bugün

--spoiler--
dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hali vakti yerinde olan her bekar erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır.

böyle bir erkek, yeni bir muhite ilk adımını atarken ne hissediyor, ne düşünüyor, kimse bilmez, ama bu gerçek civardaki ailelerin aklına öyle yerleşmiştir ki onu kızlarından birinin ya da diğerinin tapulu malı sayarlar.
--spoiler--
--spoiler--
gururunu kolayca affedebilirdim; benim gururumu yaralamasaydı.
--spoiler--
--spoiler--
"kuşkusuz", diye cevapladı darcy, bu söz esasen ona söylenmişti, "hanımların bazen dikkat çekmek için kullandıkları tüm yöntemlerde bayağılık vardır. kurnazlığa yakın her şey basitliktir." *
--spoiler--
(bkz: price and prejudice)

aşk ve gurur olarak oda yayınlarından okudugum kitap. çok begenmemekle birlikte ceviride bir iki hata da buldum inşallah gibi belki farklı bir yayından okusam fikrim bu yönde olmazdi. Mr.darcy ve mrs.bennet arasındaki diyaloglardansa olayları bennet'ten dinlemeyi yeğlerdim. Kitabın yazilisinda konusunda bir eksiklik yok orası ayrı begenmedigim yani biraz gündelik ve hafif anlatılmış olması belki de okuduğum yayindandir. Gerçi kadınların sosyal yaşantısının sınırlı olduğu bir tarihte yazılmış bir eser en iyi anlatım şekli bu olabikirdi. yazmadan önce bir bakindim okuyanların yorumlarına genel itibariyle begenilmis, okuyacaksınız da iş bankası gibi yayınlardan okumanızı tavsiye ederim.
Yeterince gurur ve önyargı bulamadığım bir kitap oldu. Daha ihtiraslı olmasını beklerdim ama kötü de değil, güzel.
yeri geldiğinde hayatını tamamıyla etkileyecek 2 şey bazen vazgeçmek gerekir.