bugün

1- ilgilenmeyen garson.
2- geç gelen sipariş.
3- kalitesiz ürünler.
4- mekana takılan insanlar.
5- mekanın dekorasyonu.
müzik var ise müziğe bakarak anlayabilirsiniz.
garsonların tavırları da önemli bir kriterdir.
göreceli olarak değişecektir. biz genelde foursquare üzerinden puan ve yorumlarına bakıp karar veriyoruz. deneyiniz.
ben gidiyorsam kalitelidir ;)

şaka la şaka ucuz olsun da kalitesini nabacam.nüfusuma almayacam ya iki dk oturup çay içer kalkarım.

hadi bir de başlığa uygun olsun diye taktik verem: eğer içerde babası zengin çocuklar çok fazlaysa inanın bana kalitesizdir ora.
tipsiz sap çoksa kalitesizdir.
Şarkıları.
eğer tanımadığım bir şehirdeysem, dış görünüşüne bakmasızın o şehirde yaşayan adamların gittiği yere giderim.

en güzel yemeği esnaf lokantasında yersin, bi semtin esnafı nerde yemek yiyosa orası iyidir, o semtin adamı nereye gitmiyosa, oranın mutlaka bir problemi vardır.

paris falan da dahil her şehir için geçerlidir bu. paris´te bile bakcaksın, fransızlar nerede oturuyo?...orası ya daha ucuzdur, ya yemekleri çok daha kalitelidir, ya da ikisi birdendir.

bunun dışında her şekil konu, aldatıcıdır. yok tabakları, yok çatal bıçak takımları..

bu mantıkla rennes şehrine - bretagne´ ya ya giderken bir kere gittik hanımla, orada fransızların dooluştuğu görünüş olarak oldukça salaş, hatta bakımsız bi yer gördük oturduk, ve hayatımızda yediğimiz en güzel öğlen yemeklerinden birini yedik.

aynı şekilde gene bi fransadayken rouen şehrinde dışardan çok güzel görünen bi afgan restaourantına girdik bizden başka hiçkimse yoktu, adamların yemeklerinden ishal olduk, ayrıca soğuk bira bile yoktu.

ben en son istanbul karagümrükte bi esnaf lokantasinda öğlen yemeği yedim, yediğim en güzel kurufasulyelerden birini orada yedim. üstelik de çok ucuzdu.

bi yerde insanlar oranın yerlisi oturmuyorsa, orası sorunlu bir yerdir bana göre.
Mekan bakımsız veya kötü görünebilir ama yemekleri enfes olan yerler var. Fransa yı bilmem ama küçük yerlerde böyle genelde.

Yemek yemeğe değilde sosyallesmeye gidiliyor ise mekanın dekorasyonu vs önemli. Bir de bulaşık makinesinde rengi solan cam bardak getirmek kalitesiz olmak bana göre.

Çay tabağı catlamis bardaktan nokta kadar da olsa kırık olan yerler özensiz yerler. Et lokantasına gidiyorsun adam nuh nebiden kalma Çin malı kahvaltı bıçağı getiriyor etin yanına. Hatori hanzo kılıcı kadar keskin olmasa da eti kesilen bir bıçağı tercih ediyorum.
masanin kirli olusu.
insan neye açsa onun özlemini çeker kardeş.
hemen şöyle bir anımı paylaşayım. 2 gün önce iş yerinden bir arkadaş ile iş çıkışı beşiktaşa gidip 1-2 bira içelim dedik. arabayı park ettik. arkadaşa sordum hangi mekana gidelim diye, naz cafe diye bir yerden bahsetti. bana kalsa kaset'e giderdim. neyse arkadaşın söylediği mekana geldik oturduk. 10 dk kimse ilgilenmedi, bu durumu benim tütünümü sarmam için boşluk olarak gördüm ve hiç sesimi çıkarmadım. tütünü sardım, yaktım ve tipsiz garson geldi.

"-ne içersiniz? dedi."

"-carlsberg varmı dedim,genelde hiç bulamam ama bir ihtimal belki vardır." dedim.

"-sadece tuborg ürünleri var efes ürünleri yok." dedi,

"- e carlsberg ne ürünü amk?" diyemedim. onun yerine;

"-peki o zaman filtresiz alayım." dedim.

kabul ediyorum burda bende de mallık var bomonti de efesin, adam beni uyarmıştı.

"-efes ürünleri yok abi tuborg ürünleri var dedim ya." dedi.

"-tamam arkadaşım da neden tabelanızda sürekli efes ürünleri yazıyor o zaman?" dedim

"-abi arkadaşlar silmeyi unutmuş." dedi. Eşek gibi sırıtarak.

ters ters baktıp sonra bende sırıtmaya başladım.

-6 yıldır içmiyorum tuborg, neyse malt getir sen o zaman dedim.

sanki içmek zorundaynışım gibi o gece zorlamayla 2 tane tuborg içtim, hem arkadaşım kırılmasın diye hem de o tipsiz herifin cahilliği yüzünden.

naz cafe'ydi ismi, gitmeyin.
Lavabolarına girmeniz yeterli.
Bence bir mekanın kalitesi orada size verilen değer ile alâkalıdır. Oo kartal kardeşim hoşgeldin diyip iki muhabbet eden, yeri gelir cebinizde paranız olmassa bir dahaki gelişinde ödersin diyen mekan sahibinin/personelin olduğu mekan iyi mekandır. Esas kalitesiz mekan gider gitmez elit gibi hissettiğiniz valeli cafcaflı mekanlar, cebinizdeki paranın tamamını alıp 1 liralik çayı 10 liraya satan sizi keriz yerine koyan mekanlardır.