1. 1.
  Son birkaç yılda artarak devam eden sayıda ortada dolaşan, genellikle somut bir yerden karşılaştırılabilecek bilgilere değil, düz mantık ya da genel söylemlere dayanan bilgi ve haberlerdir.

  Örneğin Egemen Bağış'ın bir yabancı programda söylediği, Türkiye'de gazetecilerin gazetecilik dışında suçlardan içeride yattığı hakkındaki haber.

  http://www.cezmikalorifer.com/video/izle.php?id=6618

  Öncelikle bakalım, çoğu gazetecinin suçları ne? Terör örgütü üyesi olmak, terör örgütüne yardım etmek. Diyor ki zatı-ı muhterem, banka soyan ve tecavüz eden kişi gazeteci kartı taşıyor diye mahkum olmayacak mı?

  Gerizekalı olsam adam doğru söylüyor derim. Ama cümlede iki büyük hata var, anlatmak lazım.

  1) içerideki gazetecilerin hangisi banka soymuş, hangisi tecavüz suçu işlemiş? Bu kişiler hangi suçlardan içeride yatıyor, niye net ifade edilmiyor?

  2) içeride yatan gazetecilerin suç işledikleri kesinleşmiş mi? Bir delil, somut tanıklar var mı?

  Yoksa gecenin bir vakti apar topar içeri alınıp yıllardır içeride yatan, suçu ne olduğu bilinmeyen, kendilerinin bile suçunun ne olduğunu bilmediği, içerideyken bile kitap ve makale üreten insanlar yok mu? Varsa niye yok gibi konuşuluyor? Yoksa içeride tecavüzden ve banka soygunundan yatanlar kimler? Ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  16 -1 ... kelkeshoze
 2. 2.
  Şu habere bir bakalım:

  http://gundem.milliyet.co....2012/1512797/default.htm

  Şu işe bakın! Şimdiki sistemde, hadi söyleyin; Atatürk'ün kurduğu eğitim sisteminde çalışan bir okul müdürü, öğrencisiyle ilişkiye giriyor. Arka plandaki mesaj ne: Sen kızını okula gönderirsen senin kızının da namusu elden gider.

  Şimdi bu haber ele alalım:

  1) Eğitim sistemi çok uzun yıllardır böyle değildi, maşallah oyun hamuru gibi oynaya oynaya müfredatı kuşa çeviren, okulları okul olmaktan çıkartan ben kendimi bildim bileli bir sürü hükümet oldu.

  2) Milli Eğitim içerisindeki kadrolaşma yine eskiden beri var ve bu kadrolar sırasıyla MHP ve AKP'nin güdümüne girmiş durumda. ilkokul öğretmenliği birkaç yıl yapıp sonra küt diye en ballı kaymaklı orta ve lise dengi okulların müdürlüğüne terfi ettirilen imam hatip mezunu sayısı nedir, bize bir söylesinler bakalım? Bu arkadaşın kökeni nereden geliyor acaba? Pek merak ettim, acaba herhangi bir haber ajansı biliyorsa da bunu söyleyebilecek mi?

  3) 4+4+4 sistemi gibi konuların gündemde olduğunda bu haberlerin manşete çekilmesi ilginç bir tesadüf olsa gerek. Sahi, bir zamanlar doktor yerine hacı hocaya giden, orada cinsel istismara uğrayan bir kesim vardı, buharlaştı mı bunlar? Ne oldu?

  On senede eğitim sistemini kevgire çevirdikten sonra şimdi de başkalaştırarak sorunu çözeceğini iddia etmek kimin basiretsizliği kardeşim? 5 tane adamın bir araya gelip yazdığı bir rapor, sadece önder isimli bir stk tarafından onay gördüğü için mi milyonlarca insanın kaderini değiştirmeye değer bulundu? bunun için insanların görüşü alınmaz mı, komisyonlar kurulmaz mı? ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  11 ... kelkeshoze
 3. 3.
  Yılın fotoğraf ödülü habertürk'ün:

  http://www.haberturk.com/...abirine-gazetecilik-odulu

  Aziz Yıldırım'ın gözaltındaki fotoğrafını yayınlayanlara ödül verilmiş. Haberde vah vah başlığı ve kullanmayalım mı kardeşim naraları atarak habertürk'ü haklı bulan herkese sormak istiyorum: Ahlak ne demek biliyor musunuz? Karşılaşmışlığınız var mı?

