bugün

akp döneminin eseridir.

özgür olmak isteyen, kendi yaşamını yaşamak isteyen gençlere sürekli dini telkin ve zorla dini eğitim vermeye çalışamayla gençler dinden uzaklaşmış durumdadır.

din adına ülkede yapılan tonla rezilliğe ve onları savunanlara bakıp demek ki din bir rant aracı deyip uzaklaşıyorlar.
ÜSTE Ki ARKADAŞA KESiNLiKLE KATILIYORUM. sOSYAL MEDYA VE DIŞ GÜÇLERiN OYUNU. ARTIK KiMSEDE AR EDEP KALMAMIŞ MERHAMET DESEN HAK GETiRE. SAVAŞA ÇIKSAK YARISI KAÇAR DOĞRUYA DOĞRU. ÜNiVERSiTELERDE DE VATAN SEVGiSi ÖĞRETiLMiYOR Ki.
35 40 yaşına kadar inancım vardı. Artık yok.

Sağolsun akp gözümüzü açtı.
Anaları babaları yüzünden, çocuğa bir tane telefon alıp kendi haline bırakıyorlar.
Dinlerin hepsi boştur o yüzden olsa gerek.
böyle haberleri gördükçe uzaklaşırlar tabi.

https://onedio.com/haber/...in-yakan-savunmasi-837288
AKP zamanında olmuştur.
Sadece Türkiye'ye özgü değildir ve kaçınılmazdır.

Dinlerin yükselişte olduğu numunelik tek bir ülke var mı? internet istatistik çalışması kaynıyor, bir bakın.

Farklı hızlarda da olsa, dinler her ülkede eriyor. Hız farkını belirleyen çok faktör var ama en önemlisi bilgiye erişim imkanı.

Şunu anlamak gerek, dinlerin yaşaması için insanların farklı görüşlerden olabildiği kadar yalıtılması ve olabildiği kadar yoğun tek taraflı din propagandasına ve çocukluktan itibaren şartlandırmaya maruz bırakılmaları gerekir. Zira dinlerin tezleri komik denecek kadar absürttür. işte trilyonlarca dolarlık din endüstrisi bu şartları devam ettirmeye çalışıyor.

Fakat ne yapsalar nafile... Bugün yobaz takılanlar, çocuklarının, olmadı torunlarının dinsiz olduğunu görecekler. Çoktan kaybedilmiş bir savaşın neferi alayı..
gençler her zaman yükselen muhalif değerlerin peşinden giderler.
20 senedir islamcı bir iktidar var.bu iktidar doğal olarak yıprandı. gençlerde buna tepki olarak iktidarın ortaya koyduğu din anlayışından uzaklaşıyorlar.
bu kaçınılmaz bir değişim.
boş yere dindar nesil imam hatip nesli yetiştirilmeye çalışıldı.
çokluk her zaman kaliteyi düşürür ve tepki doğurur. gençler bizden şanslı dini konuları kıyaslayarak sosyal medya üzerinden öğreniyorlar. ailelerde de modernleştikçe baskı yapamıyor.
sonuçta 80-90 larda muhalif bir güç olan islami hareket bitti.
şimdi çok daha seküler bir dünya var.
bu dünyanın normlarını da din değil kapitalizm koyuyor.
sevgili rumelinin hayali gibi din bitmeyecek.
sadece daha hayata uygun bir din yorumu olacak. inanç bir akıl işi değil bir ihtiyaç.
inanma ihtiyacının ortadan kalkmasıda mümkün değil.
allah inanmıyorum hiç bir kutsalım yok diyen bence çok fazla iddialı cümle sarf eder.
rumeliye yıllardır okurum islam'a inanmıyor ama basbayağı kemalizme din seviyesinde inanıyor.
konu m.kemal paşa ve dönemi olunca çok dogmatik çok fanatik.
aynı şey değil diye itiraz etmeye gerek yok.
tabi ki kemalizm semavi bir din değil ama bayağı seküler bir inanç alanı.
önünüzdeki dönem çok sayıda new age din göreceğiz.
tutucu kesimin bence buna karşı hazırlık yapması lazım.
çünkü gücü elinde tutanların hepsinin dini bi şekilde kullandığını görüyorlar. din olmasa içlerinin boş, kofti olduğunu ve insanlara hiç bi şey sunamadıklarını görüyorlar. çünkü eğitimli ve akıllılar. eski neslin çoğu okul yüzü görmemiş. 35-40 yaş üstü lise mezunu insan görünce şaşırıyoruz neticede bu ülkede. haliyle cahil kesmi din ile yönetmek kolaydı. fakat eğitim seviyesi arttıkça özellikle gençler dinin sürekli kullanılarak bi propaganda malzemesi haline getirildiğini görüyor. din din diye dönüp duranların ne işler çevirdiğini görüyor. neticesi de dinin insana bi şey katmadığını, kazandırmadığını açıkça görmeleri oluyor. sadece araç olarak kullanılıyor çünkü. o kadar.
dini değerleri her şeye alet etmekten insanların midyesi bulanıyor.

