bugün

hostes anlamına gelen bu deyim, türk dil kurumunun; dilimizi yabancı kelimelerden arındırmak için çabalandığı bir dönemde ortaya çıkmış ve tam anlamıyla tavan yaparak dillere düşmüştü.

benzer bir örneği de; tavuksal fırlangaçlı kıstırgaç yani yumurtalı sandviçtir ki, her iki tanımlama da türk dil kuralları ile çelişmeyen komik önermelerdir.

şüphesiz! bunlar halk tarafından benimsenmediler lakin, aynı dönemlerde oluşturulan;

yadsımak, konuşlandırmak, yanıtlamak, kanıtlamak gibi yüzlercesi kabul gördü ve dilimize hızla yerleşti. şimdi yeni nesiller, bunların osmanlıca karşılıklarını duyduğunda baka kalıyorlar yüzümüze; bu adam ne demek istiyor? diye...
ulusal dutturu gibi, turk dil kurumunun istiklal marsi tamlamasini turkcelestirme adina uydurdugu pek cok kisi tarafindan iddia edilen fakat kimsenin kanitlayamadigi, uydurma sozcuk. yeni olan herseye karsi olan, "turk milleti koyundur, biz bunlari senelerce guttuk, din diyanet der gene guderiz ama bu gomanistler de yeni icatlar cikarmasa" mantigiyla hareket eden mukaddesatci muhafazakar soslu koca gobekli calici cirpici zihniyetli demirkirat zihniyeti tarafindan uyduruldugu acikca bellidir. aci olan soylene soylene bu tur uydurmalarin gercekmis gibi hatirlanmasidir. ismet pasa'nin da belirttigi "bir ulkenin namuslularinin da namussuzlar kadar cesur olmasi gerektigi" onermesinin en guzel ispatlarindan biridir.

(bkz: komunistler moskova ya)
(bkz: memlekete moskof kani gelecek, hepimize verip gomanis yapacaklar)
bir takım gerizekalı insanların koca poposundan attığı, tdk veya devletin diğer kurumlarıyla alakası olmayan gudibik kelime.
(bkz: oturgaçlı götürgeç)
(bkz: bisiklet)
(bkz: göksel götürgeçli konuksal herif)
(bkz: host)
türkçeleştirmenin bokunu çıkarmak deyimini hatırlatan kelime.
tdk dan ALLAH razı olsun dedirten cümlecik. tdk da olmazsa ne yaparız cık cık cık
(bkz: pipimtrak çişengeç)
(bkz: pisuvar)

(bkz: ütüsüz götlengeç)
(bkz: selülit)
-merhaba
-merhaba
-ne iş yapıyorsunuz ?
-ben kimyagerim. siz?
-göksel götürgeçli konuksal avratım.
-efendim ?
-göksel götürgeçli konuksal avratım.
-vay k.lt.k