1. .
  1932 yılında gerçekleşmiştir. dünya gezisine çıkan ünlü general ülkesine dönerken istanbul'a uğramıştır. atatürk o günlerde ı. türk dil kurultayı nedeniyle istanbul'da bulunuyormuş ve 27 eylül 1932 yılında iki asker dolmabahçe'de 1 saat 20 dakika görüşmüşler. abd arşivinde bulunan bu görüşme tutanağı uzun süre burada saklı kalmıştır. 1951 yılında kore savaşı çıktığı sıralarda "the caucasus" dergisi bu tutanağı yayınlamıştır.

  tutanakta; atatürk mc. arthur'un sorusunu şöyle cevaplıyordu:

  "wersaille anlaşması ı. dünya savaşı nedenlerinden hiçbirini kaldırmamıştır. tersine durum başlıca düşmanlar arasındaki uçurumu büsbütün derinleştirmiştir. galipler, yenilenlere barış koşullarını zorla onaylatırken, bu ülkelerin etnik, geopolitik ve ekonomik özelliklerini görmemiş, yalnızca düşmanlık duygularıyla girişimlerde bulunmuşlardır. böylece bugün içinde bulunduğumuz barış dönemi sadece silahları bırakma dönemi olmuştur.

  eğer siz amerikalılar, avrupa işleriyle uğraşmaktan vazgeçmeseydiniz ve wilson'un programını uygulamakta kararlı olsaydınız, bu silahları bırakma dönemi uzar ve bir gün barışa varılabilirdi. bence bugün olduğu gibi yarın da avrupa'nın geleceği almanya'nın davranışına bağlı görünüyor. büyük bir dinamizme sahip olan 70 milyonluk çalışkan ve disiplinli bir millet, ulusal tutkularını kamçılayacak bir siyasal akıma kendini kaptıracak olursa versaille sözleşmesini ortadan kaldıracaktır. (dikkat! yıl, 1932)

  atatürk, almanya'nın çok kısa sürede ingiltere ve rusya dışında bütün avrupa'yı egemenliği altına alacak güçte ordu kurabileceğini, savaşın en geç 1940-1945 yılları arasında patlayacağını, fransa'nın güçlü ordu kurma yeteneğini yitirdiğini ve ingiltere'nin adalarını korumak için fransa'ya güvenemeyeceğini söylemişti."

  atatürk'ün italya konusundaki görüşü de şöyledir: "italya mussolini yönetiminde unutulmayacak aşamalar yapmıştır. eğer mussolini gelecekteki savaşın dışında kalma başarısını gösterirse barış masasına güçlü bir devlet olarak oturabilir. ama korkarım ki italya'nın bugünki lideri sezar rolünü oynamaktan kendini alamayacaktır. bu da italya'nın askeri bir gücü olmadığını hemen ortaya çıkaracaktır.

  atatürk daha sonra, amerika'nın geçen savaşta olduğu gibi tarafsız kalmayacağını söylemiştir.

  "avrupa'da çıkacak savaşı kazanacak ülke ne ingiltere, ne fransa ne de almanya olacaktır. savaşı bolşevik rusya kazanacaktır. rusya'nın yakın komşusu ve onlarla en çok savaşmış ulus olan biz türkler oradaki olayları yakından izliyoruz. tehlikeyi bütün açıklığıyla görüyoruz. uyanan doğu halklarının duygularını pek güzel kullanan ve onları okşayan ve kinlerini dile getirmesini bilen bolşevikler, yalnız avrupa'da da değil, asya'ya da gözdağı veren bir güç haline gelmektedirler."

  atatürk, sözlerini bir peygamber kehaneti gibi böyle sonlandırmıştır.
  ... luca brasi
 2. .
  1932 yılında gerçekleşen, Mustafa Kemal'in 2. Dünya savaşı hakkında söyledikleriyle ne kadar ilerigörüşlü bir insan olduğunu ortaya çıkaran olay.
  ... robertlangdon