bugün

atatürk solcu falan değildir de ondan.
insanları atatürk düşmanı ya da atatürk sevdalısı gibi ayırmayı bir tek aşırı dinciler ve aşırı ''kemalistler'' yapabilirdi zaten.

insan bir araştırır yahu, acaba bir şey yazacağım da bu daha önce tartışma konusu olmuş mu, insanlar ne söylemiş, aslı astarı nedir..

atatürk düşmanı olmak farklıdır, atatürk ile düşüncelerinin ayrılması farklıdır, atatürk ile bazı konularda aynı düşünüp bazı konularda farklı düşünmek farklıdır.

nazım hikmet atatürk düşmanıymış, bak bak sen...
ulan nazım hakkında ne biliyorsun da böyle atıp tutuyorsun?

nazım hikmet'in atatürk'e, kuvay-ı milliye'ye yazdığı şiirlerin, destanların haddi hesabı var mıdır?
ne diyor nazım hikmet;
''..
Dağlarda tek
tek
ateşler yanıyordu
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu,
(...)
sarışın bir kurda benziyordu,
ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı.''

nazım hikmet ran kendi sesinden 1954 budapeşte radyosunda bakın atatürk hakkında ne diyor;
https://www.youtube.com/watch?v=_UF1MjXInR0

sabahattin ali,
''benim aşkım'' şiirini atatürk'e armağan etmiştir;

''Bir kalemin ucundan hislerimiz akınca
Bir ince yol onları sıkıyor, daraltıyor;
Beni anlayamazsan gözlerime bakınca
Göğsümü parçala bak kalbim nasıl atıyor.

Daha pek doymamışken yaşamanın tadına
Gönül bağlanmaz oldu ne kıza, ne kadına…
Gönlüm yüz sürmek ister yalnız senin katına.
Senden başka her şeyi bir mangıra satıyor.

Sensin, kalbim değildir, böyle göğsüme vuran,
Sensin “Ülkü” adıyla beynimde dimdik duran.
Sensin çeyrek asırlık günlerimi dolduran;
Seni çıkarsam, ömrüm başlamadan bitiyor.

Hem bunları ne çıkar anlatsam bir dizeye?
Hisler kambur oluyor dökülünce yazıya.
Kısacası gönlümü verdim Ulu Gazi’ye.
Göğsümde şimdi yalnız onun aşkı yatıyor.''
1934

aziz nesin, atatürk'ün laiklik ve devrimciliğini, halkçılığını yobazlara, dincilere, çetecilere karşı bayrak yapmış taşırken, onun atatürk'ün yaptığı yanlışları bugün ortaya çıkarması, onu atatürk düşmanı yapmamıştır.

ibrahim kaypakkaya konusunda sözü kaypakkayacı gelenektekilere bırakmak gerek, fakat şunu söylemek gerekir ki kaypakkaya bir komünist devrimcidir, ve komünist bir devrimin kemalizm ile yürütülemeyeceğini saptamıştır.
bu onu atatürk düşmanı yapmaz, gerçek bir marksist leninist yapar ancak.

buraya daha uzun uzun yazabilirdim ama, sonlara doğru kendime, ''ulan bu adamla kaç kere tartıştın, bu adamın bildikleri belli, savundukları belli, ispatlanmış olaylara komplo teorisi dediği, celal şengör'ü ilah yaptığı ortada, kemalizmi putlaştırdığı, atatürk'E eleştiri edeni atatürk düşmanı olarak algıladığı ortada, sen ne için, kime ne anlatıyorsun?'' diye bir sordum.

okumazsın diye şuraya bir özet bırakayım;
nazım hikmet, sabahattin ali gibi insanlar ''bile'' atatürk'ten çok çekmesine rağmen, atatürk'ün ilerici değerlerini sımsıkı sarılmış, atatürk'ün yanlış yaptığını bildiği noktalarda da eleştirmekten çekinmemişlerdir.
yani onlar gerçek bir vatanseverdir, atatürk nasıl ki çok doğru şeyler yapmışsa bunu görmüş ve desteklemiş, nasıl ki hatalı bir takım şeyler yapmışsa da onları görmüş ve eleştirmişlerdir.

bu onları atatürk düşmanı yapmaz, eğer senin lügatında atatürk'ün her dediği doğrudur demek atatürkçülük, atatürk bazı konularda yanlış yaptı demek atatürk düşmanlığı ise ben de sana şunu söyleyeyim; senin gözünde atatürkçü olanlar şeyhinin yanında zikir çeken aptallar kadar gerizekalı ve bağnaz, senin gözünde atatürk düşmanı olanlar ise gazi'nin ''bir gün bilim ile sözlerim ters düşerse bilimi seçin'' sözüne edilgen olan vatansever ve ilericilerdir.

