bugün

hayal alemlerinde gezinmektense, ayakların yere sağlam basması, gerçekleri konuşmak ve yaşamak bütünlüğü.
hayallerine bile sınır koymaktır.
hayalperest bir insanla birlikteyseniz handikap verici bir durumdur. al mantığına sarıl öyle uyu denebilir. ama siz bildiğiniz yoldan vazgeçmeyin. doğru yoldasınız. sizi sik gibi bırakıp gidince hayaliniz olmadığı için yıkılan bir şey de olmaz normal olarak.
gerçekçi olmak tolstoy okumaktır.
her zaman iyidir. hayalperest biri olsanız bile hayallerinizi yıkan o kadar çok kişi ve olay olacak ki gerçekçi olmak zorunda kalacaksınız.
görsel
bazen can acıtabilir.
gerekli olan ama çoğumuzun yapamadığı şeydir hangimiz hayal kurmayız ki...
gerçekçi olmak iyidir ama unutulmamalıdır ki her insanın bir hayali vardır çünkü hayal kurmadan insan yaşayamaz. hayaller insanların dünya da yaşamak için varoluş sebeplerinden biridir. hayal kurmaktan vazgeçmeyin, hayaller gerçekleştirilemez diye birşey yoktur.
Gercekci olmak, bazi gercekleri kabul edip onlarla yasamayi ogrenmektir, zordur ama imkansiz deildir.
herkesin yapabileceği bir eylem değildir. mutlu olmak için gerçekler bilindiği halde kaçınılmaya hayallere sığınılmaya devam edilir. tamamiyle başarabilen insanlar genelde mutsuz olurlar.
çocuk olmayı özletir.
hayatı kolaylaştırır.
gerçeklerle bir an evvel yüzleşip hayatına kaldığın yerden devam etmeyi sağlar.
gerçekçi olmak, kendini tanımaya bir adım daha yaklaşmaktır.
Realist olmak.
daha az üzülürsünüz.
(bkz: gerçek olamayacak kadar güzel olan gerçek değildir)
real takılmak.
(bkz: realist olmak)
umut tacirlerinin sevmediği tiplerdir.
kötümserlikle karıştırılır ancak gerçekçi olmak demek direk her şeyin gerçek yanını ortaya koymak, neyin ne olduğunu bilmektir.
gerçekçi olalım beyler, hepimiz burada bir zevk için yazarlık yapıyoruz yani bize para falan ödemiyorlar sonuçta.
görsel
Hata yapmamak demektir. Evet.
Gerçekçi olmak toplum ne der diye düşünmeden düşünceleri ifade etmektir. mesela gerçekçi olmak gerekirse şiddete ve nefrete bayılıyorum insanların birbirine girmesi bana haz veriyor.
Gerçek nedir?

Siz gerçek misiniz mesela? Yaşadığınız hayat gerçek mi?

Hayatın bir simülasiyon olma ihtimali bile varken gerçekçi olmaya çalışmak asıl hayalperestliktir.
Fazla gercekci olumca yakin cevrenden dahi tepki alabiliyorsun. Olmaz o is diyorum, biraz moral versene oglum diyorlar.. e sonradan uzulme diye simdiden soyluyoruz...

Iyilikte yaramiyor.
Biri de benim. Hayal dünyasında yaşamıyoruz karamsarlık da değil ayrica. Olacaklari önceden kestirebiliyorsun ve böylece temkinli yaklasiyorsun..
hayal kırıklığına uğramamaktır net.