bugün

(bkz: müteşebbis)
durduğu yerde kaşınan biridir."ya senin paran var.git paşa paşa paranı ye" denilesi insanlardır.

ama takdire şayan kişilerdir.amaçları ne olursa olsun pekçok kişiye iş, aş sağlarlar.

bir zamanlar vurguncu falan gözüyle bakılsa da, şimdilerde değerleri anlaşılmaya başlanmıştır.

genel olarak karakterleri incelendiğinde, yaptıkları işle ilgili bilgi sahibi olmalarının yanında, beşeri ilişkileri cok iyi insanlardır. cevreleri onlara saygı duyar.

başarılı olanların ençok kaçındıkları konu, iş cevrelerinin tepkilerini almaktır.
çok zeki olmaları fazla bir getiri sağlamaz, aksine celmelerin artmasına sebep olur.
o sebepten zeki olsalar bile, bunu ortaya dökmezler. cevrelerinin sözünü dinlerler.

mevcut müşterilerinin sözüyle işini yönlendirip, holding sahibi olanlara rastlanmıştır.

başarılı ve kalıcı olanların ortak özelliklerinden biride, yavaş büyümeleridir.
büyük sermayelerle işe başlayıp kalıcı olanlara pek rastlanmaz.
işlerinden kazandıklarını gene işlerine yatıranlar daha kalıcı olmuşlardır.
girişimcilerin başlıca özellikleri:

1- herşeyden önce kar amaci ile girişimi başlatan kişidir.

2- üretim faktörlerini akılcı bir şekilde sağlayan kişidir.

3- üretim faktörlerinden yararlanarak mal ve hizmet üreten kişidir.

4- girişim faaliyetlerinden doğan riskleri üstlenen kişidir.
riski üstüne alan kişidir.
ayağına batan dikene küfretmek yerine onu satan kişidir.
# Girişimci: Var olanı kabul etmeyen, varsayımları reddeden kişidir.
# Girişimcinin inandığını tek başına yapması mümkün değildir.
# Girişimcinin en büyük paydaşı müşteridir. Akıllı girişimci asla müşterisine kazık atmaz çünkü en büyük ortağı müşteridir.
# Girişimcinin en büyük sorunu “tek vuruşta gol atma” isteğidir. Sabırlı ve mantıklı hareket etmek gerekir.
risk alan , yenilikleri yakalayan , fırsatları değerlendiren ve tüm bunları hayata geçiren kişi.
girişimci yetenekleriyle ve geliştirdiği iş modelleriyle yenilikler peşinde koşar. girişimcileri teşvik etmek ve işbirlikler kurmaları için dernekler, klüpler kuruluyor ve yarışmalar düzenleniyor. http://goo.gl/axfvd
Üretim faktörlerini (tabiat, emek, sermaye) biraraya getiren kişidir müteşebbis. Başarılı bir müteşebbis her işe girişmez. Sonra ona girerler zira.
girişen insan.

kimileri pek yanlış anlar bunu. *

(bkz: 2011 genç girişimciler kurultayı)
Projeleriyle geliştirdiği yenilikleri insan hayatına adapte etmeyi becerebilen ve bunu en iyi şekilde pazarlaya bilen şahıstır.
türkiye'de ipini koparanın olmaya çalıştığı şey. şey diyorum zira bir meslek değil, bir yaşam tarzı, hayata bakış açısı. yani şimdi sırf kendi işinin patronu olmak istiyorsun diye girişimci olamazsın, başarılı bir girişimci hiç olamazsın. Girişimcilik dediğin şey ruhunda olacak.
GiRiŞiMCiLiK söz konusu olunca yeni bir "terim" oluşturmuşlar: SÜPER GiRiŞiMCi...
Kim bu adam?
Ana - babası orta halli, hatta fakir olduğu halde, kendisi MiLYARDER OLABiLEN insan...
Türkiye, ANA BABASI ZENGiN OLMADIĞI HALDE KENDiSi ZENGiN OLABiLEN iNSAN CENNETi, araştırmaya göre: Dünyada 18'inci...
Bu durum benim için "pozitif": Eğer hala SINIF ATLAMA iMKANI varsa, o ülkede hala iŞ VAR demektir.)
işte dünyada süper girişimci rakamları: (3 Mayıs 2014 - Milliyet)

