bugün

herhangi bir dine mensup kişinin, insanların gözünde "ne mübarek insan" sıfatına layık görülmek için, o dinin gerektirdiği ibadetleri insanların gözüne sokarcasına gerçekleştirmesi olayıdır. kişi namaz kılır, oruç tutar, hacca gider, zekat verir vs vs. ama hiçbir ibadetini allah rızası ya da dinin gerektirdiği için yapmaz. belki insanların gözündeki değeri yükselebilir ama kulluğu sıfırdır. ibadetler asla prim yapma aracı olmamalıdır.
(bkz: her koyun kendi bacağından asılır)
helak olma yolunda atılmış önemli ve büyük bir adımdır.
büyük günahlardandır.
(#697881 )*
en çok siyasilerin içine düştüğü hatadır. oy toplamak için birebir yöntemdir. damardan girmek sandıktan çıkmak olarak da yorumlanabilir. televizyonlarda "..erdoğan * cuma namazını ... camisinde kıldı.." diye giden haberler buna sağlam örnektir.
tribünlere oynamakır.
vücut yorgunluğu duşında hiçbir getirisi olmyan ibadet.
http://www.youtube.com/watch?v=dKNzJl02jyQ~görmesek inancaz~
kisi gercekten ibadet ediyor da yorumlayan fesatsa yorumlayanin cok daha zor duruma dusecegi baslik konusu. ibadette samimiyet ibadet edenle allah arasindadir. kisi kendi halinde ibadetini yapiyor da olabilir pekala.

(bkz: nazar etme ne olur calis seninde olur)
(bkz: tesettürlü manita kaldırmak)
kendi kendini kandırmak, çevresindekileri kandırmak ama allah'ı kandıramamak.

zavallılık ve gösteriş merakından kaynaklanan insani hırsların içine "din" gibi önemli bir öğeyi alet etmek "dinsizliğin" alasıdır, geçmiş olsundur, cehennemin kapılarını sonuna kadar açmaktır.
-Abi geçen gün bir namaza durdum aklın hayalin almaz
-Yapma ya...
-Valla abi bir başlamışım tutana aşkolsun, öğlen bir başladım 10 rekatı bitirdim, hızımı alamadım bir de üzerine nafile namaz kıldım bi onun kadar.
-Doğru mu hakkaten lan? Yemiyosun beni di mi?
-Doğru ne kelime abi, ben sana ne zaman yalan söyledim?
-Ulan geçen kurban bayramına doğru ''hac kurasını kazandım abi, çok mutluyum hacı olucam bu genç yaşımda'' diyip uludağ' da kaymaya giden ben miydim?
-Eeee... abi o sayılmaz, başka mesele abi, girmeyelim oralara şimdi bu saatte...
-Ulan ulan ben senin gibi adamı... *