bugün

italyan senarist ve yönetmen.
sinema tarihi dersine girilir. kürsüdeki hocamsı herkese favori filmini sorar. kendi favori filmi blade runner olan hocamsı önüne gelen kâğıtta yazan cinema paradisso yanıtını görünce sırıtır müstehzi müstehzi. sonra sinema bilgisinin enginliğini göstermek için "çağan ırmak da yazarsanız" diyerek kendince küçümser cinema paradissoyu ve tornatoreyi ama insanlar bilmez ki cinema paradisso sadece bir film değil sinemanın kendisidir.
1956 yılında sicilya'nın bagheria kasabasında doğmuş, büyümüş, filmerinde bu yüzden sicilya'yı müthiş tasvir eden büyük yönetmen. özellikle, malena, l'uomo delle stelle, nuovo cinema paradiso ve son filmi baaria insanda kalkıp sicilya'ya gitme isteği uyandırır. aslında bu filmlerde sicilya kültürünün ve insanının anadolu'ya ne kadar benzediğini görürüz. özellikle cinema paradiso türkçe çekilse, filmdeki peder imam olsa, kimse yadırgamaz.

filmlerinde duygusal bir atmosfer vardır genelde. istisnasız her filminin sonu muhteşem ötesidir. bunu prensip olarak benimsediği çok belli. bir film zirvede bitmeli diye düşünüyor, ve çok güzel uyguluyor. her filmini izledim. bunlardan birçoğunu defalarca izledim. bazı filmlerin bazı sahnelerini ise "artık bokunu mu çıkardım acaba" diye telaşlanacak kadar fazla izledim. sadece baaria'da biraz hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim. 8-9 tane efsane film arasından birisi de vasat olsun canım.

bütün filmlerinin müziklerini yaşayan en büyük müzisyene* yaptırması da cabası.

şu dünyada tanışıp hasbihal etmek istediğim az sayıdaki insandan biri. kıymeti pek bilinmese de yaşayan en büyük yönetmenlerden.
bu adamın yönettiği;

nuovo cinema paradiso

la leggenda del pianista sull oceano

filmleri mutlaka izlenmelidir.
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900 / 1900 Efsanesi)
Stanno tutti bene (Everybody's Fine / Herkesin Keyfi Yerinde)
Malena
Nuovo cinema Paradiso gibi süper bir filmi dünya sinemasına sunmuş yönetmen.