  Yani yaptığın bir işle ilgili ödül aldığında, işi yapmak için kullandığın yolun ne kadar aşağılık bir yol olduğu, haberini yaptığın insanı ne hale soktuğunun hiç bir önemi kalmıyor mu? Bir insanı sevmeyenlerin çok olması demek, o insanın saygınlığına istediğinizi yapma hakkını size verir mi? hapse düşen, yüz kızartıcı suçlar işleyen bir sürü, hayvan bile diyemeyeceğiniz tipleri haber yaparken görüntülerini karoluyor, isimlerini saklıyorsunuz değil mi? Aynı kişinin ünlü olması, üstelik suçlandığı konu ile ilgili net hiç bir kanıt yokken, onun hapse atılırken çekilen resimlerini insanlara göstermenizi haklı gösterir mi? bu işi yapanların hakkı bence bir meydana dikip gelenin geçenin suratlarına tükürmesidir, suçu kesinleşmemiş bir insanın günahını alıyorsanız bu hani dini, ahlaki düşünceyle açıklanır? ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  3 ... kelkeshoze
 4. 4.
  Milliyet web sayfasında daha açar açmaz karşınıza çıkan haber:

  http://spor.milliyet.com.....2012/1515154/default.htm

  Başlık da Çıldırmış Bunlar ve altında Kahrolsun Beşiktaş ve Galatasaray ve de alevli top.

  Konu neymiş, Almanya amatör kümede Lokomotiv Leipzig diye bir kulübün taraftarları böyle bağırıyormuş, ırkçıymış.

  1) Almanya bilmemkaçıncı ligindeki takımın taraftarının yaptığı her biri bir Almanya nüfusu kadar taraftara sahip iki kulübü niye bağlasın?

  2) Niye ırkçı söylemlerle ilgili habere lapin gibi atlayıp anasayfaya koyuyorsunuz da, dostluk gösterisi falan olduğu zaman bu derece aşırı bir gösteriş merakı yok?

  3) Irkçı diye ayıplıyor ve Alman hükümetinin yaptıklarını yazıyorsunuz da, niye bu adamların hayvanlığına ortak oluyorsunuz?

  Kardeşim milliyetçi akımlar sebebiyle ulusların bölünmesi, sınırların ayrışması ve iç savaşlar dönemini geçireli ne kadar zaman oldu. Şu anda ne fiziken ne sanal olarak böyle bir ayrılıkçılığı körüklemek günümüzün hangi gerçeğiyle örtüşüyor? Bunun yerine yazsanıza Türkiye sınırları içerisindeki güzellikleri, yazsanıza Almanya'daki Türk asıllıların icraatlerini, yaptıklarını? Bu insanların bahsi geçmesi için ya manken ya da futbolcu mu olması gerekiyor? Siz kendi kendinizi tatmin edin Almanya'da ırkçılar var diye, iki nesil sonra görürüm Almanya'da kalıyor mu Türk'üm diyen, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı kalan ve kültürünü yaşatan? anlamıyorum arkadaş, ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  4 ... kelkeshoze
 5. 5.
  messi fenerde .
  1 -2 ... kerembursa
 6. 6.
  Yayınları deşifre edelim, arkasındaki mesajları görelim derken, kendimi objektif iş ve gazetecilik yapma dersi verirken buluyorum. Anladığımdan değil, ama iş düsturu diye birşey vardır, insan kendine pay çıkartır bazı konularda. Bakın şimdi:

  http://spor.milliyet.com.....2012/1515662/default.htm

  Süleyman Seba açıklama yapıyor, diyor ki ben Yalçın Karadeniz'i aday olarak göstermedim. Şimdi habere bakın:

  http://spor.milliyet.com.....2012/1514646/default.htm

  Yazılı olarak açıklama yaptığı söyleniyor. Burada objektif bakalım bir çelişki var. Ya Süleyman Seba yalancı ya da bu haberi yapanlar. Bitti mi, hayır:

  http://spor.milliyet.com.....2012/1515095/default.htm

  Süleyman Seba'nın açıklaması üzerine aday olan ve adaylıktan çekilenler var. Şimdi, durumdan etkilenen ve vazife çıkartanlar söz konusu.

  Ben diyorum ki ortada en az bir yalancı var. Bu yalancı Süleyman Seba ise basının ağzından girip burnundan çıkıp bunu ortaya dökmesi lazım. Resmen manipülasyon yapılmış durumda, açıklamadan etkilenenler var.

