bugün

bir aylin aslım şarkısı. Gerçek bir töre cinayetinden yola çıkılarak bu ve bunun gibi olayları bir nevi protesto amacı taşımaktadır. Olay bir kızın tecavüze uğramasıyla başlar.tecavüz sonrası kız hamile kalır. Abisi de namusunu temizlemek için kızkardeşini vurur. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan kız kurtulma ümidi taşırken. Hastanede tekrar vurulur. RTÜK tarafından radyo ve televizyonlarda yayınlanması yasaklanmıştır. Yani devlet böyle olayları engelleme çabası içine girceğine bunları bi nevi protesto eden ve haala * böyle olaylar var diyen eserlerin yayınlanmasını yasaklıyor. sözleri şöyledir;

Canım abim vurma beni
Bu dünyadan alma beni
Dökülür mü kardeş kanı?

Bir karında yatmadık mı?
Bir anada doğmadık mı?
Bir memeden doymadık mı?

Binbir yarayla tek bir kurşunla gitti gül dünya
Kim farkında kimin umrunda yandı(söndü) bir dünya

Seni gönderene söyle
Köydeki büyük meclise
Daha çocuk yaşta üstüme çıkan herife
Eğer böyle ölürsem iki elim yakanızda
Hayaletim gezer düşer peşinize

Binbir yarayla tek bir kurşunla gitti gül dünya
Kim farkında kimin umrunda yandı(söndü) bir dünya.
trt'nin bir ara yasaklayarak saçmaladığı aylin aslım şarkısı. abileri tarafından öldürülen güldünya tören'e yazılmıştır.
aynı korkunç sebepten dolayı * zülfü livaneli de aynı adı taşıyan bir beste yapmıştır. sözleri aşağıdaki gibidir:

guldunya guldunya
agla dunya, gul dunya
guldunya'yi vurdular
bunu boyle bil dunya

istanbul yalı yalı
içi beyaz boyalı
guldunya'yı vurdular
kırdılar taze dalı

guldunya, guldunya

istanbul çarşı pazar
içinde cellat gezer
töre evin yıkılsın
sonu hep kara mezar

guldunya, guldunya
Bir diğer töre cinayeti vakâsıyla gelen çağrışım üzerine:

(bkz: gülistan)
aylin aslim'i sevmek icin yeterli neden.
"canım abim vurma beni, bu dünyadan alma beni, dökülür mü kardeş kanı?" diyen şarkı.

dökülüyor işte...
tmc çıkışlı yeni bir dizi. başrollerinde sanem çelik ve timuçin esen oynayacak.
güldünya şarkıları albümünde sezen aksu'nun çok hoş yorumladığı aylin aslım şarkısı.
sanem çelik'in uzun bir aradan sonra ekranlara yeniden dönüş yaptığı bir televizyon dizisidir.
erhan emre'nin yerine * nejat işlerin getirileceği dizi. ha erhan'ı yollayamadılar mı bi' şekilde sokacaklar nejat'ı diziye... içime doğuyor sözlük.
yayından kaldırılmış bile.

(bkz: sanem çelik)
güncel Önemli Başlıklar