1. 1.
    geçen gün bir arkadaş ortamında konuşurken yüzünü göremediğim bir arkadaşımın ortaya attığı iddia. kendisi o kadar iddialıydı ki şöyle devam etti: ''ya hacı bence bu adamları amerikalıların kendisi yarattı. neden dersen, bak bi adamlar hiç amerika'da eylem yapıyor mu? hep, yok japonya yok türkiye falan filan. neden böyle yapıyorlar? çünkü gelişmesini istemiyorlar he japonya neyse ne de türkiye öyle, kendilerine bağımlılıkları oldukları enerjiyle tanışmalarını istemediklerinden dolayı greenpeace'ten elemanları yolluyorlar ki nükleer tesisler buralarda yaygınlaşmasın ucuza enerji elde edip nükleer silah falan yapılmasın diye. sadece kendilerinde olsun istiyorlar. ona bakarsan nükleerin babası amerika'da, orda niye eylem yok he niye yok? çünkü budur hacı yanee.'' derken ben de tam kafamı kaldırdım kim acaba bunu diyen diye bakıyordum, göremedim kimin söylediğini. zaten bunları konuşan insanların arasına ilk defa girdiğimden hiçbirisini de tanımıyordum.

yine de bence aslı astarı olmayan bir iddiadır bu. greenpeace yapmaz. cık.
    3 ... mandal
  2. 2.
    bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak adına bknz:

--spoiler--
    Greenpeace Avrupa, Amerika, Asya ve Pasifik'te 40 ülkedeki varlığıyla kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşudur.

1971'den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele veren Greenpeace, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış ve sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.
    --spoiler--

http://www.greenpeace.org/turkey/about
    4 -2 ... yardimci kadin oyuncu
  3. 3.
    görüntü sahibi olduktan sonra fikir sahibi olmaktır, yanılmıyorsam.

çünkü iddianın sahibi, ''yaa, amerika bizim dostumuz müttefikimiz değil mi lan? evet ama ırak'ta napıyor? pkk'yı eğitenlerin, abdliler ve israillerin olduğunu pkk'lı teröristlerin kendisi söylemiyor mu? söylüyor. yani amerika'nın dilinde biz türkiye'yle dostuz cümleleri varken abd'nin fiilleri farklı oluyor. aynı şey burda da geçerli. adam istediği kadar balina, fok, temiz hava desin. bizim aptal rolu yapan ya da aptal olan figuranlar olmamız isteniyor ve olunuyor da çoğu zaman.
    bir de şöyle bir şey daha var. bahsi geçen bu greenpeace denen örgüt ve sempatizanlarının ne zaman israil'de bir eylem yaptıklarını duydunuz? israil; nükleer enerjinin, nükleer silahlanmamın cirit attığı bir yer değil mi? salak olmayın'' gibi bir şeyler de dediğini hatırlıyorum.

ama ben yine de inandırıcı bulmadım. mantıkdışı gibi bir iddia, hiç mantığı yok ki lan.
    ... mandal
  4. 4.
    Turkiye ve Akdeniz cevresindeki doga tahribatina karsida son derece duyarli cevre kurulusudur.

(bkz: Elini tasin altina sokmak)
    ... serazat