- Tablodaki önemli detay şu: Türkiye'de süper girişimci sayısı, 1'inci Hong Kong ile eşit. Ama iş kişi başına düşen süper girişimci sayısı olunca, sıralama değişiyor...
http://galeri.uludagsozluk.com/r/girişimci-624939/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/girişimci-624940/
işletmeyi kuran, mal veya hizmet üretimi için üretim faktörlerini bir araya getirip birleştiren, kâr amacı güden ve risklere katlanan kişi.
Futbol kulüpleri batınca devlet yetişir; girişimci batınca bir kurşun...
gelişmiş ülkelerde en prestijli hayatlardan biri iken türkiye gibi henüz endüstriyel devrimin sosyal evrimini tamamlayamamıs toplumlarda devlet memuru ol kurtul kafası oldugu için işsizlik olarak görülür. her vizyoner insanın hayallerini süsleyen girişimcilikte yukarda bahsettiğim sebeplerden dolayı nice potansiyeller günyüzüne çıkmayı bile düşünmeden tarih olmustur.
hani liseye geçince milli olucam kanka ben diyip 2 sene her kızın götünde koşup en sonunda iyi kötü sikişen ve götü kalkan o liseli var ya ha onun business tarzı bir şey.
Türkiyede bulunmayan , desteklenmeyen insanlar.Ülkemizde risk yatırımı sıfır.Herkesin kafa aynı.Arsa alayım apartman dikeyim satarım.Birisi de üreteyim , yeni bi şeyler tasarlayayım veya bunlara yatırım yapayım demiyor.
benim için bir işçiden daha önemli bir değere sahip kişidir. bu demek değildir ki işçi değersizdir.

-girişimci istihdam yaratır.

-girişimci teknoloji yaratır.

-girişimci elde ettiği kar ile yeni sektörlere yatırım yapar yeni iş kolları yaratır.

(bkz: elon musk

paypal kuruculuğundan tesla ve space x şirketlerine kadar uzanan bir girişimcilik serüveni var musk'ın. şimdi amazon.com'un kurucusu da uzay taşımacılığı sektörüne el atacak yanlış bilmiyorsam.

özetle; işçinin emeği de elbette önemlidir ancak işçinin bu emeğini, sermayeyi ve projeleri bir araya getiren ve ortaya bir çok ürün sunan girişimcinin ehemmiyeti daha fazladır.
aklıma hep amerikayı getiren sıfat, ünvan. zehir gibi insanlar çıkartıyorlar.

sırayla başlarsak:

1- bill gates: sayfalarca anlatılacak bir isim. microsoftu gibi bir dünya devini yıllar önce kurdu. hala çok çabalamadan kaymağını yiyor. rakip bile çıkarmıyor tekelci piç. nerdeyse her satın alınan bilgisayardan hesabına dolarlar giriyor.

2-lary page- sergey brin: oldukça genç yaşta google şirketini kuran dahiler. şimdi google'ı uzun uzadıya anlatmak istemiyorum.

3-jeff bezos : yıllar önce amazonu kurdu. küçük adımlarla ilerledi. şimdi para basıyor. takdire şayan.

4- elon musk: bu adamı anlatmak ayrı bir uzun. projelere bakar mısın; pay pal, tesla, space x, solar roof.. hepsi de milyar dolarlık işler.

5- steve jobs: dünyanın en büyük cep telefonu şirketini bulunduğu yere taşıyan adam.

6- mark zuckerberg: genç yaşta kurduğu site dünyanın en çok tık alan sitelerinden. diğerleri kadar üst düzey akıllı olmasa da bir deha.

7-jawed karim-steve chan-chad hurley: youtube bu üç eski pay pal çalışanı genç girişimci tarafından kuruldu. 2 yıl sonra 1,65 milyar dolara google tarafından satın alındı.
ülkemiz için çok kıymetli fakat tam anlamıyla değerlendirilemeyen kişiler. özellikle finansman kısmı maalesef çok sıkıntılı fakat geçen gün gördüm; halkbank kadınlar ve gençler için kgf teminatlı girişimci kredisi veriyormuş. böyle teşvikleri diğer bankalarımızdan da görmek istiyoruz.
taze beyinlerin taze fikirleri süper motivasyon
https://www.instagram.com/taze.beyinler/
Girişimcilik konusunda ilgi ve istek son zamanlarda daha fazla arttı. Bu konuda özellikle kadın girişimcilerimizin daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Halkbank kadın girişimcilerin iş hayatını destekliyor ve Üreten Kadınlar Buluşmaları etkinlikleri ile bizi başarılı girişimci hikayeleriyle buluşturuyor. Ayrıca girişimci kadınlarımızla markalaşma, pazarlama sosyal medya konularında eğitim çalışmaları yürütülüyor. Umarım bu destekler ile kadınlarımız tüm fikirlerini başarılı bir şekilde hayata geçirmeye devam ederler.
güncel Önemli Başlıklar