  Yok, Seba böyle bir açıklama yapmadıysa, tarih sırasına göre ilk iki haber külliyen yalan demektir. Bu kurguyu kim niye yapıyor? Yoksa tüm haberler bu şekilde mi üretiliyor, kurgu dünyasında mı yaşıyoruz. Buna mutlaka edit atacağım çünkü havada kalan birşey var burada. Birisi açıklasın, ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?

  edit: Anlaşılan o ki, Seba arkadaş arasında birşeyler söylüyor ve bu basına yetiştiriliyor. Yani yazılı açıklama ifadesi yalan. Ayrıca bu demek oluyor ki, bu haberi duyan akıllı muhabirlerden herhangi birisi gidip Seba'dan haberi teyit etmemiş. Bir de sanki olağanüstü bir durum gibi adamın düzeltme yapmasını haberleştiriyorlar. Bu gelen haberin doğruluğunu teyit etmeyi akıl edemeyen kuşbeyinlilerin utancıdır, utanmak yerine yeni haber bulmuş gibi yayınlamıyorlar mı?! Oof of!!

  Bu arada Yalçın Karadeniz Beşiktaş - Atletico Madrid maçında içişleri Bakanı idris Naim Şahin ile yan yanaydı. Tesadüf? Protokol gereği? Yoksa??
  4 ... kelkeshoze
 7. 7.
  http://www.sabah.com.tr/S...bzonu-karistiran-fotograf

  Trabzon karışmış, niye? Yabancı futbolcular Türkiye Kupası'ndan elenince mutlu gözüktükleri için.

  Futbolcu maç oynar ve üç ihtimallidir. Performansını da çok iyi, orta ve çok kötü olarak sıralayalım. Şimdi bu iki farklı değişken birbiriyle paralel çalışmaz. Yani futbolcu çok kötü oynadığı maçı kazanabilir ya da çok iyi oynadığı maçı kaybedebilir. Morali de buna bağlı ve hedefine bağlı olarak değişir.

  Türkiye Kupası zaten bu sene nerede kaldı diye düşünülürken çıkan bir ara format. 4 büyükler Play-off maçlarına konsantre olmaya başlamışken, kim takar kupayı? Hadi bu düşüncem doğru olmasın, ya adamın moral bozucu bir sonuçtan sonra kendini toparlaması kötü mü? Disiplin kavramı var, tersinden anlayınca böyle oluyor.
  3 ... kelkeshoze
 8. 8.
  allahaşkına ya!

  http://dunya.milliyet.com....2012/1519097/default.htm

  --spoiler--
  Bugün açıklanan bir araştırmanın sonuçları, ingiltere'yi kıskandırdı.
  Geçtiğimiz 12 ay içerisinde Avrupa'daki 30 ülkenin otoyollarındaki bakım, yenileme ve onarım çalışmalarının incelendiği raporda, Türkiye 118.352 yenilemeyle Avrupa genelinde altıncı sıraya oturdu.
  --spoiler--

  Uzatmayayım. Bu şuna benziyor: Televizyon alıyorsunuz, biri A markası arıza yapmıyor, diğeri B markası sürekli arıza yapıyor. Bir yılın sonunda teknik servisler arasında araştırma yapılıyor, B markası teknik servisleri A markası'ndan fazla onarım yapmış. Soru şu, sizce hangi marka televizyon daha iyi?
  (#14964543) da açıkladım ama sinirimi alamadım, arkadaş yollar berbat durumda. Özene bezene, bütçenden kısıp, yıllık sıkı masrafları göze alıp araba sahibi oluyorsun, sonra gözbebeği araban iğrenç köstebek yuvası yollarda telef oluyor. Yani hem kel hem fodul durumu; hem yaptığın yollar kötü ya da altyapı olmadığı için yolları kazıp kazıp duruyoruz. Bir de marifetmiş gibi bunun fazlalığını başkalarının kıskandığını iddia ediyoruz ya, bu ne??

  Yollarda giderken dakika başı hop oturup hop kalkıyoruz, çukura girmek ayrı, kasislerden aşıp gelmek ayrı zıplatıyor. bir de marifetmiş gibi anlatmıyorlar mı delireceğim ya! Bu kadar gerizekalı mı insanlar anlamıyorum ya? Ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  3 ... kelkeshoze
 9. 9.
  Yine bir *Yıldırım Demirören vakası:

  http://spor.internethaber...dogana-destek-119142.html

  Aslında tek başına anlatmak istediğimi aktarmaya yeterli olmayacak, şunu da eklemem gerekir:

