bugün

erkek egemen toplumun, kadınlara "istediği erkekle hayatını paylaşma" hakkını bile tanımıyor dedirtecek kadar acı bir gerçek...
- bizim oğlan sizin kızı görmüş beğenmiş
- verdim gitti....
yukarıdaki diyalogta kadının söylediğinin hiç bir öneminin olmadığını anlatan , türkiye'nin salakça bir bir bakış açısından oluşmuş gerçeği
Sadece kadınları değil, erkekleri de madur duruma sokabilen evlilik türü.

Şahsen annemin bana hamamdan namuslu, temiz, ev işlerinden anlayan, iyi yemek yapan, güzel, saf bi anadolu kızı bulmasını isterim. Ama nerde... Zamane anneleri...
Annenin seçtiği kızı mecburen kabul etmek. ayrıca sonraki yıllarda eşini tanımak zorunda kalmak, buda pandora'nın kutusu gibi içerisinden ne çıkacağını bilmeden hayatını yönlendirmek.
görüp beğenerek ve %100 ailenin onayıyla gerçekleşen geleneksel tarzda evlenme durumu.
uzmanların yaptıgı arastırma ve analizlere göre flort dönemi sonrası yapılan evliliklerden cok daha uzun sürdügü kanıtlanmıs evlilklerdir.
kafanın en rahat olduğu evlilik türüdür. anne geline baskı yapamaz çünkü kendisinin istediği olmuştur. gelin ise rahat olduğu başka hiçbir şey düşünmez kocasını mutlu etmek dışında. bilmem nasıl olur ama bir çok insanın hayallerini süslemektedir bu evlilik türü.
beş on elle bir şeyleri doğrultmaya çalışmak. kaynana kavramı bu gibi durumlarda çok önemli bir hal alır. dolayısıyla kaynana olma heveslisi insan da görücü usulü evlendirmeye uğraşır.
once bir gozlem evine gidilir ve teleskoplarla gezegenler taranir. bunu evlenecek kisinin kendi yapabilecegi gibi bu is icin baslikta adi gecen gorucu diye nitelendirdigimiz emekcilerin belirli bir sureligine kiralamasi yolu da uygulanabilinir. bu esnada gorucu adi verilen bu kisilere evlenilmek istenilen zatin aranilan ozellikleri verilir.ornek: kirmizi antenli,tek yesil gozlu, 3 goguslu gibi. aranma sonucunda uygun bir es bulundugunda gezegenin ismi , koordinatlari ve ne kadar isik yili uzakta oldugu hesaplanir. ornek misal; xephia131, samanyolunun 123 derece 27' kuzey batisi,120000 isik yili uzaklik. daha sonra muhtardan alinan nufus cuzdani ornegi,ikemetgah ve muhurlu evlenme teklifi mektubu zarfi ile NASA ya pembe kalp seklindeki teklif fuzesinin belirlenen gezegene gonderilmesi icin bas vurulur ve gun alinir.fuze belirlenen tarihte davul zurna esliginde fransiz guyanasi,kazakistan yada houstandan firlatilir. fuzeye teklif mektubuyla beraber beklenen tahmini cevap suresi de not dusulur. eger belirlenen tarihte cevap mekigi gelmezse teklif reddedilmis sayilir. eger teklif kabul edilirse cevap mekigi icinde gezegenin geleneksel bir yemegi,uzay kinasi ve teklifin kabul edildigini gosteren kendi kendini 10 saniye icinde yok etmeye programlanmis bir mikrocip ile gelir. mekigin atildigi ve geldigi gunde her iki gezegende cesitli kutlamalar duzenlenir.kina gecesi gozlenilen, nisan gozleyen, nikahta koordinat hesaplariyla belirlenmis ortada bir gezegende yapilir. butun masraflar gozlemi yapan taraf tarafindan karsilanir.
tam anlamıyla uygulandığında hayatı karartıcak durumlar cıkarsa da ciftlerin tanısıp anlastıktan sonra geleneklerin yasatılması için istemeye gidilmesi güzel tarafıdır.
hayatı şansa bırakmaktır.
değişik bir versiyonu için ;
(bkz: hamamda kız begenmek).
eğer yasak olsaydı meclisteki (özellikle iktidar partisi) milletvekillerinden çoğunun varolmayacağını düşündüğüm yöntem.
yoktur böyle bir şey. imdi türk toplumunun kemikleşmik yada kronikleşmiş diyelim, bir takım tabuları, daha doğrusu kendi abuk sabuk dogmaları yada doğrusu hurafeleri vardır. bunların başında etik değerler ve dolayısıyla buna bağlı ve bunun bir sonucu olarak din kavramı bu hurafelerden en çok etkilenen kavramdır. bunların başında da bilindiği gibi türkiye'de epey polüler ve yanlış bilinen namus ve türevi olan kadın kavramı gelir. işin özünü anlatmaya çalışırsak bunun için ne bir giri kafi olur, ne de bu kadar vaktim var maalesef. lakin ben açılan başlığın açıklamasını kısaca yapmaya çalışayım;
imdi, aslında türk toplumunda uzun yıllar uygulanmış ve yaşanmış olan görücü usulü ile evlillik aslında ne islama maledilebilir, ne de böyle bir şeyin islam dinin de varlığından bahsedilebilir. zira bunun en kısa ve net, yoruma yer bırakmayacak özetini teşkil eden konu ve kişi, zaten bu dinin sembolü, hatta bu dinin ve kainatın varlığının sebebi (s.a.v) efendimizdir.
(bkz: sen olmasaydın efraki yaratmazdım)
mevzuu şudur ki; aslında peygamber efendimiz tarafından yapılan ve dolayısıyla bizim için doğru olan şudur ki; kişi evleneceği bayanda bir takım özellikleri arayabilir ve en önemlisi ise kişi evleneceği kişiyi görebilir ve kişinin evleneceği kişiyi görmesi sünnettir!!!
şu zamanda en mantıklısı.
insan kendini herşeye hazırlar en azından ve mutsuz olmaz..
Allah' ım kime güveneceğiz.
evlilik süresince eşine her kızdığında kendinden başka birilerine daha küfür edebilme imkanına sahip olmak.
görücü usulü evlenmek ( her evlilik için değil ) özellikle kadının fikri sorulmadıysa ve istemiyorsa kadın bunu tecavüze aile tarafından cevaz verilmesidir. Durun hemen şahlanmayın. tecavüz kişiyi cinsel ilişkiye zorlamaksa en kısa ve basit tabiriyle kadın da sevmediği hatta tanımadığı bir adamla evlendiği akşam ilişkiye zorlanır ve en kötüsü çığlık atma ittirme veya kendini savunma gibi her türlü hakkı elinden alınmıştır. diyelim ki zevk aldı bunu da belli edemez çünkü erkek onun zevk almasını daha önceki tecrübelerine bağlayabilir susmak ve görevini yapmak zorundadır. çok dar bir açıdan mı baktım. normal olan kişilerin birbirini tanıması, arkadaş olması, sevgili olması , ve son aşamada ilişkiye girmesidir. ancak görücü usulü evliliklerde herşey tersten işler. ilk önce cinsel ilişki sonrasında tanıma hatta tanımaya fırsat olmadan bir çocuk . tersten başlayan bu ilişki ne kadar sağlıklı olabilir herşeyi bir yana bırakın sevmeyi bile öğrenememiş iki insan nasıl aynı eve koyulur.
ileride birçok sorunu meydana getiren evlenmedir. bir zaman sonra fikirlerin ve görüşlerin uyuşmadığı ortaya çıkar ama bazen de geri dönüş yoktur. bu bir insanın hayatındaki en önemli dönüm noktasıdır.
evliliğin usulsüzlükle başlamasından başka bir şey değildir. erkeğin ailesi kızın suratına, vücuduna bakar, kızın ailesi erkeğin tipine oturuşuna bakar. tamamen yüzeyseldir.

