bugün

gezi isimli stk kurulmali. eylem sanal alem ve hukuk alaninda devam etmelidir. sokak artik misyonunu tamamlamistir.devam etmesinin bi etki olusturacagini dusunmuyorum.
(bkz: SABAH GAZETESI) (bkz: CALIK GRUBU) (bkz: DAMAT) (bkz: CEO) (bkz: RECEP TAYYIP ERDOGAN).
bir kişi de Çıkıp demiyor, mi soru eki her zaman ayrı YAZILIR DIYE. Temel imla kurallarını bilmeyenler gelip sözlükte yazar oluyor.

Eylemlere dönersek; etse ne etmese ne? Bir senaryo var oynanan...
once duzgun cumle kurma ogrenılmelı sonra eylemlerı devam ettırılmelıdır.
(#20049844)
aklı başında bir insanın çelişkiye düşmesine sebep olabilecek karardır. eylemler artık öyle bir duruma geldi ki kelimenin tam manasıyla aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

diyelim ki eylemler sonlandırıldı;

1. bu direnişçiler açısından kesin bir mağlubiyet olacaktır. çünkü halkın, bu olayları yorumlama tarzında ciddi bir değişiklik olmamış, yapılan eylemlerin daha demokratik bir ülke özlemiyle gerçekleştirildiğine dair bir kamuoyu algısı yaratılamamıştır.

2. bu mağlubiyet, aynı zamanda rte'nın parlak bir zaferi olarak tarihe geçecektir. akp hükümetinin demiyorum, lütfen dikkat ediniz. çünkü çok iyi biliyorum ki akp içerisinde de bu olaylara kısmen de olsa destek verenler mevcut. hatta bu konuda erdoğanın tavrı keskin bir şekilde kurmaylarından ayrılıyor.

3. tüm bunların sonucu olarak; baskı artırılacak, medya daha da köşeye sıkıştırılacak ve halihazırda elimizde bulunan özgürlükler de kısıtlandırılacaktır. hatta şimdiden başlandı bile bu yöndeki çalışmalara. sosyal medyaya ciddi kısıtlamalar getiriliyor, muhtemelen olaylar bittikten sonra da polisin güçlendirilmesi için çalışmalara başlanacaktır. sonrası: tam bir diktatörlük rejimi.

diyelim ki eylemlere devam edildi;

1. cnn int.ın ve diğer bazı batılı medya kuruluşlarının propagandayı andıran tarzdaki haberleri ve bu konuya olan yoğun ilgileri göstermektedir ki masum istekler ve masum bir tavırla başlayan bu eylemler, artık çakalların ellerini ovuşturduğu bir rant kapısı haline gelmektedir. bu durumun şöyle bir sakıncası var: artık lideri olmayan, aralarında hiyerarşik ve disiplinli bir örgütlenme olmayan pasif grupların bu büyük yangını kontrol etmesinin mümkünatı yoktur. eylem bittiğinde yumurtanın içerisinden bizim istediğimiz şeylerin çıkmasının imkanı oldukça azalmıştır.

2. eylemlerde şiddet, günden düne tırmanmakta. bu da kötüye işaret. gayet de barışçıl bir şekilde başlayan eylemler, artık polisin ve provokatörlerin müdahaleleriyle şiddet içeren protestolar haline dönüştürüldü. bu da eylemlerin dışarıdan görünümünü olumsuz şekilde etkiledi. bundan sonra geçen her dakika, her saat; eylemcilerin karşısında duran akplilerin birleşmesine ve yaşananları basite indirgemelerine sebep olacaktır. bu eylemler, seçim zamanında akpyi destekleyenleri de içerisine alamadığı müddetçe kesin olarak başarısız olacaktı zaten. bundan sonra da bu hedeften uzaklaşılmaktadır.

3. toplumsal kutuplaşmanın kemikleşmesi, her şeyden önce akpnin ve özellikle de erdoğanın işine gelir. yüzde 50 oy alan bir partinin türkiye gibi bir ülkede daha fazla oya ihtiyacı yoktur. karşı grubun da tek bir parti üzerinde ittifak etmesi mümkün olmayacağına göre bu durum akp iktidarının kemikleşmesine, belki uzunca bir dönem kazınamamacasına yasama, yürütme ve yargı organlarına nüfuz etmesine sebep olabilir.
(bkz: memeli)
bir eylem başlatıldıysa talepler karşılanana kadar devam etmelidir aksi taktirde eylemi başlatanlar kaybetmiştir. eylemin haklılığı veya haksızlığına ilişkin bir yorum yapmıyorum, demek istediğim başlanan iş bitirilmelidir.

