bugün

bu başlığı aklıma bir şeyler geldikçe doldurayım. insanlara bir faydam olur belki.
ilk olarak temel gitar tiplerinden bahsedelim. gitar geniş bir çalgıdır. birçok türü vardır. fakat temel olarak klasik, akustik, elektro ve bas gitar olarak dörde ayırabiliriz. uzun uzun anlatmamıza gerek yok zaten ben de bu konuda hoca sayılabilecek birisi değilim. yavaştan diğer kısımlara geçelim.

başlangıçta ilk soru hangi gitarı almalıyım oluyor. klasik gitarla mı başlayayım yoksa akustikle mi ? direkt elektro gitardan başlanır mı ? bu soruları ben de çok sordum. şimdi görüyorum ki çok da bir önemi yok aslında. hangi çalgıyı istiyorsanız ondan başlamak en mantıklısı. çünkü enstrüman çalmayı öğrenmek tam bir sabır işi. sevmediğiniz bir enstrümanı sırf zorunluluktan öğrenemezsiniz. o nedenle bu tabuları bir kenara bırakıp hangi gitarı çalmak istediğinize karar verin ve o gitarla başlayın.

devamındaki soru başlangıç gitarı oluyor. ucuz bir gitarla mı başlamalıyım yoksa hemen pahalı bir model mi almalıyım soruları bunlar. bu tamamen sizin ekonomik durumunuzla alakalı. benim başladığım gitar döneminin en kötü gitarı sayılabilecek bir klasik gitardı. hatta gitara yaptığım masraflar kendi fiyatını birkaç kere katlar. başlangıçta kaliteli bir enstrüman ile başlamanız sizin faydanıza olacaktır. çünkü ilk enstrüman tuşeyi belirler. kalitesiz enstrümanın çalımı zordur. bu nedenle zaten amatör olduğunuz için zorluk çekebilirsiniz aklınızda bulunsun. bir diğer yandan çok pahalı aletleri de önermem. çünkü ilk enstrümanın kaderinde hor kullanılmak vardır. o nedenle çok da pahalı bir alet önermem. içiniz yanmadan sağını solunu kurcalayabileceğiniz (aşırı olmamak kaydıyla), sağa sola vurduğunuzda içinizin cız etmeyeceği, ekonomik durumunuzun da yettiği orta halli bir alet öneriyorum. doğrudan marka soranlar oluyor. temel markaların modelleri her zaman daha iyidir. çünkü belli bir kalitededirler. yıllarca üretilen modeller oldukları için belirli bir seviyededirler. zaten biraz baktığınızda anlarsınız hangi markaların ne alemde olduğunu. bu aşamada kişiye biraz araştırma düşer. enstrüman çalmak sadece ondan ses çıkartmak değildir. ondan anlamak, haberdar olmaktır. ben şu an alamayacağım gitarlara bakıp saatlerimi geçirebilirim mesela.

bir diğer soru kurs sorusu. buna belki tekrar değinirim bilmiyorum. kurs önemlidir, hoca önemlidir. insanın uzun sürede aşacağı yolu hızlandırır. ama iyi bir hoca bunu yapar. piyasada çok fazla hoca diye geçinen çakal olduğu için sizi yerinizde saydırıp ders saati ücretini almaya devam edebilir. o nedenle benim önerim evde biraz önce kendi kendinize pratik yapmanızdır. artık youtube gibi yerlerde çok güzel videolar var. bir çok yayın da var gitarla alakalı. bunlara göz atmanız faydanıza olacaktır. hiç değilse duruşunuzu, tutuşunuzu biraz olsun oturtabilirsiniz. kulağınızı eğitebilirsiniz. temel akorlara bakabilirsiniz. bu noktada en mühim şeylerden biri de parmak egzersizidir. eğer gerçekten bu enstrümanı çalmak istiyorsanız parmak egzersizlerinden kaçamazsınız. hatta şöyle söyleyebilirim size ilk dersten şarkı öğretmeye başlayan hoca çok da iyi hoca değildir. önce parmaklarınızın açılması ve güçlenmesi gerekir. bunu ancak doğru egzersizleri uygulayarak yapabilirsiniz. internette yine bu konuda tonlarca kaynak var. bunlardan faydalanmalısınız.

buraya kadar aklıma gelen temel şeyleri anlattım. aklıma geldikçe uğrarım buralara.
Yakalanmamaya özen gösterin.
Eskişehir'de porsuk kenarı, izmir'de kordona yakın yerleri tercih edin.

