Zira çok çirkin hissediyorum. *
etkisi kişiden kişiye değişiyor sanırım. mesela benim burun ve yanaklarımda kızarıklık şeklinde bazen de iltihaplı şekilde akneler çıkıyor. sadece yüzümde ama. aşırı can sıkıcı bir hal alıyor belirli dönemlerde aynaya bakasınız gelmiyor. yeni dermo kozmetik ürün aldım fayda görürsem eğer editleyeceğim.