bugün

Genç adamın biri, babasına her gün;
'Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi' Baba, itiraz eder, Olmaz öyle çok dost, hakikisi
Belki bir, belki iki, fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki
Devam eder durur konuşma
Aralarında başlar bir tartışma, Karar verirler bir sınava,
Dostun hakikisini anlamaya
Bir akşam bir koyun keserler, Ve koyarlar çuvala Baba der ki oğluna,
'Hadi al bu çuvalı, şimdi götür dostuna'
Çuvaldan kanlar damlamakta, sanki öldürmüşler de bir adamı, koymuşlar çuvala,
Dıştan böyle sanılmakta delikanlı sırtlar çuvalı, gider en iyi bildiği dostuna,
çalar kapıyı O dost, bakar ki bir çuvala hem de kanlı,
Kapar hızla kapıyı delikanlının suratına, almaz içeri arkadaşını,
Böylece tek tek dolaşır delikanlı,
Kendince tanıdığı, sevdiği dostlarını
Ne çare, hepsinde de sonuç aynıdır evlat geriye döner
Ama içten yıkılır
Babasına dönerek; haklıymışsın baba ' der Dost yokmuş bu dünyada ne sana, ne de bana
Baba 'hayır Evlat 'der, benim bir dostum var bildiğim hadi, çuvalı alda bir kerede git ona
Genç adam, çuvalı sırtlar tekrar alnından ter, çuvaldan kanlar damlar
Gider, baba dostuna kabul görür, sevinir
O dost, delikanlıyı alır hemen içeri Geçerler arka bahçeye Bir çukur kazarlar birlikte,
Çuvaldaki koyunu gömerler adam diye, Üzerine de serpiştirirler toprak Belli olmasın diye
dikerler sarımsak
Genç adam gelir babasına;
'Baba, işte dost buymuş' diye konuşunca, Babası; 'daha erken, o belli olmaz daha
Sen yarın git O'na, çıkart bir kavga, atacaksın iki tokat, hiç çekinmeden ona,
işte o zaman anlaşılacak, dostun hakikisi sonra gel olanları anlat bana'
Genç adam, aynen yapar babasının dediğini, maksadı anlamaktır dostun hakikisini,
babasının dostuna istemeden basar iki tokadı! Der ki tokadı yiyen DOST;
'Git de söyle babana, biz satmayız sarımsak tarlasını böyle iki tokada'!
Sevilecek biri olmadığın zamanlarda bile Seni Sevmeli
Sarılacak biri olmadığın zamanlarda bile Sana Sarılmalı
Dayanılmaz olduğun zamanlarda bile Sana Dayanmalı
Dost dediğin;
fanatik olmalı;
Bütün dünya seni üzdüğünde sana moral vermeli
Güzel haberler aldığında seninle dans etmeli,
Ve ağladığında, seninle ağlamalı
Ama hepsinden daha çok;
Dost matematiksel olmali;
Sevinci çarpmalı
Üzüntüyü bölmeli
Geçmişi çıkarmalı
Yarını toplamalıi
Kalbinin derinliklerindeki ihtiyacı hesaplamalı ve her zaman bütün parçalardan daha büyük olmalı
işi bitince seni bir tarafa atmamalı...
Dostluk, dostunun bir omür boyu kalbinde yerinin olması degil miydi ?
Ya da hissetmek her yaşadığı sıkıntıyı çok uzaklarda olsa bile... artık dostluklar da kısa süreli... tüketilen dostluklar ve sevgilerle dolu bir hayat, zor kurulan; bir anda yok olan dostluklar... keşke bir çınar ağacı kadar güçlü ve uzun ömürlü olabilseydi.....
Gerçek dost ; senin her yönünü bilmesine rağmen yinede seni seven ve senin kötü yanlarını düzeltmeye çalışan,senin her zaman yanında olan fakat şimdiki dünyada bulunmayan kişidir.
az vardır ama vardır. herkese lazım. bu arada siz de birilerine gerçek dost olmalısınız!
güven kelimesinin karşılığı.evet birilerine gerçek dost olmak lazım..
gerçek dost, onu unutanı unutmayandır.
bu devirde zor bulunur, bulunduğu zaman kaçırılmaması, küstürülmemesi gereklidir.
gerektiğinde dostunu bırakıp gidebilendir.*
onunla tartışıp kızdığınızda, biraz dolaşmak için arabasını aldığınızdır. canınız sıkılıp gecenin bir vakti yataktan kaldırıp, dışarı çıkardığınızdır. benim, bizim, kelimelerini bilmeyendir, candır, canandır.
mahcup olması gerektiğinde mahcup olandır.
grip olduğunuzda üşenmeden evinize gelen, zil sesini duymadığınız için yarım saat kapıyı tekmeleyen ve en sonunda * hastalığın bulaşmasından çekinmeden üstünüze atlayan ve neşesiyle, enerjisiyle sıkıcı gününüzü aydınlatan insandır.
götü kollayandır.
gerçek dost yıldızlar gibidir. güneş batınca ortaya çıkar.
seni senden fazla önemseyendir.
Gerçek arkadaş sana "Seni seviyorum orospu" diyebilen arkadaştır. -Ben de seni kaltak.
borç para verdiğiniz zaman kendi belli eden kişidir.
misal eğer bu insan borcunu sallamıyor size karşı rahat davranıyorsa bu insan tabiki iyi bir insan değildir ve doğal olarak gerçek dostta değildir.
ama tam tersi utanıyorsa, rahat olamıyorsa tabiki bu insan sizin gerçek dostunuzdur.
gözlerine baktığınızda "seviyorum seni dostum" ışığını aldığınız, bir köşede ağladığınız özel bir zamanda elini omzunuza atıp, "ben varım dostum", bitmedi hayat, hayat devam ediyor daha yapacağımız çok şey var, daha yenmen gereken ne zorluklar var ki ben hepsinde yanında olacağım diyebilen ve bunu kalbinize hissettirebilendir. bahsi geçen o zorluklar yaşandığında çok uzak bir şehirde dahi olsa ilk bileti alıp yanınıza gelen, "buradayım dostum" diyendir. mutluluğunuza sizden daha fazla sevinen, üzüntünüzü kalbiyle bizzat yaşayan fedakarlığın boyutlarını kıyaslamadan, hiç konuşmasa dahi bütün bunları duruşuyla hissettirendir.