Karı kız düşmez yoksa.
bu sefer elektro gitar alacakların temel sorularından olan hangi tip manyetik dizilimine sahip gitarı almalıyım sorusu ile alakalı şeyler yazacağım.
elektro gitarda sistem tellerdeki titreşimi alan manyetikler üzerine kuruludur. manyetikler sesi etkileyen temel unsurlardandır. fakat bu sadece manyetikle alakalı değildir. ağaç yapısına hatta boyaya kadar gider sesi etkileyen şeyler. ve şunu da baştan söyleyeyim manyetik tipleri etkilidir evet ama sizi sonuna kadar sınırlamaz. sonuçta amfi ve pedal gibi şeyler de sesi bayağı etkiler.

single coil ve humbucker olmak üzere temel olarak iki manyetik tipimiz vardır.

single coil şu oluyor

görsel
humbucker ise şu
görsel

bu noktadan sonra hangisini tercih etmeliyim sorusu başlıyor. açıkçası ben bile hala bu konuda net bir karar verebilmiş değilim. iki tarafında kendine göre güzel yanları var. bu konuda size yardımcı olabilecek bazı videoları ekliyorum. eğer hala yardıma ihtiyacı olanlar olursa memnuniyetle cevaplarım.

https://www.youtube.com/watch?v=VlrwHBOmoJQ

http://www.youtube.com/watch?v=WhIIhUx-0Mw
Yapamazsınız. Hiç başlamayın. Evet.
Çalmayın haramdır aha ahahaah aha.
başladığınızda yapamayacağınızı düşüneceksiniz. Sabırlı olmalısınız, hırslı olmalısınız ve asla vaz geçmemelisiniz. En önemlisi söylediklerim. Yazdıklarımı yaparsanız başaracaksınız
bu sefer farklı bir noktadan alalım işi. gitar alındı ilk çalışmalar ne olmalı ? ilk olarak ritim duygusunu oturtmanız lazım. ha gitar almaya kadar geldiyse olay vardır sizde ufak bir şeyler. ama yine de geliştirmek lazım. bunu gitarsız da yapabilirsiniz. bir masaya tık tık vurarak da yapabilirsiniz. ama çok müzik dinlemeniz gerektiği kesin. öyle boş boş değil kafanızı vererek. enstrümanlara kulak vererek kim ne yapıyor duymaya çalışarak. şarkının hızını, trafiğini anlamaya çalışarak. işin matematiğine hafif kafa yorarak yani. bu sizin çok işinize yarayacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=PX1ac3bDUXU
http://www.youtube.com/watch?v=8-Btch1qpRY
http://www.youtube.com/watch?v=4SBrFJVzwJY

buraya bıraktığım bu üç video birbirine çok benzeyen şeyler. hatta aynı şeyler diyebiliriz. ama aklınızda bulunması gereken şey bu işin önemli bir kısmı dinlemek ve izlemekten geçer. bu videoları izleyin, uygulayın. bunlardan bağımsız diğer videolara bakın. başlangıçta her şey zordur fakat çok kıymetlidir. çünkü bir gitaristten göreceğiniz herhangi bir ufak hareket sizi günler belki aylar olarak ileri atar. ivme kazanırsınız.
Tamamen ilgi meselesidir. Müziği sevmek ayrı yapmak ayrı. O yüzden ilgi yoksa, heves yoksa boşa masrafa girmeye gerek yok.
acı çekmeden meyvesini alamayacağınızı bilin.

