1. 1.
  genetik müdahale yöntemleriyle genetik yapısına bitki, bakteri, virüs vb. herhangi bir başka canlıdan alınan gen veya genlerin aktarılmasıyla elde edilen yeni organizmalardır.

  --spoiler--
  http://www.ekolojistler.o...-sorular-nese-yilmaz.html
  --spoiler--
  3 ... kel kör kirpi
 2. 2.
  özellikle birim miktardan daha fazla ürün elde edilebilmesi için üzerinde uygulamalar yapılmış organizmalardır. özellikle israil bu işte önde gelen ülkeler arasındadır.

  bu sektör büyük bir rant olmuştur. Örnek vermek gerekirse 1 kg genetiği değiştirilmiş domates tohumu 1,25 kg altın fiyatına ithal ediliyordu.
  1 ... fuzuli
 3. 3.
  kısa adı frankeştayn ürünüdür. bir abd firması eliyle ülkemize sokulacak tohumlarla insan sağlığı hiçe sayılacaktır. organları harap etmesi, karaciğer yetmezliğ, kısırlık ve en önemlisi de kansere yol açması...
  ama bunlar önemli değil, önemli olan sadece sigaranın sağlığa zararlı olması!
  38 -11 ... demeteren
 4. 4.
  Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar", kısaca GDO adı veriliyor.
  Bir canlıdan diğerine gen aktarımı, bir çeeşit kesme,yapıştırma ve çoğaltma işlemi olup, genetik mühendisleri tarafından uygulanıyor. Aktarılacak gen önce bulunduğucanlının DNA sından kesilerek çıkarılıyor.Sonra vektör adı verilen taşıyıcı virüs ile bu gen DNA molekülüne yapıştırılıyor.
  Frankeştayn Gıda olarak da nitelenen GDO'lar bugün kolera bakterisi geni taşıyan yonca, akrep geni taşıyan pamuk, tavuk genli patates,balık genli domates gibi gıdalar şeklinde karşımıza çıkıyor.
  bunları yiyince artık insanlarda bilim kurgu filimlerindeki gibi mutantlara falan döneler herhalde.
  3 ... bakanlarcekilsinbasbakangeldi
 5. 5.
  organik tarım alanlarının yeterli kaynağı sağlaması mümkün olmadığından kalabalık dünyamızın geniş kitlelerinin beslenmesinde kullanılacak teknoloji.

  iyi mi olacak? tabiki hayır.
  ... cesitli eleman
 6. 6.
  mevzuyla ilgili tarım ve köy işleri bakanlığının 26 ekim 2009 tarihli yönetmeliği resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. lakin ya ben okuduğumu tam anlamakta güçlük çekiyorum ya da yılmaz özdil, necati doğru, emre kongar gibi çok değerli yazarlar/hocalar tecrübelerinin de verdiği birikim ve bilgi gücüyle yaşanacak olayları daha erken tahlil edebiliyorlar.

  ilgili yönetmelik için link;
  http://rega.basbakanlik.g...er/2009/10/20091026-4.htm

  yılmaz özdil'in konu ile ilgili yazısı için link;
  http://hurarsiv.hurriyet....=249&tarih=2009-11-01

  necati doğru için;
  http://haber.gazetevatan....;Categoryid=4&wid=108

  sayın özdil "bebek mamasında var!" demiş gdo'la ilgili olarak. fakat ilgili yönetmeliğin madde 5/3 diyor ki; " GDO lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır."

  sayın özdil, sayın doğru diyorki;"bir satıcı sattığı ürünün üzerine gdo'lu değildir yazmayacak." ama yönetmelik (madde 5/8 diyor ki; "GDO suz ürünlerin etiketinde ürünün GDO suz olduğuna dair ifadeler bulunamaz."

