bugün

adı gizli midir açık mıdır bilmem,
ama son 3-4 yılda ,
satınaldığımız her şeyin fiyatının yanına bir sıfır eklendi
1 tl lik su oldu 10 tl , et oldu 400 küsür tl.
Sağdan soldan para dilenmekle enflasyon düşmez üretim ekonomisine geçmeli Türkiye. bunun en güzel örneği, Türkiye cumhuriyeti nin kuruluşunun ilk yıllarına bakın, 15 yılda ülke nasıl kalkınmış öğrenin...

Evet.
Süleyman Demirel'in zamanında söylediği gibi, enflasyon toplumun ahlakını bozar, batı o nedenle hiç sevmez.
Bizim toplumda da inanılmaz bir ahlaki yozlaşmaya neden olmuştur. Erkekler iddaci, kadınlar onlyfansci oldu çıkti. Toplum olarak daha da duzelecegimizi sanmıyorum.
Daha önceden bu konuya şurada etraflıca değinmiştik:
https://m.uludagsozluk.com/e/37769128/

Globalde de yaşanan enflasyon sıkıntısından ötürü bizim çakallık teorisi, dünyada da yer bulmaya başlamış.
Shrinkflation deniyor artık fiyat düşürmeden paket içi gramajını azaltmaya. Hangi tüketici buna dikkat eder, bariz manipülasyon.
Bir de skimpflation denen bir durum varmış. Bu da hizmet sektörü için aynı paraya hizmet kalitesini düşürmek... Bir restorana gidiyorsunuz misal, menüde fiyat aynı ama porsiyon küçülmüş ya da daha alt kalite bir malzeme ile yapılmış gibi.
Hani senelerdir fiyatı değişmeyen ürünler var ya. Heh, işte o ürünlerin gramajları sen farkında ol ya da olma her sene azaltıyor.

Birkaç örnekle inceleyelim:

bildiğimiz ekmek önceleri 300 gramdı, artık 250 gram.

Tadım çekirdek hep 1 tl, ne güzel. Seneler evvel 1 TL'ye 100 küsur gram alırken, şimdi 42 gram alabiliyoruz. Yakında 3 çekirdek verecekler, korkuyorum. Oldun ama 1 tl olsun da.

Eti top kek 60 gramlardan 40 grama düştü.

Kangal sucuklar 300 küsur gramlardan, 225-250 gramlara indi.

Daha böyle birçok örnek var.

Sen de "ben hep 50 TL'lik benzin alıyorum" gibi gibi aynı ürünü aynı paraya almaya devam ediyorsun.

Ama tabii ki, enflasyon yok, hayat Pahalılığı yok, hamdolsun asgari ücret 1000 küsur tl.
Fiyatların çok yavaş artmasından dolayı, para değerinde meydana gelen düşüşün faiz politikası ile dengelenebildiği enflasyon ortamıdır.