görsel
Çalmayın. Bir tane akor bilen gitar çalıyorum diyor. Biktim.
gitar çalmak diğer insanlar için değil, sizin için olan eylemdir. siz çaldığınızdan keyif aldıkça devam eder, insanların sizi dinliyor olması çalışın kendisine etki etmez aslında. en fazla repertuara etki eder; insanlarda yarattığınız etkiden ve o etkiyi kontrolden hoşlanıyorsanız güzel gelebilir. ama unutmayın, insanların size olan ilgisi o arada müziğin var olmasındandır. kişi olarak ortaya koyduğunuz davranışlar sizi siz yapar, tek başına gitar çalmanız, söylemeniz yapmaz.

tabii bu hayatınızın bir parçası olduktan sonra bırakmanız, ihmal etmeniz kendinizi ihmaldir aslında. çok vefasız değildir ama zaman gitarın kendisine iyi davranmayabilir. çalışınız elbette sürekli pratik yaptığınız kadar kuvvetli olmaz ama kaybolmaz da; özellikle bir şarkıyı dinlerken akorları aklınızda oluşuyorsa aslında çalmayı bırakmamışsınızdır, bütün şarkılar sizindir.

zor olan kişinin yeni gelişim alanları bulmasıdır, kişisel açıdan baktığımda böyle gidip durmuştur gitar mevzuu. önce akorlar, sonra akorları kendim bulmam, daha sonra klasik tekniği öğrenmem, ondan sonra şarkıların ritim-solosunu eş zamanlı atma çalışmaları, sonra elektro tekniği** daha kişisel oldu ama teknik açıdan buraya birçok kıymeti bilgi yazılır diye tahmin ediyorum, ben farklı birşeyler olsun istedim.

ha bir de, iyi çalıyorum diyebilmenin yolu eşşek gibi çalışmaktan geçer söyleyeyim. bu öyle çizelgeler yaparak olmaz, içten gelir. ama gitarı karşınızda birisi hakkıyla çalıyorsa orada sağlam emek vardır. böyle çalan biriyseniz kimsenin sizi aşağı görmesine izin vermeyin, böyle biriyle karşılaşan biriyseniz de hak ettiği saygıyı gösterin lütfen. karşınızdaki insan sonuçta; duygu durumu olan ve değişen birisi. bunu da ihmal etmeyin.
genellikle penasız çalmanızı öneririm. ama diğer yandan sadece penasız değil, pena ile çalmaya da alıştırın kendinizi. eğer yeni başlıyorsanız, kavrayana kadar günde 15-20 dk sürekli egzersiz yapabilirsiniz.

parmak egzersizlerini sık sık yapın. diğer kişilerin "bu anlamsız şeyler ne, bi misket çalsana. gitarla oluyor mu?" cümleleriyle karşılaşmanız için gitarın en ucuna peçeteyi tellerin bir altından, bir üstünden geçirerek yerleştirdiğiniz zaman nota bastığınız zaman titreşimi engeller ve ses çıkmaz. bir nevi susturucu ile çalışınız.
Gitar bir müzik aletidir. Sanat icra etmek için kullanılır. Amacınız 4-5 akor öğrenip karşı cinsin ilgisini çekmekse, lütfen çalmaya başlamayın. En azından saygı gösterin elinizdeki alete.
klasik ile başlayın sonra elektroya geçersiniz.
klasik ile başlayın sonra elektroya geçin muhabbetini dinlemeyin. akustik ile başlayıp elektroya geçin. 7 senedir gitar çalan biri olarak bu tavsiyeyi rahatlıkla verebilirim. çünkü akustik telleri ile elektro telleri aynidir. sap kalınlığı klasiğe nazaran daha benzerdir.
düzenli pratik yapmak esastır. parmak alıştırmaları sıkıcı geliyorsa, parmak alıştırması yerine geçebilecek sololar ile ısınabilirsiniz. nota öğrenin, notaya göre çalmayı öğrenin. ben kulaktan çalıyorumculuk yapmayın. kulaktan çalmak elbette meziyettir, zorlandığınız yerlerde sizi destekleyecektir ancak sizi başlangıç seviyesinden çok az yukarı taşır, çok ilerleyemezsiniz.
once klasik calin sonra elektroya gecersin zirvaliklarina aldiris etmeyin.hicbir mantigi yok,hangi aleti istiyorsaniz onunla baslayin.

