bugün

(bkz: #7448900)
Sanalda, fiziksel özelliklerin her türlü yalanı olur, hatta yalanın alası olur. ama reelde, fiziksel özellikler tamamıyla açıktır.
Genellikle sanalda dürüst olan insanlar, gerçek yaşamlarında da dürüsttürler. Ve sorunlu olanlar her yerde sorunludurlar. Örneğin, sokaklarda araba çizen ve kamu malına kasten zarar veren insanlar ne kadar sorunluysa, internette site hack'leyen ve spam üreten insanlar da o kadar sorunludur. Bu anlamda sanal ile gerçek yaşamı kıyaslamak yanlış olur. Her ikiside gerçektir. Sorun, hasta ruhlu insanlarda.
(bkz: klavye delikanlılığı)
(bkz: maldanadam)
msnde kankayız yolda görsem tanımam durumlarıdır.
internetin olmadığı çağlarda okuduğu yazılardan dolayı aklı karışan çocuk yahu şu sanal dünya - gerçek dünya farkları nedir diye babasına sorar. babasıda tamam oğlum anladım, sorunu cevaplayacağım ama cevaplamadan önce bir durum tespiti yapalım beraber der. zaten konuya fransız kalmış çocuk çaresiz peki baba diyerek durumu kabullenir.

baba, akabinde oğlum anana sor biri gelse kaça verir öğren gel diye onu anasının yanına gönderir. çocuk anasının yanına gidip soruyu sorduğunda, anası önce '' vay ahlaksız, ben seni böyle mi yetiştirdim '' diye feveran etmesine rağmen çocuğun ısrarı karşısında beş bin dolar olarak fiyatını bildirir. durumu babasına ileten çocuk aynı sorunun cevabını alması için ablasına gönderilir. ablasıda önce ahlaksız, terbiyesiz diye çıkışmasına rağmen çocuğun ısrarı sonucu fiyatını on bin dolar açıklar. ablasının cevabınıda babasına ileten çocuk babasının bir anda dalgınlaşması ve suskunluğa bürünmesi sonucu şaşırıp kalır. uzunca bir süre geçtikten sonra babasına döner ve dediklerini yaptım baba sorumun cevabını bekliyorum der. çocuğun ısrarı karşısında baba,

- oğlum, senin getirdiğin bilgilere göre şu anda ailemiz sanal olarak on beş bin dolar sahibi. ancak gerçek olan şu ki, ailemizde iki orospu, bir pezevenk ve bir pezevenk yamağı var.
sanal alemde, klavye ile babaların babasına meydan okursun.
gerçek alemde meydana çıkmazsın.
sanal alemde bir şeyi yazıp yazıp silebilirsiniz veya 3-5 dakika sonra cevap atmanız normal karşılanır. ama gerçek hayatta, yüz yüze konuşurken en fazla 3-4 saniyeniz vardır düşünmek için ve en doğru şeyi seçip söylemeniz gerekmektedir. dolayısıyla internet kız düşürmek övünülecek bir şey değildir, zor olan kızı birebir görüşerek düşürmek. hadi bakalım.
sanal alem; toz pembe.
gerçek hayat; toz duman.
gerçek hayatta normal sıradan biriyim. sanalda erosullah= aşk tanrısı.
gerçek hayatta dış görünüşe göre, sanal alemde düşüncelere göre değer verilir.
kişisine göre değişir.
içinde birkaç tane kişilik barındıranlar için çok farklıdır.
sanal alem onların deney alanı gibidir.
gerçek hayattan alakasız kişiliklerini sergiler , prim yapmaya çalışırlar.
gerçek hayattaki kaybedenlerin ego tatmin yeri sanal alemdir.
bazılarının geçiş döneminin karanlık yüzü, sırlar alemi, arka kapılarında yasak günah ne varsa görünmeden yaptıklarını sandıkları bir yer.
oysa insanın kendinden başka en iyi yargıcı kimdir?
kimse.
boşluklaru doldurur, gerçek hayatın işsizliği, yoksulluğu, çirkinliği puff dersin yokoluverir mi?
yok aslında bir kandırmaca bu.
farkı yaratan içteki, karakterdeki boşluk.
aslında ruhsal bir hastalık.
eğlence amaçlıysa bu lafım yok.
ama iş yaratılan karakterin gerçek karakteri bir yana ittiği günlük yaşamı sekteye uğrattığı raddeye gelmişse fark açılmış, gerçek hayat uçurumun dibine itilmiştir.
Gercek hayatta insanlar baski,orf ve adetlerden dolayi dusuncelerinin onune duvar orebiliyor. En basitinden en yakin arkadasinin kusurlarini darilir diye soylemiyorsun yada belli bir grup icine girebilmek veya dislanmamak icin sana gore yanlis olan seyleri gozardi ediyosun. Sanalda ise dusuncelerini kimseye hesap vermeden ozgurce disa vurabiliyorsun cunku yuzunde bir maske var ve sen istemedigin surece kimse seni taniyamaz bu da dusuncelerini aciklamanda sana bir sey olmayacaginin garantisini veriyor. Yalan soyleyenlerden veya kotu amacli kullananlardan bahsetmiyorum, sadece dusuncelerden...
gerçek hayatta olduğumuz gibi sanal alemde olmak istediğimiz gibiyiz.
Sanal alemde 90 60 90, jeep sahibi, şirket ceo su olabilirsiniz. Kendini bir kızın ayıcıklı pijama yerine saten gecelikle uyuduguna veya erkeklerin uyumadan önce dış fırcalayıp parfüm sıktıgına inanmış bulabilirsin.
Gerçek Hayat sanala benzer mi lan? Ağalığın raconunu biliyon mu lan sen? Ha?

-Camfrog sönmez-
gerçek hayat kasıyor sanal aleme geçelim.