bugün

genelde yaz aylarında kurulan ve eğer tatile gitmekte gecikildiyse tatil özlemiyle dolan bir cümle türüdür
sürekli güncellenen bir tarihtir.
bir sene önce yaşanılan şeyler anılmak istenildiğinde cümlenin başına konulan söz.

-geçen sene bu zamanlar yine sözlükteyiz...
geçen sene bu zamanlar tatilin bokunu çıkarıyordum.
kaybeden insanların sloganıdır ne yazık ki günde bunla başlayan binlerce öznesiz cümlem var.
kaybeden insanların sloganındır ne yazık ki bunla başlayan binlerce öznesiz cümlem var.
durup bir düşünmeye neden olan zamanlardır.
duyulduğunda ferdi tayfur şarkısını aklımıza düşüren cümle.

ne de haklıymış meğer aşk uğruna yalanlar sen de beni yakıp gittin geçen yıl bu zamanlar.
Geçen sene bu zamanlar aşka inanmıştım da denebilir.
geçen sene bu zamanlarda hayatımın hatasını yaparak eski sevgilimle tanışmıştım .
(bkz: #3867683)

Terkedilmişim, vay be! Unutuluyormuş.
(bkz: bıldır)
Genelde, bu zamanlarda kötü bir durumdaysak, psikolojimizi düzeltmek için hatırlanan zamanlar.
doğum gününü düşünüyordum şu an olduğu gibi.
tek fark geçen sene nasıl kutlasam dı tek derdim. bu sene kutlasam mı diye düşünüyorum. daha bi özlüyorum seni bu ara.
daha bi burnumda tütüyo kokun
daha çok istiyorum güne yeniden seninle başlamayı
başımı göğsüne yaslamayı özlüyorum
sanırım hayatımda kimseyi daha fazla sevemeyeceğim. eğer bi gün buraya yazdıklarımı okursan bunu da bil. içimde bi şey var seni savunan, söylediğin onca söze rağmen. hala seni koruyan bi şey var içimde. nasıl bu kadar sevebildim seni. bu kadar fazla sevgi nasıl olur diyorum kendime.
geçen sene bu zamanlar kokunla uyanırdım.
şimdi içimde bi sızı var kokunu düşündükçe.
geçen sene bu zamanlar bizdik. şimdi belki ben bile değiliz, ben bile değilsin.
ne de haklıymış meğer,
aşk uğruna yalanlar.
sen de beni koyup gittin,
geçen yıl, bu zamanlar...
durduk yerde kıyaslama yapmak için kullanılan giriş cümlesi.

örnek olarak;

-istanbuldaydım,*
-borcum bin tl nin altında idi,
-sadece 5 dersle cebelleşiyordum,*
-saçlarım uzundu,
-dizlerimde bir rahatsızlık yoktu, menisküsüm yırtık değildi,*
-beni seven dul bi kadın vardı,*
-hava yine soğuktu, kombi açıktı,*
-yatağım tek kişilikti,*
-eşkiya film afişim yoktu, *
-şarap içerdim, şimdiyse bira,*
-üst komşum insandı, *
-vizeler yine kurbandan sonra idi... *
ferdi abimin neyleyim sen yoksan eğer şarkısını hatırlatır..
geçen sene bu zamanlar hayatımın kazığını yemekle meşgulmüşüm sözlük.
geçen sene bu zamanlar yaptığım hatanın ceremesini hala çekiyorum be sözlük. öyle bir sıvamışım ki yıl içinde hala temizlemeyemedim kirleri içimden.
her şey daha masumdu. hepimiz, dünya, herkes. keşke hep orda kalsaydık.

tabii ki bu isteğimin sevdiceğimle alakası yok, nerden çıkarıyosunuz ya?
belki de bir daha hiç karşılaşamayacağım güzellikteki zamanlardı benim için.

fotoğraflarla süslenmiş anılar oldu şimdi. çok yakın ama çok uzak.
Geçen sene bu zamanlar hava çok güzeldi bir kere. Günübirlik tatiller, haftasonları etkinlikleri falan.. En güzelide sevgilim vardı. Çok sevdiğim, onsuz uyuyamadığım. Hatta bilirim iş çıkışına yakın bir saatte özlediğimden 35lik smirnoffu dikmiş kafaya sarhoş olmuştum. Geldiğinde halının üzerine boylu boyunca uzanmış ağlıyordum. Kaldırdığında kocaman sarılıp özlediğimi anlatmıştım. Sonra alışveriş yapardık. Kullanmayacağımız, giymeyeceğimiz şeylere hunharca harcama yapardık. Sonra ne mi oldu? Ayrıldık, yine bu zamanlar. Benim yüzümden hemde. Hata yaptım, beni bırakacağını bile bile anlattım. Pişman mıyım? Hayır.. Ama onu hala seviyorum.
Yine bunaltan sıcaklar vardı...
görsel
Hayatımı değiştirecek tatile çıkmak üzereydim. Şimdiyse tatil için gittiğim yere yerleşmeye gidiyorum.
berbattı. sonra biri çıkıyor karşına, her şeyi sevmeye, her şeye gülümsemeye, yaptığın her işte onu yad etmeye başlıyorsun.