talepler karşılanmadan bitirilen eylemin ardında başka sebepler olduğu düşünülür, eylemin amacının altında başka amaçların da yattığı izlenimi kazanılır. masum bir şekilde başlatılan eylemlerde bile provakasyonlar olabilir hararetli tartışmalar, arbedeler yaşanabilir lakin bu provokatif davranışlar nedeniyle ne eylemler haksız bir görünüm kazanır ne de sert müdaheleler meşrulaşır.
(bkz: anketi yapanı söyle sana siktir git diyeyim)
Cumartesi günü merakımdan gittim gezi parkına, devlet nasıl hala bu kadar sabretti şaşırıyorum, izlenimlerimi aktarayım da siz de karar verin.
- ortalama 400.000-TL ye alınmış, kaç tane otobüs yakılmış, kırılmış, dökülmüş. insanlar bu otobüslerin içinde üzerinde etrafta 5-TL ye satılan vendetta maskeleri ile saçma sapan pozlar veriyorlar, fotoğraf çekme köşesi.
- molozlar gezi parkı girişine yığılmış, kokudan bahsetmek dahi istemiyorum aklıma geldikçe bir garip oluyorum.
- Provokasyonun bini bir para, parka girdiğimde 10 dakika içerisinde 2 farklı broşür elime tutuşturuldu, bunlar bildiğin ülkeyi bölmek adına gruplaşmış, kendilerine farklı isimler veren gruplar, yok bilmem ne gücü, ne partisi.
- Gezi parkı alanı, adeta unıversite burs fuarları olur, o misal olmuş durumda, insanların reklam yapmaya, yandaş toplamaya çalıştıkları bir yer, sen, ben belki yemiyoruz ancak binlerce insan genç gidiyor bunu yiyen var yani.
- Alan dışı içeriden beter, istiklal caddesinin her yerinde tezgahlar açılmış, üzerinde viskiler, cinler, binbir çeşit içkiler. Evet yanlış okumadınız yol üstünde tezgahta bardak ile viski filan satılıyor.

Eylemini yaptın mesajını verdin, mahkemeden durdurmayı aldın, iş bitti neyin kafası bu anlayabilmiş değilim.
Devletini, başbakanını, yönetim şeklini beğen veya beğenme, kimse devlet ile pazarlık yapamaz, bugün seninle bu devlet anlaşma yoluna giderse, yarın hersorun olduğunda insanlar toplanır devletin üzerine gider anlaşma ister, böylece her şey rantcıların, vatanı bölmek isteyenlerin istediği şekilde gelişir.

CNN INT. ın olayları verdiği için sevinenler, dunya basını bunu verdiği için kendini bir şey zannedenler var, bunlar gururlanacak şeyler değil, tam tersi seni ve ülkeni mağdur eden davranışlar.

Park insanları yerinde olsam orayı ufaktan terk ederdim. Bu ülke, o yaşam alanı kimsenin malı değil, U20 dunya kupası ulkemızde yapılacak sayılı gunler var, o bolgeye sert mudahale şart bir konuma geldi, kimse butun dunyanın gozunun onunde kı bır organızasyonu orada ki insanlar hoplayıp zıplarken yaptırmaz.

Bunun dışında hala bu olaya devam eden ınsanlara bir teşekkür edelim sayelerinde muhtemelen olimpiyatları alma şansınıda kaybettık. Kına yaksınlar.

Neden asabi yazdığım sorusuna gelince, maç çıkışları gezi parkından defalarca kez geçtim, muhtemelen istanbul'da ki şehir içinde binbir olayın döndüğü gece herkesin yürümeye korktuğu nadir yerlerden bir tanesiydi. Gündüz bir nevi yürünebilr bir yer, ancak gece olduğunda kaç kişi geçiyor görseniz şaşarsınız.

ilk gün olaylara pozitif bakıyordum ancak Cumartesi gittim, gördüm, artık negatif bakıyorum orada ki durum televizyondan göründüğü gibi hiç değilmiş, bu yaşımda bir hayat dersi daha aldım, sosyal medya veya tv ye her daım ınanmayacaksın...
konuya dair haberleri bile iktidar havasında anlatanların uydurduğu ankettir. halk isteseydi destek vermez, bizlere kapılarını açmaz ve eylemi bitirtirdi.