  http://spor.milliyet.com.....2012/1521818/default.htm

  Şimdi ben şaibeli bir şekilde * BJK kulübüne başkan oluyorum, sonra param da çok, BJK için eller cebe diye bir ton para ile bir sürü adam transfer ediyorum. Sonuçta adamların çoğu elimde patlıyor ama, ben diyorum ki kardeşim bu paraları ben hibe ettim, başkanlıktan ayrılırsam kulüpten isterim. Sonra hükümetin dümen suyuna gidiyorum, param çok yine, gazete satın alıp hükümet borazanlığı yapmaya başlıyorum, (bkz: milliyet) (bkz: vatan) ihaleler alıyorum (bkz: demirören alışveriş merkezi) ve bunun gibi gelişmeler sonucunda federasyon başkanı oluyorum.

  şimdi ben federasyon başkanı iken bir bakıyorum ki uefa borcu olan kulüpleri Avrupa'ya almayacakmış. burada benim hinliğim cinliğim ortaya çıkar diye düşünüp, ihale üzerime kalmasın diye başbakanın avrupa ya hiç gitmeyiz fikrini destekler miyim? Desteklerim tabii.

  Parası olanın herşeyi yapmaya hakkı olduğunu düşünen zihniyet, alın başınıza çalın! bu işin sonunun iyi olmadığı, futbol programlarında futbol görüntülerinin yayınlanmamaya başlanmasından belliydi. şu anda bakın neler konuşuluyor, futbol mu kaldı ortalıkta? ama şöyle bir şey var, futbol milletin afyonuydu ama, bu yorumculuk işine farklı dallardan insanlar, entellüktüel birikimi olan farklı fikirleri olan adamlar girdiğinden beri, biz aslında futbol üzerinden siyaset yapıyor idik. ama siyasi gündemi belirlemeye çalışan zihniyet gelip futbol rantından pay isteyince, kendi kalelerine golü atıverdiler. ondandır, fb taraftarları hükümet muhalifi oldu. uyuyan devi uyandırdılar, benim kavrayamadığım daha büyük bir planın parçası değilse eğer, şike soruşturması işi, hazırlayanların yüzüne gözüne bulaşacak.

  o yüzden ne kadar sevmesem de, aziz yıldırım ın gittiği yol, yıldırım demirören'in gittiğinden çok çok iyi. en azından fenerbahçe taraftarı yıl içerisinde amatör kümeye gitmeye bile razıydı, kulüplerine de maddi manevi değer katıyorlar. bakın bakalım demirörenspor haline gelen beşiktaş ta durum ne? Ben kendim beşiktaş lıyım, ama eğer bu avrupa yolu tıkanması falan söz konusu olursa biliyorum ki burada sivrilecek takım fenerbahçe dir. o yüzden, bu çocuk oyunlarını gidin gerizekalılara yapın. niye ikide bir bu adamların yaptıklarını izlemek zorunda kalıyoruz ya, dumur olmaktan yorulduk kardeşim! Ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  3 ... kelkeshoze
 10. 10.
  Karşı propaganda örneği:

  http://magazin.milliyet.c....2012/1532456/default.htm

  Efendim manşet Volkan Konak'ın Amerikan karşıtlığını bıraktığı ile ilgili. Haberde de, eski model jipine modifiye yaptığından bahsediyor.

  Bir kere kişinin politik duruşu yaşantısını devam için kullandığı ürünlerle ölçemezsiniz. Kimse kusura bakmasın, parasıyla herhangi bir jipin son modelin de sonuncusunu alacağı Coca-Cola reklamını reddetmek başka birşeydir, Amerikan jipini kullanmak bambaşka birşeydir. Eğer bu iş arabanın markasıyla ölçülüyorsa kimse Türkiye sınırlarındaki Ford ve Toyota fabrikalarıyla artistlik yapmasın, ihracat rekoru otomotiv sektöründe falan demesin.. Mümkünse Türkiye'de Türk markası otomobil görelim. Hükümetin girişimleri vardı, ne oldu sahi? Efendim? Duyamıyorum? Fıss mı, o da ne demek??

  Ayrıca modifiye yüksek tutmuş falan da kabul edilecek şeyler değil, bu trafikte adam belki de bir yerden bir yere giderken otel gibi kullanacağı bir arabaya ihtiyaç duyuyor? Modifiyeyi yerli bir firmaya, yerli ürünlerle yapmışsa ne diyebileceksiniz? Anlamıyorum, anlayamıyorum. Ben mi gerizekalıyım yoksa beni gerizekalı yerine koymaya çalışanlar mı var?
  4 ... kelkeshoze