bugün

ne verelim abime....
cenazelerin cami avlusuna gelmeyi gerektirmeyen durumdur. defolun gidin dinsizleri cenazenizi nerden kaldırırsanız kaldırın..
Çünkü geri zekalılar din pompalamayı fazla kaçırdı hatta cep doldurmaya geçtiler hiç yırtamazlar Allah görüyor yahudilerden bile aşağı tabakada olacaklar keşke köpek olsaydık bari toprak olurduk diyecekler.
abime fasulye verim mi? yiycanggı ?
Ben aslında dini şeyler de arada bir öğreniyorum ama eskisi kadar islam'la alakam yok. Benim sözlükle yani bildiğimiz türkçe sözlükle oldukça alakam var şu sıralar. bunun dışında burada entry giriyorum. güzel bir site. Evet şubat ayının en az 3'ünden beri bir kere bile namaz kılmadım. Ama elhamdülillah diyorum, dua ediyorum ama namaz kılmamakla kafirmişim, oruç da tutmuyorum. yani böyle benim durumum ancak duştan sonra gusül alıyorum.
ben ilgiliyim ama o bunun farkında değil

neyse akşam şarabımı içerken bu konuyu bir daha düşüneyim.
Bunun en büyük nedeni diyanet işleridir söylediklerinin en Müslüman olanına bile mantıksız gelmesi bunun en büyük kanıtıdır.
müslüman toplumlarda bu bir derece doğru olabilir ama küresel anlamda durum tam tersi. globalizasyon ve internet sayesinde pek çok toplumun yeni jenerasyonu islamiyeti ve müslümanları tanıma ve inceleme fırsatı buluyor. bu kişiler inanç tercihlerini islamiyetten yana kullanmasa bile saygı ve değer verme konusunda pek çok müslüman gençten pozitif ayrışıyor.
Bir genç olarak katılmadığım söylenti.
Gençlerin büyük çoğunluğu islamı araştırıyor. Sanılanın tersine tüm gün tiktok çeken bir nesil yok. araştırdığı halde müslüman değillerse de denilecek bir şey yoktur.
din adamlarının çağa ayak uyduramamasıyla ortaya çıkması muhtemel gerçek.
ama ben elhamdülillah diyorum.
müslüman değillerse dolayısıyla ilgilenmiyorlardır.
ama ben ilgileniyorum ama eskisi kadar islami siteleri okumuyorum. islam bir din işte iyi, güzel. inanan inanıyor, inanmayan inanmıyor. yani ilgilenmek derken bir din yani ilgimi çekebiliyor. en önceden de zaten ateist sitelerinden hadisleri öğrenip sonra islami sitelerden bakıyordum.
nüfus kağıdında yazınca kendini müslüman sanan cahillerin yaptığı.
bence sorun kesinlikle gençlerde olmalı.
gençler işsiz kardeşim. gençlerin ihtiyacı iş, fikir ve sevgiyle onlara tecrübe aktaracak yetişkinler.
islam'a bağlanma ya da islam'a ilgi duymak zorunluluk değil , bir tercih meselesidir.
bu tercihte ılımlı olmak gerekir ve saygılı olmak şarttır.
sorunu gençlere veya dine yüklemek yerine dincilerden kaynaklı bir şey olarak gösterilmesi gerek.
hiçbir çağda bu kadar bilgi kirliliği ile karşılaşılmadığı için normal olan bir durumdur.

internet sayesinde gençlerin zihinleri adeta bombardımana tutuluyor. sabit ve spiritüel düşünme yetisini kaybediyorlar.

anadan atadan da dinle igili duydukları genelde gelenekler görenekler ve hurafeler olmasından mütevellit, geçmiş masallarla eş tutar hale geldiler.

bizim nesil bile* fena etkilendi ki bundan sonraki nesiller tamamen unutacak gibi görünüyor.

tamam islam dinine muhteşem bir erişim imkanı var fakat gençlerin aklı başka yerlerde olur bu çağlarında. allah hidayet versin ne diyelim, zor.
eğer hak din islamsa bundan bize nedir cezasını onlar çekecektir. eğer hak din islam değilse uzaklaşmaları iyidir. sonuç olarak bizi ilgilendirmez biz kendi soyumuzdan sorumluyuz.
Ben de yakın çevremden fark ediyorum: gençler islam'a ve islami konulara ilgisiz genel olarak.