  peki ya gdo'lu ürünler için ne diyor yönetmelik. eğer ki bir üründe %0.9 un üzerinde gdo içermesi halinde madde 14/1-a,b sırasıyla " GDO lu gıdanın tek bileşenden oluşması durumunda " ;genetik olarak değiştirilmiştir" ; veya ürün ismi ya da hammaddenin ismi " ;genetik olarak değiştirilmiş ..........." ;den üretilmiştir" ; ifadesi ile birlikte etiket üzerinde yer almak zorundadır."
  "GDO lu gıdanın birden fazla bileşen ihtiva etmesi durumunda, ürün ismi ya da bileşen ismi, " ;genetik olarak değiştirilmiş .........." ; veya " ;genetik olarak değiştirilmiş " ;......." ;den üretilmiştir" ; ifadeleri ile birlikte bileşen listesinde söz konusu bileşenden hemen sonra gelecek şekilde parantez içerisinde yer almak zorunda olup, parantez içindeki ifade diğer bileşenlerle aynı karakter büyüklüğünde olmalıdır."

  sayın kongar diyorki;"Bu GDO" ;lu yemlerle beslenen hayvanların ürünlerini kullananlarda da alerjik reaksiyonlardan, antibiyotik dirençlerine, böcek ilacı zehirlenmelerine kadar pek çok riskin bulunduğu bilim insanları tarafından ifade ediliyor. "

  yönetmelik diyor ki;(madde 5/4)"insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulması yasaktır."

  emre kongar, necati doğru, yılmaz özdil. her gün okuduğum. yazıları bana en doyurucu gelen yazarlar. fakat yazdıkları ve yönetmeliğin durumu budur. şüphesiz vardır bir bildikleri.. yönetmelikte yazılı olan şeylerin teoride kalıp, pratiğe asla geçemeyeceklerini düşündüklerinden olabilir feryatları. ki son derece normaldir..
  2 ... mrtince
 7. 7.
  hızla artan nüfus ve kıt kaynaklar bağlamında yakın gelecekte büyük ölçüde bağımlı olacağımız gıda türü.
  2 ... kamasutra denedim begenmedim
 8. 8.
  genleriyle oynanmış sebzemsi meyvemsi ürünlerdir. bu tür ürünlere sinek bile konmamaktadır.

  piyasayı kontrol eden çok büyük amerikan tekel firmasının yeni icadıdır. her ne hikmetse ülkemiz son birkaç yıl öncesine kadar kendi kendine yeten bir tarım ülkesi iken şimdilerde dışardan ithal eden tarım ülkesi haline gelmiştir. yıllardır ülkeyi tarımsızlaştırma politikasının sonucu olarak, geçen ay bu tür genleriyle oynanan ürünlerin artık bir yasal düzenlemeyle ithali serbest haline getirilmiştir. avrupa bu tür ürünleri yasaklarken bizim gibi bütün avrupadan daha zengin bitki topluluğu ve ürün yelpazesi bir tarım ülkesinde serbest olması, tesadüf olabilir mi, ne dersiniz?
  2 ... aribra
 9. 9.
  bu ülkede hakkında kaç kişinin bilgi sahibi olduğu merak edilen konu.

  bakın şimdi bu mesele hepimizin hayatını direkt olarak etkileyecek. ulan yediğimiz, içtiğimiz değişecek daha ne olsun.

  peki ne kadar gündeme geldi, ne kadar tartışıldı?

  kürt açılımı,
  sigara yasakları,
  başörtü,
  ergenekon,
  aşk ı memnu,

  ilk aklıma gelenler bunlar. bu yukarıda saydıklarım kadar ses getirdi mi? ve insan uzmanı olmasa da merak ediyor tüm dünya organik ürünlere yönelirken, bilimadamları organik tarım diye kıçlarını yırtarken, bizim ihraç ürünlerimiz ilacı fazla kaçtı diye geri gönderilirken birileri bizi niye öpüyor?
  4 ... guzunamca
 10. 10.
  (bkz: efendim canim)
  3 -1 ... premature hulk