1. .
    baştan savma bir tanımla başlayalım: aslını inkar eden belgesel hayvanlarıdır. başlığı aslını inkar eden belgesel hayvanları olarak açmayı da düşündüm, eğer öyle yapsaydım tanımı da günde 30 kilo et yiyip kamera karşısında yavşayan hayvanlar şeklinde yazacaktım. amba uzadı be...

neyse ağalar; arslan olsun, kaplan olsun, leopar olsun, jaguar olsun bunlar hep kedi familyasından yırtıcı hayvanlardır. ceylan gibi, geyik gibi, zebra gibi, gergedan gibi hayvaları avlayıp bi güzel yerler. insanlara saldırıp canlı canlı yediklerine de bir çok kez şahit olunmuştur. ( pişirip de yiyecek hali yok demeyin. olayın korkunçluğuna vurgu yapmak istedim ) bu hayvanların bir diğer ortak özelliği ise kamera görünce yavşamalarıdır. aynı biz insanlar gibi yani. biraz önce güzelim zebrayı paramparça edip mideye indiren hayvan belgesel ekibini ve kamerayı görünce birden bire kişilik değiştirip yavşaklık moduna geçer. jeep in gölgesinde oyun oynamalar, kameraya el sallayıp amazon'larda ki akrabalarına selam yollamalar, kameremanın suratını yalamalar... türlü şebeklikler yani. kısacası kamera karşısında o yırtıcı hayvan gidiyor yerine bizim hatice teyzenin kedisi tekir geliyor.

ha bundan çıkarcağımız sonuç, alacağımız ders nedir diye sorarsanız anlatayım; şimdi ıssız bir ormana ya da ne bileyim 1 tarafı denizlerle çevrili adaya düştünüz diyelim ve burada karşınıza kaplan, arslan, jaguar tarzı bi hayvan çıktı. eğer hayvan yavruysa kafasına taş, hindistan cevizi falan atın. ( gereksiz bilgi: köpek balığı çıkarsa burnuna yumruk atın ) ama eğer kaplanımız bir yetişkinse yapacağınız şey malum; kendinize hemen bi kamera ve fondan ingilizce konuşacak bi orman yerlisi bulmak ( yerli ingilizce bilmiyorsa bu tarraa yediğinizin resmidir ) bunu yaptığınız taktirde o ağzından salyalar akan yırtıcı hayvan gidecek, yerine kamera karşısında türlü şebeklikler yapan, akrabalarına selam yollayan, kuyruk sallayıp, yerlerde yuvarlanan bi hayvan gelecektir. bağlan be hununa koduğum konusu.

(bkz: hayati tespitler)
    4 -1 ... huznun isyan olsun