bugün

Dünya tarihinin en eski tapınağı, anıtı.
(bkz: neolitik dönem)
(bkz: şanlıurfa)
En eski tapınağın bulunduğu sit alanıdır. Avcı toplayıcıların tapınak yapmış olmaları nedeniyle ilgi çekicidir.
Adem'den önce yapıldı deyola..
atiye izlemiş belli.
başka bir ülkenin elinde olsa dünyaya çılgınlar gibi reklamını yapar, sayısız turist çeker belki dış borcunun dahi bir kısmını kapatırdı. sadece göbekli tepe için değil, bir ülkede bu kadar kaynak olup da neden bu kadar kullanılmaz anlamış değilim. üzülüyorum. gerçekten üzülüyorum.
Avcı toplayıcı bir toplumun, 3 boyutlu bir aslan figürünü bu kadar estetik bir şekilde işlemiş olması beni heyecanlandırdı açıkçası, çünkü bu toplumların tek gayesi o zamanlarda avlanmak ve bir şekilde karınlarını doyurmaktı, yani 12 bin yıl önce bu büyük taşları kaldıracak ne teknolojileri, nede bir zamanları vardı hertürlü heyecan verici birşey burası.
(bkz: amk atayizleri bunu da açıklayın)

Bilim yok, dünya yalan, sözlük yazarlarının da %90 gizli eşcinsel. Vurdurmaya meyilli.
12.000 yıl önce inşa edilmiş
Bu da demek oluyor ki insanoğlu 12.000 yıldır var.
mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl önce yapılmış ve insanların yerleşik hayata geçişlerinin ilk izlerini büyük bulgular ile barındıran yapı topluluğudur. ayrıca dincilerin 7000 yıllık insanlık tarihini zırvasını çöpe atmıştır.
Acayip bir yer.
Canlı canlı görünce insanın içi ürperiyor.
Anlamlandıramıyorsunuz çoğu şeyi.

Çok garip.
Mutlaka gidip görün..
adanalıdır !..
Nasip olursa gideriz inşallah.
günümüzden 12.000 yıl önce inşa edilmiş.

dünyaya gelir gelmez hemen yapmadıklarına göre ve orayı yapabilecek kabiliyete ulaşmaları da en az ortalama 2-3 bin yıl sürse, bu da demek oluyor ki insanoğlu ortalama 14-15.000 yıl yaşında.