bugün

gerçeklik duygusunu kaybetmektir.bazen herşey yalanmış gibi geliyor. gerçeklik algımı kaybediyorum. ve bende tek mi oluyor diye soruyorum kendime. biri çıkıpta bendede oluyor desin sözlük.
(bkz: Şizofreni)
ölüm duygusunun insana verdiği boşluk hissinden ileri gelmektedir. en azından ben de öyle.

edit: dünyaya kazık mı çakacan pezo! ölecen işte. oh ulan canıma değsin!
insanın kendine yabancılaşmasıyla başlar. genelde olaylara farklı bir bakış açısı katar. iyidir efenim.
halüsinasyonun nedeni bu ambiyans!
Hayal dünyasına beyin göçü yapmaktır. Bazen de acı olan gerçeklerden kaçma metodudur.
gerçekle gerçek olmayanı birbirinden ayırt edememe durumudur. rüyada mı yoksa uyanık mı olduğunu idrak edememe durumuna benzer.
Gördüklerinin duyduklarının insana uzun süre ağır gelmesi sonu sonucu, elinde olmadan gerçeklerden uzaklaşmak
sanırım çoğu zaman başıma gelen şey. şu an farkedebiliyorum ama farkedemediğim zamanlar oluyor mudur bilmiyorum.
(bkz: psikoz)
lsd ya da benzeri saykodelik ilaçlarla geçici olarak yaşanabilen bilinç durumu.

bunun bir diğer çeşidi de, hiçbir ilaç almadan, kendiliğinden olan bir şey. bana okul yıllarımda birkaç kez olmuştu. genelde gürültülü, paldır küldür ortamlarda (boş derste sınıfta olduğu gibi) oluyor, bir anda kafan hafiflemiş gibi hissetmeye başlıyorsun, bir uyuşukluk, dinginlik geliyor (çok yorulduktan sonra oluyor olabilir), rüyada gibi hissetmeye başlıyorsun, gülüyorsun, senle konuşan insanların sesi, kendi sesin filan başka geliyor, bir de en önemlisi, bulunduğun ortama bir anda yabancılaşıyorsun o sırada, etrafta olan biten sana tuhaf geliyor, ben burada ne arıyorum diyorsun, dünyaya yeni inmiş gibi hissediyorsun falan.

bu durumu yaşayan, ya da tıbbi olarak ne olduğunu bilen varsa... mesaj atsın diyecem ama mesaj kapalı. dur açayım. at şimdi.
Çok fazla stres altında yada düşünce baskısı durumu sonucunda bir süre sonra görülebilecek bir rahatsızlıktır.
çok sık yaşarım. sanki yaşanan olaylar bir rüya gibi, ve ya hiç yaşanmamış gibime geliyor. var mıdır bunun tıpta bir ismi?
sanal gerçeklik gözlükleriyle sağlanılabilecek ulvi durum...
iktidar yandaşlarıdır muhalefet değil, çadır bulmaktan aciz birisinin aya sert iniş yapacağına muhalefet inanmıyor.
(bkz: memento).
Arada olan kafam bulanıktı deme nedenim.
Matrix'te Morpheus'un Neo'ya sorduğu soruyu hatırlıyoruz:

"Gerçek olan nedir?"
Zamanında yaşadığım.

Tımarhaneye yatırılmak üzereyken hala abdest almaya namaz kılmaya çalışıyordum.

Sonra kur'an'ı okudum ve En'am Suresi 92. Ayette Kur'an'ın Mekke ve çevresi için indiğini görünce islam benim için bitti.

Bundan sonrası köpek gibi okuyup araştırarak mümkün mertebe başım belaya girmeden yaşamaya çalışmak.

Hayat atlatılması gereken bir bela hakikaten.
Festinger’in bilişsel çelişki kuramına çalışırken uyguladığı bir deneyden çıkardığı sonuca göre ‘maddi ya da manevi emeğimizin karşılığını alamamak gerçeklik algımızı kaybetmemize neden oluyor.’
Deneyi merak edenler için https://youtu.be/m_WVMSWI4kM

yaşama motivasyonunu kaybetmemek için savunma mekanizması oluşturuyor demekki zihin. Gerçeklik algısını kaybetmese aklını kaybedecek belki!
içimizde gerçeklik algısını kaybetmemiş kaldı mı?