68 kuşağı, lenin'in son dönem politikaları ve mustafa kemal'e desteği, stalin'in atatürk'E duyduğu saygı, mao'nun ''ben çinin atatürküyüm'' sözü ve halen bugün atatürk'ün hayatını çin devlet kitaplarında çocuklara öğreten politikası, fidel castro'nun ''asıl devrimci atatürktür, ben onun kadar başarılı olamadım'' demesi ve denizaşırı küba'ya atatürk'ün büstünü yapması, atatürk'ün ''benim uygulayacağım ekonomik sistem bolşevik tarzı olmasa da devlet sosyalizmi olacaktır'' sözü ortada iken, bugün solcuları atatürk düşmanı ilan etmek senin gibi gerizekalılara hastır sanırsam.

okuyun arkadaşlar, ölmezsiniz.

ve bugün hiçbir saçmalığınız bizi atatürk'ün aydınlık ve devrimci ve laik yolundan alıkoyamayacak.
biz atatürk'ün yaptığını yapmayacağız, biz tıpkı atatürk'ün istediği gibi onun yanlışlarını da düzeltecek ve devrimci yolunu başarıya ulaştıracağız.

görsel

selam olsun dünya'Da anti emperyalist mücadeleyi başlatan mustafa kemal paşa'Ya!

t: yanlış önerme.
Sol diye gösterdiğiniz komünistler Atatürk'ü sevmez. Çünkü komünizm in savunduğu fikirlere Atatürk karşıdır.

Aslında genel olarak aynı fikirde olsalar da aile içi geçimsizlik diye tanımlanabilir.
günümüzün solcuları daha çok bu tanıma uyar. çöplüğe çevirmişlerdir ortalığı.
insan hem kemalist hem cahil olabiliyormuş.

ben sözlükte yıllardır böyle bir şeyin mümkün olmadığını savunup duruyordum; yanılmışım. kemalistler altı okun gereği olarak araştırır, düşünür ve öyle yargıya varır, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaz zannediyordum.

vay arkadaş.
internet solculuğu diyelim biz ona artık .

internet kemalizmi gibi .
Öncelikle liste yalan yannis.

Sikerler öyle solcuyu.
Normal olan durum. bir solcu halkı açken yatlarda gezen birini nasıl sevebilir ki.
bugünkü kemalizm solculuları vay booking yasaklanıyor vay uber yasaklanıyor vay şöyle vay böyle üretmek kendi yazılımına yapmak namına hiçbir şey yapmayan kapitalizme o kadar entergre olmuş türklükle hiç alakası olmayan avrupa aşığı vasıfsız insanlar topluluğu. bakmayın kitap falan okumalarına hepsi daha entel gözükmek ve avrupa gibi olma çabaları.
sabahattin ali'nin atatürk'e hakaret için yattığı hapisin nasıl bir komplo olduğu açıktır, zira atatürk'E hakaret olarak gösterdiği şiirde bir tane bile atatürk'ü andıran bir ünvan ya da isim yoktur.

paşa, gazi, ulu vs. bile yokken, insanı atatürk'e hakaret ile suçlayabilecek insanlar bunu kanıtlar niteliktedir. kendisi de burada kastettiğinin reisicumhur olmadığını vurgulamıştır savunmasında, ismi atatürk düşmanına çıkınca ''benim aşkım'' adlı atatürk'E bir şiir yazmıştır kendisi.

''taparlar mı hala koca terese'' diyor, arkadaş atatürk birincisi tapınılacak biri değil, ikincisi teres yani pezevenk değil.

senin aklına tapınılan peres diyince atatürk geliyorsa bir siktir git kendi bilgini falan yokla, sabahattin ali'Ye laf atmakla uğraşma.

şiirinde sadece ''asarlar mı halen hakka tapanı'' dediği için, dönemin atatürkten çok atatürkçü geçinen putçuları hemen yapıştılar yakasına, oysa sabahattin ali'nin atatürk'ün devrimlerine, yani osmanlı'dan cumhuriyete geçişte yapılanlara duyduğu sevinç, sevgi onun atatürk ve devrimlerine bağlılığını ifade etmeye yeter.

atatürkçü değildir, atatürkçü olmamak atatürk'E düşman olmamak ile eşit tutulamaz.

sabahattin ali bu durumdan ne kadar rahatsız olmuştur, karşılığında nasıl bir mektup ile atatürk'e istek iletmiştir bilir misiniz?

kısaca birkaç cümle aktarayım, dileyen internetten rahatlıkla bulabilir;

''Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine,

Zât-ı âlinizi îmâen ve telmihen tahkiri mutazammın (imâ ve kastederek hakaret eden) bir şiiri yazmış ve okumuş olmak cürmü ile bir sene hapse mahkûm edildim. Mahkeme zabıtlarının sathî bir tedkiki bile bu kararın nasıl bir zihniyetin tesiri altında verildiğini isbat edebilir. Fakat, Temyiz Mahkemesi tarafından tasdik edilmiş olması, hükmün isabetsizliğine dair daha çok söz söylemekten beni alıkoymaktadır.
(...)