tabi bu ayrimi yapabilenlerin.
Bir takım varsayımlarla örtbas edilmeye çalışılan gerçektir.

"inanma ihtiyacı" gibi... Onca psikolojik deney okudum, bu konuda bir şey denk gelmedi. Bilen varsa yeşillendirsin, herkes için geçerli böyle bir ihtiyaç olduğunun kanıtı nedir?

Sonra varsayımdan hareketle "efendim sen de Kemalizme inanıyorsun" çamuruna yatmaca.. Ha işim gücüm yok, oturup Kemalizmin bir inanç olmadığını anlatayım. Kibar kelimeler, önce çamur havuzu hazırlayıp, sonra içinde debelenmeye davet edildiğim gerçeğini değiştirmez.

Efendim Kemalizmi inanç savunur gibi savunuyormuşum! Kısmen doğru olabilir. Gerekçesi ise şudur:

işte bugün başta islamofaşist bir iktidar var. Halka verebilecekleri bir şey kalmadığı için, çaresiz korku vermeye çalışıyorlar. Öcü göstermek yoluyla.. Öcü de çarpıttıkları, tarihi bağlamından ve gerçeklerden kopararak takdim ettikleri Kemalizm oluyor. Götlerinden uydurdukları kıyamet kadar yalan yetmezmiş gibi, bir de bunlara azıcık da olsa hak verme hatasına düşülürse, zübük oyunlarına katkıda bulunulmuş olur.

Ortada iyi niyetli akademik bir tartışma yok, faşistlerin zulümlerini gerekçelendlrme, halkı korkutarak hırsızlık ve baskı düzenlerinin bekasını sağlama oyunu var. Ben bu oyuna gelmem..

Liboşlar geldiler de ne oldu hep beraber gördük. Sadece akp faşizmine değil, Fetöye destek çıkacak kadar düşmediler mi? Tuvalet kağıdı gibi kullanılıp, atılmadılar mı?
inanma ihtiyacı psikolojik deneyi örneklerini yazmama gerek yok.
merak eden arayıp bulur.
gençlerin dinden uzaklaşması konusunda sebep sonuç ilişkisini ortaya koyup yazdım.
yazdığım apaçık gerçek.
kimse kusura bakmasın ülke de deizim ateizm yükselmesinin sebebi ateist veya deisitlerin sosyal medya da anlattığı hikayeler değil.
etki tepki meselesi.
akp ye destek veren liberaller hatta fetoya destek veren liberaller hata yapmış ama bugün akp ye deli gibi destek veren ulusalcılar ve ülkücüler ne olacak.
iki tane kadro kaparım diye müslüman olan perinçek ve oda tv tayfasına lafınız var mı.
ben tek eleştirisini görmedim rumelinin bu konuda gören varsa uyandırsın.
a.k. partisi'ni ve interneti bahane edenlerin daha derin hareket eden bir değişimi kaçırmamaları gerek. nieztsche daha 1882'de 'tanrı öldü ve onu biz öldürdük" derken modernizmin insanın düşünce yapısını ne kadar köklü bir biçimde etkilediğini işaret etmişti. falanca parti veya filanca teknolojinin ötesinde bir dönüşüm söz konusu.
insanların malum parti yüzünden dinden uzaklaşması bir bahanedir.

Kendilerine ibadet etmek zor geliyor, bu yüzden dini kötüye kullananları bahane ediyor.

