bugün

para isteseydik keşke bunlardan türküm diyebilmeleri için. neyse yazık kalsınlar.
yazılanlardan anladığım kadarıyla üstün ırktır. yok Anadolu köpekleri kıskanırmış da bilmem ne. öncelikle o beğenmediğiniz çarıklı,Anadolu halkı sayesinde geziniyorsunuz bu topraklarda. Yörüğü,lazı,alevisi,kürdü,zazası kanıyla suladı bu toprakları siz ne yapmıştınız güzel kardeşim? (burda göçme tarihleri baz alınsın tabi, tam bir genelleme yapmıyorum) neyse o kadar o kadar milliyetçidir ki bu topluluk, bu toprakların öz sahiplerine yaşadığı topraklarla ilgili sıfatlar takarak aşağılama hakkını da kendinde görebiliyor. Değilsin kardeşim türk falan, değilsin. Ancak kendinde öyle bir psikolojik yara ki "bir yere ait olma" hissi, bunu da diğer etnik gurupları hor görerek, çakma milliyetçilik naraları atarak sahip olacağını sanıyorsun. hiçbir adetin bana benzemez, Gerçi size sorsak türk adeti Anadolu dakiler değil, sizin adetlerinizdir. yemezler. bu ülkenin topraklarında yaşaman demek senin türk olduğun anlamına gelmez, ha kendini türk hissediyorsun ona lafım yok tabi ama o çok övündüğün fiziksel yapınla (türklükle uzaktan yakından ilgisi olmayan) türküm naraları atman komedi dostum. kim kız vermiyormuş türke de bilmem ne? şimdi nesil çıktı da yıktı bu tabuyu,kimse kendini kandırmasın göçmen ailelerinde çook bilinen bir kavramdır bu. neyse önemli kısmı da bu değildi zaten, sonuc olarak türk olmayan bir topluluktur ama kendisini "ait etme" saplantısı yüzünden ülkenin diğer etnik guruplarına laf etme hakkına sahip görür,ırkçılık yapar. sahip olmadığın bir ırkın kafatasçılığını yapmak da nasıl bir zavallılıksa artık.. oysa efendi gibi kimseyi ötekileştirmeden dursa bizde çıkıp "senin geldiğin yer belli, sen misin türk" demiyeceğiz de neyse artık. çook çalışkan göçmen kardeşler, aynaya bakarsanız hangi millete ait olduğunuzu değil ama olmadığınızı anlarsınız. bizimla değilsiniz.
sanki göçmenler türk değilmiş gibi dile getirilen önerme. ayrıca göçmenler bu ülkeye ne yapmış diyen az tarih okusun.
hoşa gidilmeyen bir şey duyulduğunda (oysaki 7-24 başka milletlere hakaret ederken ırkçılık akıllarına gelmez bunların) hakaretle haklı çıkma çabasında olanların saydırdığı başlık.
başlık, olmazsa özel mesaj. tee bu sebepten daha yazmayacağım başlıktır.
ancak söylemeden edemicem; türk solu verilerini ciddiye alma komikliğine düşmeyin, vallahi bi gülme geldi tövbe.
saygılar.
Bir genelleme.
Çünkü göçmen dediklerimiz Türkleştirme nedeni ile Osmanlı sancaklarına yerleştirilmiş seçilmiş Türk aileleri. Osmanlı çöktükten ve sancaklar düştükten sonra vatanlarına geri döndüler.
o değilde bu göçmen türkler başka milletten olsaydı elin rusu, bulgarı, sırpı, rumu bir olup onlara saldırmazdı. sırf mensup oldukları millet yüzünden saldırıya uğramışlardır bu da onları milliyetçi yapmış olabilir. ama günümüzde bakacak olursak öyle olmadığı görülür. bu nüfusun yoğun olduğu marmarada ve egede akp ve mhp baskın değildir. (yoktur demiyorum baskın değil diyorum) bu arada balkanlarda mücadale etmedi diyenler öncelikle orda anadoludan daha fazla hristiyan topluluk vardı ayrıca osmanlı orayı kaderine terk etti. balkan savaşlarının kaybedilme nedenide ordu içindeki siyasi kamplaşmaydı.
aslında balkan göçmenlerinin hepsi slav veya arnavut kanı taşımaz. bulgaristan, selanik, Romanya ve Makedonya' dan göçenlerin çoğu (ya da en azından yarısı) türk' tür. selanik göçmenleri hariç tutarsak, bu kişiler anadolu türkleri' ne benzerler zaten. belki 5-10cm daha uzun boylu olabilirler, ama onun dışında keskin bir fark olması eğer bir melezlik yoksa imkânsıza yakındır. selanik göçmenleri ise istisnadır, onlar da sanırım kızıl oğuzlar ile bir bağları var veya kızıl oğuzlar' ın ta kendisidirler (bu arada belirtelim kızıl oğuz türkmenleri alışılmış türk prototipinin epey bi dışındadır. türk' ten çok litvan' a benzerler ve bu yüzden ilk bakışta "yabancı" zannedilmesi çok normaldir. ama türklerdir. sarışın veya kızıl saçlı olmaları ekstra bir melezleşme sonucu değil, kendi yaradılışlarından gelen bi' şey. tıpkı kuman ve kıpçak istisnasında olduğu gibi).

