bugün

her allahın günü türk, kürt ayrımını gündeme getirip sonra da humanistim ayağına yatılan ırkçılık çeşididir.

bu durumla karşılaştığınız da gerçek faşistlere saygı duyarsınız, adam en azından dürüsttür.
turkiyede bolca bulunan irkcilik turudur. sorsan asla 'ben irkciyim' demez fakat araplara, kurtlere, onlara, bunlara kin guderler.
aralarında "ben hümanistim" diye gezenleri görülmüştür. lakin buna kendilerinin inanmaları bile bir gelişmedir.
gizli homofobiyle ölesiye yarışır.
Arapların ve kardeş diye! aynı ülkede yaşayan kürtlerin nankörlüklerini görüp bildikten sonra gizlenemeyendir.
ırkçılık, ırk temelli bağnazlıktır. izlanda'nın bile artık yavaş yavaş karışmaya başladığını düşünürsek karma millet olmayan toplum yok gibi. meşhur amazon kabilesini saymazsak. gizli ırkçılık, işte bu millet kavramından belli bir ırkı soyutlamak, fakat milletin çoğunluğundan ve sosyolojik dezavantajdan tırsıp bunu farklı sosa bulamaktır. gizli ırkçı, "ben ırkçıyım" demez, adı üstünde gizli ırkçı. açık açık söylese o zaman avrupa tipinde ırk temelli 19.yy. ulus devleti kurmak amacında olduğunu belli eder. kendi ırkını toplumdan soyutlamak için çalışmalar yapar, azınlık hakları, insan hakları, demokrasi, kültür..vs. bahaneler bulunmaz kaftandır, çünkü yeni çağın sömürgeci ideolojisi olan küreselleşme ulus devletçiliğin, milliyetçiliğin zıddı olduğu için yerel unsurları ön plana çıkararak millet bağını çözmeye çalışır. artık ayrı bağımsız devletin de modası küreselciler için çoktan geçmiştir, devir bir eli yağda, bir eli balda olan özerklik devridir. gizli ırkçılar, çıkarcı makyavelistler gibi görünseler de aslında "küresel efendilerin" hizmetinde olan modern kölelerdir.
(bkz: Benim çok iyi kürt arkadaşlarım da var)
Yaşananlar insanı zorla ırkçı yapıyor. Yoksa niye ırklara düşman olalım.
ırkçılık denen olgu evrimsel sürecle alakalı bişey.

insanin dogasında kendisi gibi olmayanı dışlamak var.

ama dogamızda ırkçılığın var olması ırkçılığın iyi bir şey olduğunu göstermez. zira doğamızda pedofili ve tecavüz de var.
insanin yaratılışına tamamen zıt bir kötü ahlaktır. Milliyetçilik akımından sonra sür'at kazanmış olan ırkçılık; insani değerlere karşıdır ve islam ahlakıyla da zıttır.

Nitekim insanlık alemi, hayvanat alemi hatta gezegenler ve tüm alem arasında bir yardımlaşma, birbirini tamamlama ve uyum söz konusudur. Irkçılık ise bu yardımlaşmayı, dostane ilişkileri düşmanlığa çeviren yaratılıştan gelmeyen ahlâkî bir sukuttur .