Beni en çok üzen yediğim ceza değil, sizin büyük isminizin şahsî intikam vasıtası olarak kullanılabilmesi ve buna müsamaha edilmesi keyfiyetidir.''

burada çıkıp da sabahattin ali'yi atatürk düşmanı, ve solcuları atatürk düşmanı yapmak senin haddin değildir, çünkü buna dair bir bilgin yok.

kaypakkaya konusuna gelince, kaypakkaya'nın atatürk hakkındaki tavırlarını kaypakkayacılara sormak gerek dedim, fakat şunu belirttim ki kaypakkaya kemalizm düşmanı bir komünisttir, atatürk düşmanlığı ile kemalizm düşmanlığını ayırt ettiğiniz vakit ne demek istediğimi anlayacaksınız.
çünkü atatürk yaşarken kemalizm diye bir şey yoktu, atatürk öldükten sonra bu kavram siyasi bir anlam için kullanılmaya başlandı.

buradan siz ''kaypakkaya atatürk düşmanı değildi'' sonucunu nasıl çıkardınız, helal olsun.
içiniz rahatlayacaksa, kaypakkaya yeryüzünde görebileceğiniz en kemalizm düşmanı insandır, fakat bu onun atatürk hakkında düşmanlık yaptığını göstermez.

çünkü atatürk dünyada ulusal kurtuluş mücadelesini başlatan antiemperyalist büyük bir savaşçı iken, kemalizm ekonomik ve sosyal bir ideolojidir.
atatürk'ten yararlanarak sosyalist bir hareket ortaya konulabilir, yani atatürk'ün ilerici (laiklik, devrimcilik, halkçılık vs.) özellikleri alınarak bunu sosyalist devrim için ileriye taşıyabiliriz.
ama kemalizm ile komünizmi bir arada yürütemezsiniz, kemalizm bir kapitalist ekonomi temelli siyasi ideolojidir.

''nazım hikmet atatürk'e yalakalık yapmak için birkaç şiir yazmış olabilir.''

yahu arkadaşım, eğer troll isen, gerçekten helal olsun bunu belli etmiyorsun, ama değil isen düpedüz cahil bir gerizekalısın, hiç kusura bakma.

ulan sana gösterdiğim mısralar kuvayi milliye destanından alıntı, koca kuvayı milliye destanını atatürk'e yaranmak için mi yazdı nazım hikmet?
nazım hikmet, 1954'te atatürk'ün ölümünden 16 yıl sonra, atatürk'E yaranmak için mi çıkıp budapeşte radyosunda atatürk'ü gericilere karşı savundu?

bilmiyorsunuz, okuyun arkadaşım.
yahu adamın kendi sesinden 1954'Te yaptığı atatürk ile ilgili konuşmayı atmışım, utanmadan yalakalık yapmak için yazmış olabilir diyorsun.

yazık..
umarım düşüncelerin tüm türkiye sağında yeterli önemi görmemiştir.

çünkü sana kalırsa atatürk hayranı olan fidel castro, mao gibi liderler de gerçek solcu değildir.

t: kanıtla sabit olan yanlış bir düşüncedir, doğrusu solcuların atatürk'ün ilerici özelliklerini ileri aşamaya taşımaya çalışması olarak düzeltilebilir.
solcu demek solcu olmayana düşman olmak demek tir zaten .
Orhan pamuk’a ve sinan çetin’e solcu mu dedi bu bak diğerlerini söylemiyorum bile.
Alsana gerçek solcuların “ tam bağımsız türkiye için mustafa kemal yürüşü” resimde ki delikanlı deniz gezmiş.

görsel
Gerçek solcuların Atatürk düşmanı olduğuna inanmayan insanlar, sadece SHP'leşmiş CHP'nin Ulu Önder Atatürk'ümüzün izlerini ve ilkelerini bize emanetinden ne denli sildiğini görmeye başlarlarsa bunun doğruluğunu da anlamaya başlayabilirler.
Sinan Çetin solcu değil liberaldir.
solculuk, sağcılık aptalları ayrıştırmak için icat edilmiş bir katalizördür. para her zaman kasada kalır. bölmeyin, bölünmeyin... hele küllerden doğmuş bir cumhuriyetin topraklarında yaşıyorken.
Gerçek solcular her daim Atatürkçü olur.

Deniz gezmiş, doğu Perinçek, klarnet calan sarapci koala 6 gibi.

Baba,

Sana her zaman müteşekkirim.

Çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni.

Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm.

Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim.
Saydıklarının çoğu liboş. Solcu değil.
güncel Önemli Başlıklar