Neden ibadet etmediğini sorunca diyor ki; yaa edenleri de biliyoruz vs.
Arkadaşım, her koyun kendi bacağından asılır. Onların kötülük yapması, senin dinini yaşamana engel değil.
Diyanetin fetvalarının doğru olmadığını herkes biliyor. Doğru olan yere yani kur'an-ı kerime bak. Elinizin altında internet var, araştırın. Zor bir şey değil.
görsel
Genç olarak öyle bir şey yok diyorum. Herkes kendisinden sorumlu. Ben 25 yaşındayım ve elhamdülillah müslümanım.

"akp ‘nin sayesinde inançsızım” lafına hitaben de Şunu söylemek istiyorum:
CHP-inönü dönemleri sağolsun, dedelerim zorluk ve baskı altında imanlarını korumuşlar. Ve belki zamanında o din düşmanı zorlamalar olmasaydı, bugün bizlere dinimizin güzelliklerini anlatmazlardı ve belki de ben ateist olurdum. CHP dönemleri sağolsun sülalecek müslümanız.

Bakın. Ne kadar kolaymış değil mi inancı veya inançsızlığı bir siyasi partiye mal etmek.
Dini kötü yaşayan kötü gösterenler yüzünden, insanların sadece Müslüman insanlara bakarak aa Müslümanlık bu demekki diyerek uzaklaşması. Açıp araştırmaması. Kuranı hadisi okumaması.
Peygamberimizin hayatı en büyük örneği mesela kaç genç okudu? Ben şahsen araştırıp dine yaklaşan bir gencim. Olabiliyorlar yani böyle bu devirde de dine ısınan gençler...
Z kuşağının yüzde 33'ü akapeye oy vercekmiş.yersen.
sebepleri:
- kadinlarin dinleri tuzak olarak erkeklere karsi kullanmalari ve güvenin bitmesi: dinlere kafalari erkeklerden daha az basan kadinlar daha cok inanirlar, fakat artik kadinlarin erkekler üzerindeki egemenliginin dönemi bitiyor. kimse artik anasindan nenesinden ögrendigi o masallara dualara inanmiyor. kimse artik fal bakan, yeri geldiginde dini sohbetler acan, yeri geldiginde " bende de var göt bende yaparim " diye konusan kadin denen varligin tüketim, din, milliyetcilik gibi tezgahlarina güvenmiyor.
- evrim sürecinde dinlerin geldigi nokta, artik bilgiye ulasmanin daha kolay olamsindan ötürü dinlerin gercek yüzünün ortaya cikmasi, bilmem yildirimin, depremin gercek sebebini herkesin ögrenmesi
- insanlara is, güc, istihdam olanagi birakmayan gecmis nesillerin ve dinlerin insanlarda artik soyabilecek kapasite birakmamasi; artik kimse parasini öyle herhhangi dine kaptirmak istemez
- kadin dirdiri: insani dinden imandan eder
internetin ve AKP'nin sayesinde olmuştur. Ben de bir zamanlar dindardım, sonra uyandım teşekkürler reis, gözümü açtın.
internet çağı sayesindedir.

2000’ler öncesi kuran neydi?

Evde bir köşede dururdu. Dokunmaktan bile korkardık.

içinde ne yazdığına dair en ufak bir bilgimiz yoktu.

3-4 tane dua ezberletildi, bu.

Şimdi okuyorsun.

inanamıyorsunuz!

bu müthiş evreni yaratmış allah;

tek satır bilimden bahsetmiyor, dünyanın şeklini bile yanlış tasvir ediyor. Sayfalarca peygamberin cinsel hayatından bahsediyor. Köleliği yasaklamıyor, kadını muhattap bile almıyor.

Eeee bunları okuduktan sonra dediğim gibi ;

inanamıyorsunuz!
Köylü kardeşim atmasyon iftiralarını kendine sakla, kuranı okumadığını kulaktan duyma safsataları yalan yanlış burda kusmuşsun.
(bkz: millet eşcinsel olsun diye iblis kendini düzdürdü)
bu gibi saçma ve gerizekalılık kokan ifadeleri prim yapmak için kullanırsan tabiki uzaklaşırlar.
Bir aktrol beyanatı.