bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    beyaz tenli, sarisina yakin bir kürt arkadasimin söyledigi önermedir.türk erkekleri duymasin, ruslardan sonra kürtlere sararlar. Ayrica gecen sene tanistigim sarisin mavi gözlü bir kizin diyarbakirliyim demesi sonucunda bayagi bir sasirmistim. Gerceklik payi cok fazla bu önermenin.
    8 -17 ... cliffburton
  2. 2.
    ocağın altının açık unutulması sonucu bugünkü renklerine ulaşmışlardır.

doğru önermedir.
    13 -6 ... gobekcandir
  3. 3.
    züğürt tesellisidir.

(bkz: ben küçükken sarışın mavi gözlüydüm)
    5 -2 ... faytonfayt
  4. 4.
    bir yanılgıdan ibarettir.kürtçenin hint avrupa kökenli bir dil olması ve orjinal hint-avrupalıların sarışın uzun boylu mavi gözlü olduğuna inanılmasından ileri gelir.oysa yapılan genetik araştırmalar kürtlerin mezopotamya yerlisi bir halk olduklarını ve dil değişiminin küçük bir elit yönetici hint avrupalı kesimin bu halk üzerindeki denetiminden kaynaklandığını göstermektedir.yani kürtlerin bundan 7000 yıl önce güney rusya'dan dünyaya dağılıp bugünkü birçok avrupa dilinin atasını konuşan toplulukla genetik benzerliği sıfıra yakındır.zaten sarışın olanlarına bakınca da avrupalı gibi değil ortadoğulu gibi görünürler.
    1 -2 ... multipleorg
  5. 5.
    çekikgözlü yada zenci olmadığı taktirde doğan bütün bebeklerin hafif kumral ve açık renk gözlü olduğunu bilmediklerinden, aynı zamanda 1864 iskanıyla diyarbakır ve muş civarı yörele iskan edilen çerkes ve boşnak'ların gen havuzunda yarattığı çok ufak değişiklikten kaynaklanan asılsız iddadır.

bu tür saçmalıklara inananların şırnağı hakkariyi bir dolaşıp aynı iddayı bir kez daha tekrarlamasını öneririm.

ayrıca bu iddanın altında yatan 19. yy vari; "avrupalılar bilmese de biz avrupalıyız, sizden üstünüz, yaaaaa" kompleksi resmen leş gibi kokuyor.

ki beyaz insanlarla ilgili dünya çapında bir araştırmaya göz atmıştım. oradaki haritada nedense doğu anadolu- yemen hattında hiç bir fark yok; lakin ege-marmara, karadeniz bölgesi yunanistan-ispanya-gürcistan ile aynı renklere sahipti.
    3 -5 ... yagmadan donen viking cavusu
  6. 6.
    istisnalar kaideyi bozmaz. kürt dediğin esmerdir.
    3 ... meditasyon
  7. 7.
    ülkede gerçek kürt olmadığını gösterir.
    (bkz: gauss geri zekalıymış)
    edit: imla. ayrıca ne güceniyorsun,sanki erkekleri olof mellberg kadınları slyvia silvstedt,amk.
    1 -4 ... hondureno
  8. 8.
    kimin sıçmığı bilmiyorum ama buna inananda gram akıl yok.

bugün bir arkadaşla yolda yürüyorum. dedim arkadaşa "o demin konuştuğumuz çocuk var ya, türk değildi o, aksanından anladım" dedim. birden konuşmaya tanımadığım bir herif katıldı. "gerçekte kürt o". "abi sarışındı ama", "yok kürtler sarışın ve mavi gözlü olur, doğudaki esmerler ermenidir."

siktir git amk, ben neden hiç sarışın olup da "ben kürtüm" diyen adam görmedim. neden hiç kürtçe konuşan sarışın görmedim. o kadar doğulu kürt arkadaşım var, neden hiç biri sarışın değil amk?

bir kere insanın ten ve saç rengine bulunduğu coğrafya etki eder. kürtler ortadoğulu bir ırktır. ırak, iran, türkiye'nin güneydoğusu gibi yerlerde yaşarlar. oralar da çölümsüdür, ağaçsızdır. doğal olarak orada beyaz tenli sarışın adam çıkmaz.

erdem diye bir kuzenim var. kendisi bir zamanlar bembeyaz tenli bir herifti. mersinde yaşıyor 10 senedir ve esmerleşmiş. bildiğin esmer olmuş adam.

kısacası kürtlerin sarışın olması gibi bir şey söz konusu değil. ayrıca gereksiz bir tartışma lan. türkler de önceden çekik gözlüymüş, şimdi sikimizde mi? hiiiiç...
    1 -2 ... surarda
  9. 9.
    ermenilerin tehcir edilirken edildikteki bölgelerde yaşayan halka hayati zararlar vermeleri o bölgedeki halkların da kendi canlarını korumak pahasına yetişkin ermenileri öldürüp çocuklarını yanlarına alıp büyütmüşlerdir. o zamandan bu zamana 3 nesil gecmemesinden kaynaklanan bir durumun sonucu olarak ortaya çıkmış bir gerçektir.
    yani gerçek kürt hissediyorlarsa kendilerini ala ama kökenlerini de bilmeleri gerekir tabiki.
    bizim tanıdıklarımızda da mavi gözlü sarışın kürtler vardır ama gercek kürt esmerdir siyah,kahverengi gözlüdür.
    ... medy the richie rich
  10. 10.
    kürdler sadece kültürel olarak değil ırksal (genetik) bağlamda da çok yoğun bir asimilasyona uğradılar..

