1. 1.
    Gerekmediği takdirde çok da başvurulmayacak bir ticari girişim.

Çok kazandırmıyor ama kazanç kesin gibi bir havası var.

‘Pezevenklik mi yapalım’ın daha meşru, ‘Banka mı soyalım’ın daha legal hali.

Pezevenklik ve soygunculuğu seçmemekle övünüyorsun. Zımnen, bu işlere girecek bağlantım, insan kaynağım, girişimci ruhum ve teorik de olsa tecrübem var, diyorsun.

Yarın kızıp pezevenkliğe başlayabilecek bir hava estiriyorsun ama o işler o kadar kolay olmasa gerek. Sokak ortasında pıçaklanma, kurşunlanma, pezevenk rekabetine kurban gitme riskleri falan vardır herhalde.

Banka işi desen, daha kapıda kurşun yağmuruna tutulabilirsin. Hadi becerdin, diyelim, 4 sokak öteye gitmeden enselerler bu mobese, dükkan kamerası bolluğunda. 2 saat içinde bütün haber bültenlerinde vesikalığınla 80 milyona el sallarsın. Baban falan çıkıp ‘bizim öyle oğlumuz yok’ diye açıklama yapar.

Ama limon işi öyle değil; Daha bir üsturuplu duruyor. Aslı astarı olmasa da üfürüyorsun bol keseden.

Şu yaşıma geldim, daha kaldırımda bir limon kasası açıp ‘gel abi limonun iyisi burada’ diyen görmedim.

Amk çakmak doldurmak için 30 yerden izin alıyorsun, büfeciyle dalaşıyor, zabıtaya laf anlatıyorsun. O kadar kolay mı lan o işler?

Üniversiteyi bitirdiğimizde biz de bir ara pilav satalım diye düşünmüştük. Biraz araştırınca baktık o işler öyle olmuyor, yine mayışlı işe tamah ettik.
    -1 ... samgold