bugün

Severse iki taraf da zararlı çıkar. Kalana da gidene de zordur.
"Bitince, çekip gitmeli. Uzatmalarda gol atma hayaline kapılmadan, sessizce, efendice terk etmeli sahayı. ister bir iklim, bir şehir, ister bir aşk, bir insan, ister bir savaş, bir inanç olsun; yenilince, tüketince direnmemeli. Bırakıp gitmeyi, yaşanmış olanın güzelliğini korumayı bilmeli. " *
Arkada kalan olmaktan daha iyidir bana kalırsa.

Her şeyi geride bırakıp sessizce çekip gidecek kıvama geldiyseniz arkada bıraktıklarınız içinde size "keşke" dedirtecek bir şey kalmamistir zaten.
O yüzden giden olmak iyidir, devamında huzuru getirir.
Ayrılık en çok gidene koyar.
ilişkide yükü üstüne alıp sırra kadem basandır.

Neden gider bir insan?

Neden ayaklarını yerden kesip sevginin varlığını hatırlatan birinden vazgeçer?

tek sebep

Yalan.

Siz küçük fındık beyinli, kendini akrobasi ustadı sanan bir tarafımın kıçıkırık yeniyetmeleri.
Siz giderken ben dönüyordum.
Bütün hayatını yalanların üstüne kuran sizlere diyorum.

Adam olun.

Hani biz yemiş gibi duruyoruz sırf sizin cesaretinizi toplayıp doğruları söyleyin diye.
Biraz zeka pırıltısı olan düzeltmeye çalışıyor ama olmayan da magmalarda yalanlarıyla boğulmaya devam ediyor.

Giden oldum.
Yalancı oldun.
Giden oldum.
Bilmiyorum sandın.
Giden oldum.
Kaçıyorum sandın.

Sizi siz yapan şeylerden utanmayın azıcık yürekli olun ve reklamları izletmektense filme biran önce geçiş yapın.
hatalı olmaktır. daha sonra dönemeyecek olmaktır. bir hata yapıp da dönüldüğünde hayattan soğutulup geri gönderilecek olandır. günah keçisi olmaktır basbaya.
acının rengidir. hele ki mecbursa zordur.
terketmeninde farklı yolları vardır.
ama, giden demek geride kalanın geçireceği bütün evreleri geçirmiş olandır. üzüntüsünü, kararsızlığını, isyanını ve acısınıı giden önceden yaşamıştır. kalan ise bunlarla boğuşmaya yeni başlayacaktır.
bazen gerekliliktir. şehir dar gelmeye başlar, seni boğar ve gitmekten başka çaren kalmaz.
acıdır .
koy götüne rahvan gitsin olmaktır.
Tüm kalanları yanında götüren olmaktır.
vazgeçen olmaktır.yenilen olmaktır.
kimdir terkeden ?
belki de kalan terkettiği için gitmiştir giden.
her zaman daha kolaydır. giden, yeni bir hayata falan adapte olmaya çalışır, aklı meşgul olur. üstelik karar onun kararıdır, dolayısıyla kararı verirken belirli düşüncelere dayandırmıştır.

oysa kalan neye uğradığını şaşırır, zorlanır, anlamaz falan..
Zor bir durumdur. Gittiğiniz yer bilmediğiniz bir şehirse hele ki. Kimseyi tanımıyorsanız daha zordur. Giden unutmaz , giden alışır. Yeni insanlarla tanışır. Yeni hayatlar , yeni dostluklar kurar . Ama birgün gelir arkasına döner bakar, hiçbiri gittiği yerde ki gibi değildir. Kıymetsiz kalır gitmesi. Özler çok özler.
kalan olmaktan daha zor olan durumdur. Kalan, gidenin gidişine anlam veremez çoğu zaman ve suçlar. ayrılığın o saf acısını da ta içinde hisseder kuşkuruz...

fakat bir de giden olmak vardır ki o daha beterdir. suçlandığını bilir giden, anlaşılmadığını da... çünkü asla içindekini tam manasıyla kelimelere dökerek anlatamamıştır sevgiliye...

bu yetmez üstüne onu gitme noktasına getirecek sebep veya sebeplerin ağırlığını çeker ki seven bir insan gidiyorsa bir daha dönemeyeceğini bilerek gidiyordur... kendi kafasında dönebilmek adına zaten en ufak bir umut olsa gitmez... yani sevgiliyi sonsuza dek kaybetmenin acısı...

kalan bunu tam manasıyla yaşamaz çünkü bir umut vardır yine içinde biryerlerde...
ve ayrılığın saf acısı...

zordur giden olmak zordur...