1. 1.
  Baslığı açan cahil kişi kaçtığı için başlık bana kalmış. Kısaca kendisi hani kübalılar devrimciydi niye guantanamo üssü kübada diye başlık sıçmıştır. aşşağıda yazanlar benim cevabımdır.

  (bkz: cehalet)
  (bkz: entry sıçmadan önce bir zahmet araştırma yapmak)

  Küba büyükelçiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamadan alıntı yapıyoruz.

  19. yüzyılın sonlarında küba, latin amerika'daki ispanyol sömürgeciliğinden kurtulmak için mücadele veren en son ülkeydi. 1898 yılında, kübalı vatanseverler ispanya'dan bağımsızlıklarını almak için 30 yıldır mücadele etmekteydiler, ispanyollar, son pesetalarına ve son askerlerine kadar koloniyel hakimiyeti muhafaza etmek üzere üstlendikleri görevde tükendiklerini kendileri de itiraf ediyorlardı, ve mağlubiyetlerinin pek yakında geleceği gözüküyordu. işte tam bu sırada amerikalı yetkililer, savaşa girmeye ve küba'yı askeri olarak işgal etmeye karar verdiler.

  20. yüzyılın başlarıydı, washington hükümetinin, birliklerinin adadan çekilmesi için dayattıkları şartlardan bir tanesi olarak, herhangi bir bitiş tarihi belirtilmeksizin bir anlaşma imzalandı, bu anlaşmayla amerika birleşik devletleri'nin deniz kuvvetleri, gemilerinin yakıt ikmallerini sağlamak üzere iki adet üsse sahip olacaklardı. sadece bir tanesi, guantanamo'daki üs, kuruldu ve 10 aralık 1903 tarihinden itibaren faaliyete geçti.

  1903 ve 1958 tarihleri arasında, genellikle amerikan çıkarlarına boyun eğen küba hükümetleriyle, birkaç bin dolarlık komik bir kira ücreti ödenerek, belirli bir bitiş tarihi olmaksızın, böyle bir sistemle bu deniz üssü muhafaza edildi.

  1 ocak 1959'da devrimin zafer kazanmasıyla ve küba'nın; bağımsızlıkçı ve tamamen halkın çıkarlarını koruyan siyasi bir döneme girmesiyle, washington hükümeti, ülkemize karşı saldırgan bir tavır aldı ve guantanamo üssü, provokasyon ve kargaşa yeri haline dönüştü. küba, anlaşmayı tebliğ etti ve kira bedelini tahsil etmeyi reddederek, halkımızın ve hükümetimizin iradesi dışında günümüze kadar topraklarımızda bulunan bu işgalin sona ermesini ve yasadışı olduğu kabul edilerek, topraklarımızın iadesi talep edildi.

  45 yılı aşkın bir süredir, bu toprak parçasından küba'ya karşı yöneltilen sayısız provokasyona rağmen küba hükümeti çok büyük bir sabır ve soğukkanlılıkla davranarak, askeri bir saldırı gerçekleştirmek üzere kendilerini haklı çıkartacak vahim bir durumu ortaya çıkarmaya yarayabilecek bir gerilimin yaratılmasını önledi ve 1995 yılından itibaren de, bu bölgeyle ilgili gerilimin yaratılmadığı bir havanın mevcut olmasını sağladı. küba, sadece ülkemize ait bu toprak parçasının iadesini, barışçıl ve yasal yollarla, talep etmekle yetindi.

  küba, guantanamo deniz üssü'nün, orada mahkum edilenlerin en elzem insan hakları ihlal edilerek, kendilerine hiçbir yasal hakkın tanınmadığı kişilere karşı bir işkence ve toplama kampı olarak kullanılmasına karşıdır.

  küba, kutsal kitap kuran ve islam dinini aşağılayan bazı olaylar da dahil olmak üzere orada yapılmakta olan inanılmaz uygulamaları duyurmuş bulunmaktadır.

  birleşmiş milletler insan hakları komisyonu'nun cenevre'deki geçen oturumunda, küba hükümeti, bu komisyonun raportörlerinin, guantanamo deniz üssü'ndeki insan hakları ihlalleriyle ilgili bilgi ve duyuruları araştırmalarını öngören bir önerge taslağı sundu. amerika birleşik devletleri ve avrupa birliği üye ülkeleri, bu önergeye karşı çıktılar ve böylece de kabul edilmedi.

  küba hükümeti, insan hakları komisyonu'nun cenevre'deki bir sonraki oturumunda, aynı konuyu bir kez daha sunma hakkını kullanacağını açıkladı ve insan hakları ihlallerini yargılamak hususunda avrupa birliği üye ülkelerinin ve amerika birleşik devletleri'nin ortaya koyduğu bu çifte standardı duyurdu."
  2 ... himini