ama boşnak, pomak veya arnavut göçmenlerinin çoğu etnik olarak da boşnak, pomak, arnavut kökenlidir. zaten bu şahıslardır ortalığı karıştıran, kim türk veya değil tartışmalarına sebep olan. boşnaklar ve pomaklar slavdır, arnavutlar ise ilirya (hint/avrupa) kökenli ve tamamen kendine münhasır bir halktır, ırksal olarak yerleşik avrupalı ve beyaz ırk olmalarına rağmen avrupa' da benzeri yoktur. arnavut' a slav veya italyan demek, türk' e arap demek gibidir. cahilcedir. hatta bugün "boz ornovotoz, solov orkondonoz hoyotom" diyen göçmen vatandaşlar bildiğin bok yemektedir.

tabi türk' ten çok türkçü olan kesim ikinci kesimdir genelde. yani boşnak, pomak, arnavutlar. bunlar bi yandan türkçülük yapar, öbür yandan "sözö godo çomor orospo çocokloro, bök boz no kodor orö orktonoz" diyerek sözlük ve forum ortamlarında nefret toplarlar. bulgar göçmenlerinin içinde de çoğunluk oranda olmasa da slav kökenli insan bulunduğunu ve bunların da diğer soydaşları gibi davrandıklarının altını çizelim. ve bu tavırları görüldüğü üzre kafa karışıklığı yaratır.

ama anadolu insanını aşağılayan, arap diyerek hor görenler her iki kesimden de olabilir. bunun nedenini hiç anlayamadım, anlayamıcam. sonuçta sen ırkçılıktan, ayrımcılıktan zarar görmüşsün, türk veya değil dedelerin yarım milenyundur yaşadığı topraklardan Türkiye' ye gelmiş, epey acı çekmişler bu durumdan. sen ise bunu bile bile dedelerinin acı çektiği, göçe zorlandığı kavramları burada yaşatıyorsun. kusura bakmayın ama ironik geliyor, en az cemil ipekçi' nın "muhafazakar gayim" demesi kadar hem de. Kızıyorum ama bir yandan da acıyorum.

neyse; onu da geçersek, türk(çü)lük düşünce ile değil kan ile olur. nasılki bir alman veya fransız milliyetçisi kendinden olmayanı ocağa almıyor, türk ocaklarının da öyle olması lazım. Yoksa zenciyi de alalım oralara. öyle şey mi olur? allah' ın dağ arap' ının veya dağ slavı' nın oralarda işi ne!

son olarak; atatürk kızıl oğuz türkleri' ndendir. başta da dediğim gibi kızıl oğuz türkmenleri türk' ten çok litvan' a benzer. ondan yabancı zannedilmesi normaldir.

edit: imlâ. ha bide mua mua, öpücük atıyorum sizlere. bunun nedeni tamamen sıır*.

edit 2: bak tespit yaparken genelde veya çoğunlukla dedim. hiçbir zaman "hepsi" kalıbını kullanmadım. salak salak mesajlar atmayın.

