bugün

geçmişteki darbelerin öncesine baktıgımızda bir tarafın aşırı şekilde diğerini baskı altına aldıgını yıllarca süren bu durumun bir yerde patlaması ve sonunda ezilenlerin ayaklanmasıyla olaylar çıktıgını ve nihayetinde darbe oldugunu söyleyebiliriz.
türkiyede darbelerden sonra yeni anayasalar yapıldı ve anayasanın tüm maddeleri de değişir.Çünkü anayasayı yapan meclis kurucu meclistir ve anayasayı sıfırdan yapar.

şu an konusulan ve aşama kaydedilemeyen yeni anayasa görüşmelerin tıkanma noktaları görülüyor ve ilk 4 madde değişmediği taktirde ülkede çokta bir farklılık olmayacak en azınından tayyip in istediği şekilde. Yeni anayasaya bir eleştiride haşim kılıçtan gelmişti zaten:

"Kenan Evren’in yaptığı anayasa ile bugün yapılmak istenen anayasanın şekli arasında bir fark var mı? Doğrusu ben çok fazla bir fark görmüyorum." diye.

istedikleri rejimi kurmak için ,yani amaçlarına ulaşmak için 1 yol kalıyor o da darbeye ortam hazırlayıp askerin ellerinde oldugu ve kendilerini çok seven bir genelkurmay baskanı oldugu dönemde darbe yaptırmak ve ardından sıfırdan anayasa. bunun için askeride poliside ve ne yaparsa yapsın destekleyen halkı da yanında. türbandan ne magduriyet edebiyatları yapan tayyip için darbeden kendi planına göre kurtulmak ve bunları yaptırmak çocuk oyuncagı olur herhalde.

kısaca başka türlü asla o çok istedikleri rejimi getirmenin ve hayallerindeki ülkeyi yaratmanın veya kürtlere toprak vermenin bir yolu yok görünüyor.

gelelim geçen seneki olayları,istenilen bu ayaklanmayı çıkaracak mutsuz olan sadece bizler vardık (ister Atatürkçüler deyin ister baska birşey ) . Gezi eylemleri gibi büyük çaplı bir eylemde 3-5 agaç için olayların bu kadar büyümesi daha sonra polisin tahrik edici tavrı , hükümetten tansiyonu düşürücü tepkilerin ve geri adımın gelmemesi bana bunların bir prova veya basarısız bir girişim olabileceğini düşündürüyor . Halkın protestosunun zaman zaman aşırıya kaçmasının ve provakorlerin olmasının nedeni bu olabilir mi.

çok mu fantastik oldu diye bende düşünüyorum ama 5 sene önce bana akp nin cemaati bitirme planı var deseler bi tarafımla gülerdim.

not 1 tabi bunları ilk düşünen değilim anayasanın nasıl değiştirilebileceğini iyi bilen yani bir hukukçunun bir yorumundan filizlenen düşünceler.
not 2 gezi eylemler üstünden yapılması muhtemel yorumlar için ön cevap : o eylemlere hiçbir zaman karşı olmadım.
gezi olaylari sirasinda tepki veren yuruyen eglem yapan tum semtler kayit altina alindi. suan benzer bir gelismeye nasil onlem alinabilecegi asagi yukari bellidir.