işte bu adam benim dostum, seni seviyorum dostum!
(bkz: dost süt)
Gerçek Dost
Sevilecek biri olmadığın zamanlarda bile
Seni Sevmeli...
Sarılınacak biri olmadığın zamanlarda bile Sana
sarılmalı....
Dayanılmaz olduğun zamanlarda bile Sana Dayanmalı..
Dost
dediğin; fanatik olmalı;
Bütün dünya seni üzdüğünde Sana moral
vermeli,
Güzel haberler aldığında seninle dans etmeli,
Ve
ağladığında, seninle ağlamalı...
Ama hepsinden daha çok;
Dost
matematiksel olmalı;
Sevinci çarpmalı...
Üzüntüyü bölmeli...
Geçmişi
çıkarmalı...
Yarını toplamalı...
Kalbinin derinliklerinde
ihtiyacı hesaplamalı...
Ve her zaman Bütün parçalardan daha büyük
olmalı...
işi bitince seni bir tarafa atmamalı...
heyecanla birşeyler anlatırken yanlışlıkla karşındakinin suratına tükürünce görmezden gelmeye çalışandır.
gitmesi, hayatınızda büyük boşluk yaratandır, gelmesi boşluk dolduran değil...
uzun sürelerle görüşmeseniz de telefonda görüştüğünüzde ya da karşılaştığızda "niye aramıyosun, sormuyosun" diye trip atmayandır. görüşmesen de gönlündedir, gönlündesindir. karşılaştığında bir sarışır, sanki az biraz önce görüşmüşsün gibi, hiç yabancılamadan, içten bir sohbete dalıverirsin.
öncelikle mütevazi davranamıycam o kişi benimdir.
dost dediğiniz her zaman yanınızda olandır. sizi yaptığınız hatalara rağmen seven size yardımcı olmaya çalışan kişidir. uzun bir zaman görüşmedikten sonra aradığınızda trip atmayan, aynı sıcaklığıyla, enerjisiyle sizle konuşandır. en zor durumunuzda ilk aklınıza gelen kişidir. hiç olmadık bir zamanda süpriz bir şekilde sizi arayandır. gerçek dost başınıza kötü şeyler geldiğinde hemen yanınızda bitendir.
dost mantar yemeği gibidir.zararlı olup olmadığı ancak yedikten sonra belli olur.

gerçek dost mantı gibidir ye yiyebildiğin kadar.
Hiç sahip olamadığım şey.
Günlerdir bi taraflarımı yırttım, ulan kötüyüm işte kötüyüm!
Cuma doğum günümdü bir allahın kulu gelmedi.
Cumartesi moralim bozuk gezelim dedim herkesin işi vardı.
Pazar kötüyüm dedim bir arkadaşım geliyorum dedi, 1 saat sonra 3.arayışımda açtı "gelemiyorum üsküdar'da köpek seviyorum" dedi ve gelmedi.
Bugün saat 9.30 da aradım arkadaşlarımdan birini, yolunun üstü, lütfen gel dedim, geleceğim dedi saat 12.51 ve hala yok. Üstelik ben bu arkadaşa sürpriz doğum günü hazırladım ve kötü olduğunda atlayıp gittim evine. Şimdi arıyorum meşgule veriyor.
Ulan sözlük, dost bildiklerimin hepsi vefasız itin tekiymiş.
Bir tanesi de çıkıp nasılsın demedi, gelmedi.
Reva mı bu bana?!