bugün bilimsel açıklamalarla da sabittir ki 'kürdler' yafetik gutiler ile med kabilesi olan mardların bileşi olan bir ırkın adıdır.

ve eskiden tamamı sarışın, mavi gözlü ve uzun boyluydu...

mehmet bayrak'ın ''gravürlerle kürtler'' adlı eserini incelerseniz, kitapta ; bölgeyi ziyarete gelen batılılar araplar, farslar ve kürtleri resmetmişler. araplar bildiğiniz gibi esmer, farslar da keza öyle...

lakin kürtler beyaz tenli, açık renk saçlı görünüyor...

daha ileriki tarihlerin gravürlerinde ise gitgide esmerleşip bölge halklarına benzedikleri gözleniyor.

kürtlerin anayurdu zagroslardır... gılgamış'ı okuduysanız oradaki ''endiku'' zagroslarda yaşayan barbar bir vahşidir. theptilla adlı fahişe tarafından baştan çıkarılır... herneyse...

endikunun tipolojisi şöyle:sarı saçlı, mavi gözlü ve dev gibi uzun boylu...

işte en eski kürt tipi budur... o dönem sümerlere çok çektiren ve onların ''dağ canavarları'' dediği ansiklopedilerde ''açık renk derili, savaşçı ve barbar'' olarak geçen gutiler(asurların deyişiyle ''kurti''ler) sümerler ile komşuydu ve bugünkü ırak kürdistanı ve zagrosların sakinleriydiler.''qalat cermo'' adlı bir de şehirleri vardı. kurayş destanları bizim kawa destanına inanılmaz derecede benziyor.

ermeniler bunlara ''gürd'' diyorlardı, farisiler ''gurd'' araplar ise ''kurdi''(çoğulu ''ekrad'') fakat bizim barbar gutiler ya da sümerlerin deyişiyle ''dağların ejderhaları, tanrının düşmanı'' kürtler yazıyı kullanmıyorlardı ve cahil ve vahşi bir halktı açık konuşmak gerekirse..

bu nedenle arian medlerin bölgeyi işgali sonucu onların kültürlerinden, dinlerinden(mithracılık-zerdüştlük) büyük oranda etkilendiler. dilleri değişime uğradı. tıpkı bugün arap değil hami ırkından olmalarına rağmen arapça konuşan mısırlılar gibi dil değiştirdiler. tabii med kabilesi olan mardlarla da karıştılar, evlilikler yaptılar...

kısacası kürtler aslolarak yafetik gutilerden olmakla birlikte medlerle de karışmışlardır ve onların tek mirasçısıdırlar...

luschan, soanne,başmakof, hella,chantre, haddan vs. gibi birçok germen ve anglosakson asıllı araştırmacı ise kürtlerin proto nordikler ile gutilerin bir karışımı olduğu iddiasında. onlar medlerin kuzey avrupa'dan geldiğini iddia ediyorlar.

herneyse sonuç olarak kürtler ırksal ve kültürel olarak asimile edilmişlerdir. yoksa hepimiz sarışın mavi gözlü olmalıydık...

bu asimilasyonun en büyük ve temel nedeni din faktörüdür. ve tabii savaşlar, tecavüzler... binlerce yıldır etrafımızda bizim gibi müslüman olan ayrıca esmer özellikler gösteren milletlerle yaşıyoruz, savaşıyoruz,sevişiyoruz... ırksal ve kültürel asimilasyon kaçınılmaz oluyor...

ırksal asimilasyonun en bariz örneği aslında esmer bir millet olan fakat bugün tamamına yakını sarışın olan finlilerdir.

onlar da tıpkı bizim gibi kendileriyle aynı dinden olan ve yanyana yaşadıkları milletlere benzemişler.ya iskandinavya'daki laponlara ne demeli? laponlar binlerce yıl önce iskandinavya'ya göç etmiş semitik bir millettir. bugün finliler gibi diğer milletlerle komşu da sayılmazlar aslında... en kuzeyde, kimsenin yaşamadığı bir bölgede yaşamalarına rağmen hiç de bilindik sami özellikleri göstermiyorlar...

ırksal asimilasyon kaçınılmazdır ve her millet komşularına benzer...

aslında çekik gözlü ve kısa boylu olan ve tipik bir sarı ırk örneği olan mongoloid türklerin türkiye'de bulunanları ile orta asya'daki türkler arasında fizyolojik hiçbir benzerlik yoktur...

sözün özü; asimilasyon kaçınılmazdır ve herkes komşularına benzer...
    4 -3 ... ihsansan