1. 1.
  beyaz tenli, sarisina yakin bir kürt arkadasimin söyledigi önermedir.türk erkekleri duymasin, ruslardan sonra kürtlere sararlar. Ayrica gecen sene tanistigim sarisin mavi gözlü bir kizin diyarbakirliyim demesi sonucunda bayagi bir sasirmistim. Gerceklik payi cok fazla bu önermenin.
  8 -17 ... cliffburton
 2. 2.
  ocağın altının açık unutulması sonucu bugünkü renklerine ulaşmışlardır.

  doğru önermedir.
  13 -6 ... gobekcandir
 3. 3.
  züğürt tesellisidir.

  (bkz: ben küçükken sarışın mavi gözlüydüm)
  5 -2 ... faytonfayt
 4. 4.
  bir yanılgıdan ibarettir.kürtçenin hint avrupa kökenli bir dil olması ve orjinal hint-avrupalıların sarışın uzun boylu mavi gözlü olduğuna inanılmasından ileri gelir.oysa yapılan genetik araştırmalar kürtlerin mezopotamya yerlisi bir halk olduklarını ve dil değişiminin küçük bir elit yönetici hint avrupalı kesimin bu halk üzerindeki denetiminden kaynaklandığını göstermektedir.yani kürtlerin bundan 7000 yıl önce güney rusya'dan dünyaya dağılıp bugünkü birçok avrupa dilinin atasını konuşan toplulukla genetik benzerliği sıfıra yakındır.zaten sarışın olanlarına bakınca da avrupalı gibi değil ortadoğulu gibi görünürler.
  1 -2 ... multipleorg
 5. 5.
  çekikgözlü yada zenci olmadığı taktirde doğan bütün bebeklerin hafif kumral ve açık renk gözlü olduğunu bilmediklerinden, aynı zamanda 1864 iskanıyla diyarbakır ve muş civarı yörele iskan edilen çerkes ve boşnak'ların gen havuzunda yarattığı çok ufak değişiklikten kaynaklanan asılsız iddadır.

  bu tür saçmalıklara inananların şırnağı hakkariyi bir dolaşıp aynı iddayı bir kez daha tekrarlamasını öneririm.

  ayrıca bu iddanın altında yatan 19. yy vari; "avrupalılar bilmese de biz avrupalıyız, sizden üstünüz, yaaaaa" kompleksi resmen leş gibi kokuyor.

  ki beyaz insanlarla ilgili dünya çapında bir araştırmaya göz atmıştım. oradaki haritada nedense doğu anadolu- yemen hattında hiç bir fark yok; lakin ege-marmara, karadeniz bölgesi yunanistan-ispanya-gürcistan ile aynı renklere sahipti.
  3 -5 ... yagmadan donen viking cavusu
 6. 6.
  istisnalar kaideyi bozmaz. kürt dediğin esmerdir.
  3 ... meditasyon
 7. 7.
  ülkede gerçek kürt olmadığını gösterir.
  (bkz: gauss geri zekalıymış)
  edit: imla. ayrıca ne güceniyorsun,sanki erkekleri olof mellberg kadınları slyvia silvstedt,amk.
  1 -4 ... hondureno
 8. 8.
  kimin sıçmığı bilmiyorum ama buna inananda gram akıl yok.

  bugün bir arkadaşla yolda yürüyorum. dedim arkadaşa "o demin konuştuğumuz çocuk var ya, türk değildi o, aksanından anladım" dedim. birden konuşmaya tanımadığım bir herif katıldı. "gerçekte kürt o". "abi sarışındı ama", "yok kürtler sarışın ve mavi gözlü olur, doğudaki esmerler ermenidir."

  siktir git amk, ben neden hiç sarışın olup da "ben kürtüm" diyen adam görmedim. neden hiç kürtçe konuşan sarışın görmedim. o kadar doğulu kürt arkadaşım var, neden hiç biri sarışın değil amk?

  bir kere insanın ten ve saç rengine bulunduğu coğrafya etki eder. kürtler ortadoğulu bir ırktır. ırak, iran, türkiye'nin güneydoğusu gibi yerlerde yaşarlar. oralar da çölümsüdür, ağaçsızdır. doğal olarak orada beyaz tenli sarışın adam çıkmaz.

  erdem diye bir kuzenim var. kendisi bir zamanlar bembeyaz tenli bir herifti. mersinde yaşıyor 10 senedir ve esmerleşmiş. bildiğin esmer olmuş adam.

  kısacası kürtlerin sarışın olması gibi bir şey söz konusu değil. ayrıca gereksiz bir tartışma lan. türkler de önceden çekik gözlüymüş, şimdi sikimizde mi? hiiiiç...
  1 -2 ... surarda
 9. 9.
  ermenilerin tehcir edilirken edildikteki bölgelerde yaşayan halka hayati zararlar vermeleri o bölgedeki halkların da kendi canlarını korumak pahasına yetişkin ermenileri öldürüp çocuklarını yanlarına alıp büyütmüşlerdir. o zamandan bu zamana 3 nesil gecmemesinden kaynaklanan bir durumun sonucu olarak ortaya çıkmış bir gerçektir.
  yani gerçek kürt hissediyorlarsa kendilerini ala ama kökenlerini de bilmeleri gerekir tabiki.
  bizim tanıdıklarımızda da mavi gözlü sarışın kürtler vardır ama gercek kürt esmerdir siyah,kahverengi gözlüdür.
  ... medy the richie rich
 10. 10.
  barzolar tarafından hala yarak kürek argümanlarla savunulmaya çalışılan saçmalıktır.

  lan diclenin doğusuna, hakkariye, şırnağa, kuzey suriyeye, kuzey ırağa gidip dolaşın, numunelik sarışın yok. biz balıkesirde renkli gözlü olduğumuz halde hatun kaldıramıyoruz. neden? herkez öyle de ondan amk.

  ulan destanlardan, efsanelerden, 1930 türkiyesinde bolca rastlanan kaynaklar aolan; milliyetçilik aşkına çarpıtılmış paçavralardan kafanızı kaldırıp biraz nesnel düşünün;

  kürtçeye en yakın dili kimler konuşur? iran ve pakistan arasında yaşayan beluciler.
  kimdir bu beluciler? çingenelerin de çıktığı indüs vadisi menşeli bir halk.

  dilden sonra y dna profiline bakıyorsun; türkiyenin kuzeyi ve batısı yunanistan, italya ile aynı haplogroup yelpazesine sahipken; doğu, iranın, ırağın bire bir kopyası.

  siz, indüs vadisi menşeli, menderes iktidarına kadar zağroslarda yaşayan bir ortadoğu milletisiniz. on bin kişiden bir tane sarışın çıkar mı? çıkabilir. neticede 1864 iskanında oralara da kafkas göçmenleri, daha sonra tek tük çerkesler yerleştirildi, hatta daha eskiden osmanlı esir pazarlarına sürülen köle hatunların satılamayanları doğuda pazarlanmaya çalışılmaktaydı.
  -3 ... yagmadan donen viking cavusu