aslında damadın annesinin kızın dişlerine bakması ve aşı karnesini istemesi daha mantıklıdır. kahve yerine en azından imam bayıldı ikram edilip, "bunu yaptığına göre diğerlerini de yapar" mantığını kaynananın gözüne sokmak gerekir. erkeğin maaş bordrosu incelenmelidir. daha önce beraber olduğu kadınlar bulunup görüşülmelidir. öyle kuru çikolatayı herkes alır canım.
görücü usulü ile evlenmek ailelerin anlaşması demek. görücü usulü demek davulun dengi dengine vurması demektir. aşk maşk hikaye önemli olan ailelerin anlaşması. türkiye amerika değildir dolayısıyla aileden kopuk bir yaşam yok. çok dedikoducu bir toplum olduğumuz için mahalle baskısı ülkemizde çok, free takılmak ç.k ister bu yüzden ülkemizin geneli için en iyi yöntem görücü usulüdür. *

ayrıca görücü usulü demek, gördüm gittim aldım demek değildir. çöpçatan teyzeler vasıtasıyla birçok görü işleminden sonra gittim aldım olayı yapılır *
kaçarak evlenmekten daha talihsiz bir olaydır.Damada içirilen tuzlu kahvede işin çabası.
ilerde ne kadar sorun getireceği belli olmayan evlenmeye giden yoldur.
şimdi benim annem ve babam 33 yıldır evli. soruyorum nasıl tanıştınız diye bana diyorlar "görücü usulüyle". ben de onlara diyorum "pis cahil şeyler sizi".
lakin bakıyorum okuyan adamlara evleniyorlar birkaç ayda boşanıyorlar. şimdi hangisi ne kadar doğru?
insan bazı değerleri varsa nasıl tanıştığının önemi yok. biz yeni nesil/jenerasyon veya her ne b.ksak ondan olanlar çok bencil düşünüyoruz. ayrıca çalışıyorsak "lan bu adamın kahrını niye çekeyim?" diyoruz. yani sorun nasıl tanıştığımız değil tanıştıktan sonra nasıl davrandığımızda.
mantık evililiğidir bi nevi ve mantık evliliklerinin aşk evliliklerinden en az 7 yıl daha uzun sürdüğü kanıtlanmış bir gerçektir.
ne kadar batiya göre geri kalmislik göstergesi gibi gösterilsede, genel anlamda en saglam ve sonu en iyi olan evlilik türüdür.
"eh aileler anlaşmış bize de evlenmek düşer" repliğine mazhar saçmalık.