1. 1.
  dünyada türkiye- afganistan ve vietnam kuvvetlerinin en iyi yaptığı bilinen savaş taktiği ..
  zaten ondan dolayı abd her savaşa türkiye'yi sokmak için bi tarafını yırtar .
  10 -2 ... postsinaptik golge
 2. 2.
  Gerilla Savaşı

  Yazar : Karl Marx, Vladimir ilyiç Lenin, Friedrich Engels
  Yayınevi : Akyüz Kitabevi

  "Gerilla savaşı asilliğin öbür adıdır. Güçlü bir düşmana karşı "vur-kaç" taktiğiyle küçük silahlı grupların gerçekleştirdiği bu mücadele tarzı, tarih boyunca mazlumların, yoksulların, ezilenlerin kullandığı yöntemlerden biri olmuştur.

  Gerilla yalnızca vuran bir güç değildlir. Gerilla, hem vuran bir güce, hem de kaçabilecek teknik ve lojistik donanıma sahip olabilmelidir. Gerilla gücünü karışısındaki muazzam gücü etkisiz bırakmasından, hatta bu gücü kullananın aleyhine dönüştürebilecek yetenekleri içinde taşıyabilmesinden alır.

  Gerilla bir yanıyla da umudun adıdır. Umudun ayaklanmasıdır. Umudu kollektif bir güç haline getiren dinamodur. Akıntıya karşı duruşun öznesi olan gerilla, durgun denizleri dalgalandıran, kendi anaforunda kitleleri kucaklayan bir askeri-politik harekettir.

  Bu çalışma, Marksist sistematiğin en önemli adları olan Marx-Engels ve Lenin'in yaşanan toplumsal pratiklerde gerilla savaşına ya da bu askeri sanata teorik ve pratik yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Öğreticidir ve öğretici olduğu kadar düşündürücüdür. "

  önsöz
  9 -2 ... a la folie
 3. 1.
  kurulu ordu savaşının tam tersi olan kavramdır. kurulu orduyla yapacakları herhangi bir savaşta, 5 düzenli ordu kayıbına karşılık bir gerilla kaybı düzenli ordu tarafından başarı sayılır.
  2 -1 ... istanbul icin efkar vakti
 4. 2.
  az elemanla çok zayiat verdirmeye ve vur kaç esasına dayalı savaş taktiğidir.
  pkk tarafından uzun süre uygulanmıştır.

  baskın şeklindeki saldırılarından cesaret alan örgüt, 90 ların ortasında cephe savaşına girmeye de yeltenmiş, ancak ağır yenilgiler almıştır.

  gerilla savaşının başarıya ulaşmasında coğrafi yüzeyin ve halk desteğinin olması şarttır.

  gerilla savaşı, kurtuluş savaşı mücadelesinin ilk yıllarında da başarıyla uygulanmış, birçok kahramanın doğmasına yol açmış ve sonra düzenli ordunun kurulmasıyla terkedilmiş bir yöntemdir.

  amerikan işgaline karşı ırak' taki direnişçiler de, gerilla savaşını başarıyla uygulamakta, ve amerikan yönetiminin moralini bozmaktadır.
  ... bilgistan
 5. 3.
  (bkz: gerillaya terörist demek)
  -3 ... cabbar
 6. 4.
  110.000 katalan' ın doldurduğu , camp nou'ya çıkıp, barca karşısında iki kontratak golü atıp galip gelen , athletic bilbao' nun yaptığı gibi bir şeydir gerilla savaşı. zordur , başaramazsan kimse ayıplamaz. başarırsan yazılırsın tarihe 24 ayar harflerle.
  3 ... biraksamvaktidenizesalacak
 7. 5.
  gerilla savasi;
  - sivil hedeflere molotof atmak degil dir.
  - tatil beldelerine bomba koymak degil dir.
  - bos yollara hedef gozetmeksizin mayin dosemek degil dir.
  - emekcinin, iscinin, esnafin kafasina kaldirim tasi atmak degil dir.
  - ormanlari yakmak hic degil dir.*
  15 -3 ... mese odunu
 8. 6.
  pkk'nın orospu çocukluğuyla harmanlayarak yeni bir türevini yarattığı savaş türüdür.
  2 -4 ... spaltula
 9. 7.
  halk savaşıdır.. umuttur..
  8 -7 ... i belong to che
 10. 8.
  ülkesi olmayan milletlerin yad yaşadığı ülkeden memnun olmayan milletlerin, o ülkelerin düzenli ordularına karşı silahlanması sonucu oluşabilecek savaşlardır.
  -2 ... salvation