Unutmayin klasik gitar ve elektro gitar birbirinden cok farkli aletlerdir.

Ayrica nota ogrenmekten once kulaginizi gelistirmeye bakin,duydugunuz muzikleri kendi kendinize cikarmaya calisin zamanla gelistigini goreceksiniz.

Ve son olarak herhangibir sorunuz olursa elimden geldigince yardimci olurum.
Akdeniz akşamları çalmayın.
Büyük akorları 3 4 2 1 şeklinde basın nota önemli ilk zamanlarda nota rakibi biraz zorlayabilir (beni zorlamıştı dolaplar falan) ama alıştığınız zaman yapmayacağınız şey yok arpej konusuna gelirsek "yapamıyorum ya sff" deyip bırakmayın her gün en az 15 dakkika egzersiz yapın gelişmeyi fark edeceksiniz sonracıma sesleri tanıyın sesleri tanımadan gitarınızı akort edemezsiniz (gitar telleri: Mi Si Sol Re La Mi) bol bol kulak egzersizi yapın sesleri (mesela La) dışarıdan ve içeriden verin kulağınız yoksa (sesleri veremiyorsanız) tebrikler duyan sağırsınız teorik bilgileri öğrenin gitar üzerinde uygulayın ama şarkı söylemeyin şarkıya gireceğiniz tonu bilmezseniz gitarı kafanızda kırarlar ve "ilk önce klasik gitar ile başla" zırvalarına inanmayın elektro gitarın sapı klasik gitara göre daha ince olduğu için elleriniz kasılmaz (özellikle büyük akorlarda) ama telleri serttir ilk günlerde elleriniz acıyabilir ama sabırlı olursanız küçük bir Angus Young olabilirsiniz.
bu sefer tab olayını ele alalım. nedir bu tab mevusu ?

tab nota okumak yerine geliştirilmiş, görece daha kolay olan pratik bir sistemdir. bunu burada benim uzun uzun anlatmam yerine daha verimli şekilde başka sitelerden yazılar ve videolar olarak vereceğim. işin diğer kısmına gelirsek tabla gitar çalışılır mı ? evet çalışılır. nota öğrenmek ve yazmak yolun başında olan bir kişiyi müzikten bile soğutabilir. ve elimizde böyle bir nimet varken neden kullanmayalım ? evet nota önemlidir. belli bir noktada kişinin nota öğrenmesi kendisi için çok faydalı olacaktır. fakat tab gibi pratik ve verimli bir sistemi görmezden gelemeyiz.

http://users.metu.edu.tr/e133480/tab.htm

http://www.youtube.com/watch?v=YU2a9ib8ITw

http://www.youtube.com/watch?v=UJtzjeVz0To

tabi bu tab mevzusu da bir saatte öğrenilecek iş değildir. üzerine düşerek çözersiniz kısa sürede. sonuçta bu bir teknik oyun hamuru değil. bu olayı çözdüğünüzde size şarkı çalışmakta fayda sağlayacak çok fazla döküman bulacaksınız internette. sadece şarkı değil tab üzerinden yazılmış aşırı faydalı egzersizler de bulunmakta.
Çalmayın. Gidin paranızla alın. Hırsızlık doğru değil.

Şaka maka da gitar güzeldir. ilgi çekme amacınız varsa onu unutun. 3-5 kişi toplanır dinler sonra siktir olup gider. Kendiniz için öğrenin gitarı.

7 sınıfta işten kaçmak için gitar + yüzme kursuna gitmiştim.
pop gitarla başlayın. önce çeşitli akorlar çalışın.
https://www.youtube.com/watch?v=XmLxVlHZZZs
şöyle çalın.