1. 1.
  gerçeklerin artık yeterince sıkmış olması, o gerçeklere ait sorunlara çözüm bulamamak, bunların sonucunda başka şeylere yönelmek, belki de yalanlara inanmak. ne kadar kaçarsanız kaçın, geçmişten anılar canlanır, tekrar patlarsınız. o gerçekler nasıl uzun zamanda oluşmuşsa, birkaç haftada oluşan yalanlar götüremez sizi sağlam geleceğe. gerçekle yüzleşmek, o sorunların çözülememezliğiyle tekrar karşılaşmak kesindir. kaçarak tek yapılan, bunun ertelenmesidir.
  1 ... hyperion
 2. 2.
  aşağıdaki sıra ile devam edebilip başa dönebilen, sonra yeniden aynı sırayı takip edebilen* olgu.
  (bkz: kendini kandırmak)
  (bkz: kendini kandırmaya çalışmak)
  (bkz: kendini kandırmaya çalıştığının farkında olmak)
  ... purpledreamz
 3. 3.
  aslında, gerçeğin içerdiği ve kastettiği mesele sorumluluktan kaçmaktır. gerçekler insana taşıyamayacağı bir ağırlık olarak kabul ettiği mesuliyetleri yükleyeceğinden kolay olanı seçmek en kolay olandır. hafif yükler taşır insanlar. ağır olanları hafiletir; aşkı, sadakati ve erdem olarak kabul görmüş nicelerini eksilterek vurur omzuna ve bir de övünür samson kadar güçlü olduğu zannıyla. zan kötü bir şeydir, gerçeklik içermez. zan kötü bir şeydir diyerek bir ön kabul sunmak mesuliyet almaktır. mesuliyet almak; zan kavramının iyi ya da kötü olması halinde bile belirsizlik ilkesi devreye girer demektir. ilke devreye girince tüm zanlar atılan zarlara dönüşür. bir harf çekip yerine başka bir harf koyarak kelimelerle oynamak tehlikelidir, harfler ileride bunun intikamını alabilir.
  1 ... malulsuur
 4. 4.
  (bkz: hakikatlara ebelenmek)
  ... mulayim
 5. 5.
  çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı umursamayıp "amaan nasıl olsa biz böyle yaşar gideriz." felsefesiyle ozonu delmeye, denizi kirletmeye devam etmektir. arada sırada da "allah korusun" lafı da ağızlardan eksik olmaz.
  ... spartakus
 6. 6.
  kurtulamamakla sonuçlanan eylemdir.
  ... freedean
 7. 7.
  Optimistlerin her dakika yaptıkları şey.

  (bkz: iyimser)
  (bkz: Polyanna)
  1 ... la psychopathe
 8. 8.
  insanın kendinden kaçmaya çalışmasıdır. bu da mümkün değildir.
  1 ... simardi kilitlendi dondu kaldi
 9. 9.
  hoşa gitmeyen şeyleri görmezden gelmek gibi bir şey. psikolojiye göre bunları bilinçaltımıza atıyoruz ve bir gün ortaya çıkıyor. daha doğrusu patlıyor.
  1 ... bushi
 10. 10.
  zorlu ve kötü geçmiş bir lise sınavından sonra, sınav sorularının cevaplandığı tahtaya bakmamak, bakamamak...
  1 ... dom dom bullet