edit 3: hah bide eklemeden geçemicem, kimsenin etnisitesine laf etmedim ben. Irkçı falan değilim. eğer gerçek bir ırkçı görmek istiyorsanız, aynaya veya nefret dolu entrylerinize bakın. gerçek ırkçılar orda.
Anadolulular ermeni, arap, kürt karışımı olduğundan tabi ki de aşağılıktırlar...
Hiç uzun uzun cevap veremicem Üzgünüm dostum da bizim bu ülkeye senden kat kat daha fazla faydamız olmuştur ha sen bu ülkenin insanlarını begenmiyorsun madem sana kürt kardeşinle mutluluklar o zaman Zaten ne demişler deveyi diken insana siken Yaranırmış bol şanslar.
Güzel türkiyem her millete kucak açmış ve bağrına basmıştır. Fakat
Bkz:Dağdan gelen bağdakini kovar" misali olaylar sergilenmeye başlandı.
Tabi balkanlardaki azınlık türk kardeş dedelerimiz çanakkale savaşında düşmanla vuruşurken, bizim dedelerimiz de armut topluyordu herhalde. Türkiyeyi türkiye yapan!
Büyük türk Atatürk ile beraber hareket ederek vatanı kurtarmışlardır.
Atatürk ün vatanı kurtarış destanını dünya konuşurken bu nasıl bir zihniyet ki türkiye insanını yok ve bir hiç sayarak türkiyem diye sığındığınız size ekmek veren eli ısırarak bir yere geleceğinizi sanıyorlarsa yanılıyorlar, bir kere geçecekler onu ve kardeşliği öğren de gel derler adama. O kadar Çok seviyorlardıda ne aradilar gavur memleketinde, zamanında gelip sahip çıkacaklardı canım türkiyeme......!!!!!!
doğaldır. çünkü göçmen türkler yurtdışındaki köylerinde (almanya'da hollanda'da şehirlerde yaşayan sonradan göçenlerden bahsetmiyorum) nispeten isole yaşamışlardır. Anadolu'nun köylerinde duyacağınız şekliyle eski Türkçe kelimelerle konuşurlar. o bayıldığınız Osmanlıca kelimeleri kullanmamışlardır.

En önemlisi de senin ve benim burada sikko gibi yaşadığın dönemlerde oradaki vatandaşlarımız iyi düzeyde kültür ve eğitim seviyeleriyle yetişmiştir. Köylerinde tiyatro sinema kütüphane olan balkan köylerini hiç duymadığına eminim.

daha önemli olan ise yaşadıkları topraklarda zulüm ve eziyet içerisinde yıllar geçirmişlerdir. balkan harbinden sonra 1910'lu yıllardan en son göçmenlerin geldiği 1989'a kadar Bulgaristan'da insan baskı altında yaşamıştır. O yüzden milliyetlerini kaybetmemek için daha çok sarılarak kendilerini korumuşlardır.
Ramazan ayı boyunca gözlemlediğim evet türkçüdürler ama iş müslümanlığa gelince bi anlayamadım durumlarını. sofralar yine kuruluyor, kızları her türlü sosyal medyada gezmeli tozmalı tatilli paylaşımlar falan. neyse genellemeyelim. türkler ama inanç olayı ortalama bi anadolu ailesinden oldukça uzak. göçmen kızla evlemem abi alakası yok kültürlerimizin.
türkeş'in kıbrıslı, hitler'in avusturyalı olması gibi...
göçmenlik dediğimiz anadolu ve trakya yerlisi olmayan kişilerse saçma sapan öneridir. boşnak, pomak, çerkes, arnavut v.s. gibi türk asıllı olmayan kişiler genel olarak muhafazakar yada ulusalcı/sosyal demokrattır. bunun dışında milliyetçi olanları az sayıda da olsa vardır. oranlara vurursak mhp'nin bu kesimden aldığı oy oranı %10 bile etmez. son dönemlerde bu kesim içerisinde hdp'ye doğru yönelmeler gözlenmektedir.

göçmen derken türk asıllı halklar denirse durum değişir. balkan göçmeni macırlar, kafkas göçmeni karapapaklar, kırım göçmeni tatarlar, son yıllarda orta asyadan gelen zeytinburnu çocuğu dediğimiz uygurlar, kırgızlar, kazaklar, türkmenler, kıbrıs türkleri vb. halklar türk olduğu için önemli sayıda türkçü çıkarmıştır. fakat bu genelleme de doğru sayılmaz. çünkü anadolu yerlisi olan yörükler başta olmak üzere iç anadolu, akdeniz, iç ege ve doğu anadolu türkleri türkçülüğe daha yakındır. balkan göçmenlerinin yaşadığı trakya'da mhp'nin aldığı oylar ile yörüklerin yoğun olduğu akdeniz bölgesini kıyaslarsanız durum belli olur yada kafkas göçmenlerinin yaşadığı kars yada ığdır ile iç anadolu bölgelerindeki mhp oyları arasındaki fark açıktır. bu ülke yerlisi türkler daha fazla türkçü olurlar.