akepeliler arasında yapılan ankete göre halkın %86,8 i bitsin diyor olabilir. onlar gerçeği görmüş elimiz kırılaydı da o oyu vermeseydik diyebilirler saygı duyarım. kalan akepeliler ise çatışma ortamından nemalanmaya çalışanlardır ve devam etsin derler. fikir düzeyindelerse onlara da saygı duyarım, yok fikirlerini eyleme geçirmişler yine alanda polisle bir olmuş bize saldırıyorlarsa eğer ses bombalarının arasında onları duyamadığımı söylemek zorundayım.
amaçları siyasi haklar elde etmek seçim barajını kaldırmak gibi. komünist partılerini sokmak içindir.
amaçları siyasi haklar elde etmek seçim barajını kaldırmak gibi. komünist partılerini sokmak içindir.
Etmemelidir. Hangimizin memesinde et yok ki. Ağzımı sikeyim espri hiç hoş olmadı. Neyse yazmış bulunduk. Ayrıca, Not : soru eki "mi" ayrı yazılır.
aynı destekle devam etseydi türkiyenin her yerinde, keşke devam etsinler deseydim. ama oradaki çocuklar kim ne derse desin bir süredir sadece tepki karşılığı olarak kullanılıyor ve destek de görmüyorlar ıstanbul ankara adana gibi görünen şehirler haricinde. noldu peki?
bir kere sokağa inen kendini kahraman ilan etti. bıraktı. o kadar. bi daha indi mi? yok.
chp işin içine girdi, amacin içine sıçtı yarardan çok zarar verdi.
herkes "mustafa kemalin askerleriyiz" deyip eyleme geçti, gezi parkı direnişçilerinin tarafsızlığı ve amacı unutuluverdi ve amaç saptı.
oradaki canım insanlar fuhuş ve alkolizm batağında gibi yansıtılmaya başlandı sözlükte bile.
şimdi canım kardeşim, içine sictiniz güzel bir amacin, ve bu çocuklar orada hala, aynı amaçla bulunuyor...
ama herkes kendine göre sahip çıktı sözde bu davaya...
kusura bakmazsaniz, hem hiç birşey yapmadınız, hem de o insanların amacını baltaladınız.
sürmesin.
çünkü sözde desteğiniz zarar getiriyor o çocuklara artık.
akp ye oy vermiş olabilirsin, islamcı da olabilirsin. ne olduğun ile ilgili bir şey önemli değil burada. önemli olan 15 gündür orada acı çeken/çektirilen insanlara karşı zulme ortak olman. senin sayende bu zulmü yapıyor olmaları.

kendileri ile görüşen kimse yok, istekleri mahkeme kararına rağmen dile getirilmemiş devlet tarafından kabul edilmemiş hatta kabul etmek zorunda değil devlet ama etmiyorum diye resmi açıklama da yok. bu şekilde zamanla unutulur tadında laubali devlet yönetimi mi olur.

bitmesi için gayet tek bir yol var. başbakan çıkar evet yapmıyoruz der. iş biter. sen neden zulme ortak oluyorsun peki? utanmayacak mısın bundan 5 sene sonra?
boş bir amaç olduğu için '' hayır etmemelidir '' diye cevap verilmesi gereken sorudur.
öncelikle; mıdır ayrı mıdır değil midir?

sonra;

tamamen dürüst, tarafsız, objektif ve ahlaklı yayın yapan sabah gazetesi ne dediyse doğrudur. dağlın evlere gidiyoruz...

(bkz: herkesi gerizekalı sanmak)
etmelidir.
her gün başka bir hukuksuzluk her gün başka bir haksızlıkla bastırmaya çalışıyorlar bu insanları.
bir kez olsun oturup dinledin mi bu insanlar neden toplandı bir anda her şey neden bu kadar değişti diye sordun mu?
hayır. polislerinin eline bombaları verip üstlerine saldın, kendi ülkenin avukatını yerlerde sürükledin, avrupada adın diktatöre çıktı ama sen hala yalan söylüyorsun.
o bombalar ellerinden düşene kadar sen de o koltuktan kalkana kadar devam etmeli.
bu insanlar haklarına kavuşuncaya kadar devam etmeli.
kemikleşmiş ak parti taraflarının daha fazla artması, %50 yi de devirmesi istenen iktidarlık baz alındığında devam etmesi istenilebilir.
etmelidir, bu ülke uyanmıştır artık. bir kaç insanı daha uyandırmak boynumuzun borcudur.
aksine dahada büyüyerek direniş sürüyor ama sabah yanlı haber yaptığı için görmezden gelmesi son derece normal hangi 100'de 82?

en son tekerlekli sandalyedeki birine tomadan su attıkları için dahada büyüdü.

cnn int direk dünyaya verdi görüntüleri.
adam 'sabah' gazetesini kanıt göstermiş.

güldürdün lan.
eylemin amacı ve sonucu ile ilişkilidir. bir sonuç alınamamıştır. ayyaş, çapulcu, terörist oldunuz. ama siz neden ordasınız ayıkamayanlar var.
güncel Önemli Başlıklar