bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    bu başlığı aklıma bir şeyler geldikçe doldurayım. insanlara bir faydam olur belki.
    ilk olarak temel gitar tiplerinden bahsedelim. gitar geniş bir çalgıdır. birçok türü vardır. fakat temel olarak klasik, akustik, elektro ve bas gitar olarak dörde ayırabiliriz. uzun uzun anlatmamıza gerek yok zaten ben de bu konuda hoca sayılabilecek birisi değilim. yavaştan diğer kısımlara geçelim.

başlangıçta ilk soru hangi gitarı almalıyım oluyor. klasik gitarla mı başlayayım yoksa akustikle mi ? direkt elektro gitardan başlanır mı ? bu soruları ben de çok sordum. şimdi görüyorum ki çok da bir önemi yok aslında. hangi çalgıyı istiyorsanız ondan başlamak en mantıklısı. çünkü enstrüman çalmayı öğrenmek tam bir sabır işi. sevmediğiniz bir enstrümanı sırf zorunluluktan öğrenemezsiniz. o nedenle bu tabuları bir kenara bırakıp hangi gitarı çalmak istediğinize karar verin ve o gitarla başlayın.

devamındaki soru başlangıç gitarı oluyor. ucuz bir gitarla mı başlamalıyım yoksa hemen pahalı bir model mi almalıyım soruları bunlar. bu tamamen sizin ekonomik durumunuzla alakalı. benim başladığım gitar döneminin en kötü gitarı sayılabilecek bir klasik gitardı. hatta gitara yaptığım masraflar kendi fiyatını birkaç kere katlar. başlangıçta kaliteli bir enstrüman ile başlamanız sizin faydanıza olacaktır. çünkü ilk enstrüman tuşeyi belirler. kalitesiz enstrümanın çalımı zordur. bu nedenle zaten amatör olduğunuz için zorluk çekebilirsiniz aklınızda bulunsun. bir diğer yandan çok pahalı aletleri de önermem. çünkü ilk enstrümanın kaderinde hor kullanılmak vardır. o nedenle çok da pahalı bir alet önermem. içiniz yanmadan sağını solunu kurcalayabileceğiniz (aşırı olmamak kaydıyla), sağa sola vurduğunuzda içinizin cız etmeyeceği, ekonomik durumunuzun da yettiği orta halli bir alet öneriyorum. doğrudan marka soranlar oluyor. temel markaların modelleri her zaman daha iyidir. çünkü belli bir kalitededirler. yıllarca üretilen modeller oldukları için belirli bir seviyededirler. zaten biraz baktığınızda anlarsınız hangi markaların ne alemde olduğunu. bu aşamada kişiye biraz araştırma düşer. enstrüman çalmak sadece ondan ses çıkartmak değildir. ondan anlamak, haberdar olmaktır. ben şu an alamayacağım gitarlara bakıp saatlerimi geçirebilirim mesela.

bir diğer soru kurs sorusu. buna belki tekrar değinirim bilmiyorum. kurs önemlidir, hoca önemlidir. insanın uzun sürede aşacağı yolu hızlandırır. ama iyi bir hoca bunu yapar. piyasada çok fazla hoca diye geçinen çakal olduğu için sizi yerinizde saydırıp ders saati ücretini almaya devam edebilir. o nedenle benim önerim evde biraz önce kendi kendinize pratik yapmanızdır. artık youtube gibi yerlerde çok güzel videolar var. bir çok yayın da var gitarla alakalı. bunlara göz atmanız faydanıza olacaktır. hiç değilse duruşunuzu, tutuşunuzu biraz olsun oturtabilirsiniz. kulağınızı eğitebilirsiniz. temel akorlara bakabilirsiniz. bu noktada en mühim şeylerden biri de parmak egzersizidir. eğer gerçekten bu enstrümanı çalmak istiyorsanız parmak egzersizlerinden kaçamazsınız. hatta şöyle söyleyebilirim size ilk dersten şarkı öğretmeye başlayan hoca çok da iyi hoca değildir. önce parmaklarınızın açılması ve güçlenmesi gerekir. bunu ancak doğru egzersizleri uygulayarak yapabilirsiniz. internette yine bu konuda tonlarca kaynak var. bunlardan faydalanmalısınız.

buraya kadar aklıma gelen temel şeyleri anlattım. aklıma geldikçe uğrarım buralara.
    9 -1 ... nadir gorulen sima
  2. 2.
    Yakalanmamaya özen gösterin.
    9 -3 ... sapanlavurbeni
  3. 3.
    Akdeniz akşamlarını çalarsan o gitarı sana yediririm kapiş.
    5 -2 ... fyodor paskevich
  4. 4.
    Eskişehir'de porsuk kenarı, izmir'de kordona yakın yerleri tercih edin.

Karı kız düşmez yoksa.
    1 ... doublecift
  5. 5.
    bu sefer elektro gitar alacakların temel sorularından olan hangi tip manyetik dizilimine sahip gitarı almalıyım sorusu ile alakalı şeyler yazacağım.
    elektro gitarda sistem tellerdeki titreşimi alan manyetikler üzerine kuruludur. manyetikler sesi etkileyen temel unsurlardandır. fakat bu sadece manyetikle alakalı değildir. ağaç yapısına hatta boyaya kadar gider sesi etkileyen şeyler. ve şunu da baştan söyleyeyim manyetik tipleri etkilidir evet ama sizi sonuna kadar sınırlamaz. sonuçta amfi ve pedal gibi şeyler de sesi bayağı etkiler.

single coil ve humbucker olmak üzere temel olarak iki manyetik tipimiz vardır.

single coil şu oluyor

gitar çalacaklara tavsiyeler
    1 ... nadir gorulen sima
  6. 6.
    humbucker ise şu
    gitar çalacaklara tavsiyeler

bu noktadan sonra hangisini tercih etmeliyim sorusu başlıyor. açıkçası ben bile hala bu konuda net bir karar verebilmiş değilim. iki tarafında kendine göre güzel yanları var. bu konuda size yardımcı olabilecek bazı videoları ekliyorum. eğer hala yardıma ihtiyacı olanlar olursa memnuniyetle cevaplarım.

https://www.youtube.com/watch?v=VlrwHBOmoJQ+

https://video.uludagsozluk.com/v/gitar-çalacaklara-tavsiyeler-174835/

1 ... nadir gorulen sima
  7. 7.
    Yapamazsınız. Hiç başlamayın. Evet.
    2 -1 ... aydinoglu 37
  8. 8.
    Çalmayın haramdır aha ahahaah aha.
    2 ... b e a t r i x
  9. 9.
    kim okuyacak bu kadar şeyi amk.
    2 -2 ... ninabennett
  10. 10.
    başladığınızda yapamayacağınızı düşüneceksiniz. Sabırlı olmalısınız, hırslı olmalısınız ve asla vaz geçmemelisiniz. En önemlisi söylediklerim. Yazdıklarımı yaparsanız başaracaksınız
    1 ... zayice