not: balkan göçmeni macır bir baba ile yörük annenin türkçü çocuğuyum.
göçmen diye bir milliyet olduğunu sanan kişinin muhteşem tespiti.
1924 yunanistan mubadele göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğru olduğunu düşündüğüm konudur, çünkü başka vatan yoktur, gidilecek başka yer yoktur , tek çare birlik olmaktır, artık bu topraklar ya mezarımız olucaktır yada cennetimiz.
göçmen kelimesini bilmeyen cahil bir yazarın ifadesidir.

konumuza dönersek daha önce bu konuda görüşlerimi belirtmiştim. fakat balkan göçmeni hemşehrim ateistvaiz'in görüşlerine katılmıyorum. yüzyıllardır anadolu dışında yaşayıp son 150 yıl içerisinde göçen macırlar, kafkas göçmenleri ve kırım tatarları genel olarak daha entellektüel insanlardır. bu yüzden türkçülük üzerinde büyük etki bırakmışlardır. çok sayıda türkçü aydın çıkarmışlardır. fakat bu göçmen türkleri daha fazla türkçü yapmaya yetmez. örnek olarak rauf denktaş ve alparslan türkeş gibi büyük türkçüleri çıkarmalarına rağmen türk olma bilincini yaşayamayan kıbrıs türklerine türkçü denilemez.

anadolu yörükleri başta olmak üzere bazı yerli türkler daha fazla türkçüdür. bu sadece mhp'ye giden oy ile açıklanamaz. kültürel olarak ne arap ne de batılıları örnek almayan ve alevi-sünni ayrımını yapmayan yörükler bu ülkede daha fazla türkçüdür.
sarışın mavi göz beyaz tenleri ile onların hakkı. zira öz türkler slavlara benzer. yersen.
Evet coğrafyamda hayretle izlediğim durumdur,
Türk değiliz olum biz diyorum anasına bacısına hakaret etmişim gibi algılıyor.

"Ne mutlu türküm diyene." Sözü en çok buralarda hakiki anlamını bulmuştur.

Garip tabi, ama anlaşılır.

Ama demek bir ırkın kimliğini reddetmek, hır görmek yerine kendi haline bırakırsanız doğal asimile olunuyor. Ancak vatanseverlik her ırkta eşit tezahür etmiyor o da herkesin kendi payıne iyice irdelemesi gereken bir konu.
bilgisiz adam çok konuşur. ben Bulgaristan göçmeniyim ve birçoğunuzun bilmediği yedi göbeğimi biliyorum. Karamanoğlu türklerinden, bir kolu karaman diğer kolu muğlaya uzanıyor ailemin. bunu öyle kulaktan dolma değil bizzat Osmanlı nüfus kayıtlarından biliyorum. Karamanoğlu Türkçeyi ilk resmi dil ilan eden beyliktir bildiğiniz gibi. ben milliyetçi olmayacağım da kim olacak arkadaş? bu kültürde yetişmiş birinden aksi nasıl beklenir? Türklere öz kimliğini ulus devlet yaratarak veren yüce insan Atatürk selaniklidir. Türklerin fiziksel özellikleri bir kalıba sokulamaz. etrafımızda bir bakın! Türk milliyetçiliği kafa tası ölçerek olamaz. insanları ayrıştırmak küçük milletlerin geleneğidir. Türk milleti gerçekten büyük bir ulustur. bu ulusa yakışır bireyler olmak herkesin görevidir. geldiğimiz noktada böyle düşünce ve davranışlar bize sadece zaman kaybettirir. ayrıca diğer ulusları küçümseyici yazıları da kınıyorum. milliyetiniz ile övünebilirsiniz ama diğer ulusları küçümseme hakkınız yoktur.
bir insan türkse türktür. göçmen olması veya dedelerinin bir başka ülkeye gidip gelmesi ırkını değiştirmez. gerizekalılığın luzumu yok.
Göçmenlerin anadolu'daki çoğu kişiden daha fazla türk olmasından dolayıdır. Ben de bulgaristan'lı bir türküm ve türkiye'deki çoğu kişiden daha fazla türk ve türkçüyüm. Biz bulgaristan'da türk diye dışlandık, türkiye'de bulgar diye dışlanıyoruz. işin kötü yanı kendine milliyetçi diyen kesimin kendi milletinden olan insanlar hakkında en ufak bir fikri yok. kendi milletinden olan insanların oralarda neler çektiğinden haberi yok. Neyse arap seviciliği yapmaya devam edin siz.
güncel Önemli Başlıklar