bugün

ibadetlerini yerine getiren, gönlü huzur dolu, dünya hayatından çok ahiret hayatını düşünen ve allah a gerçek anlamda kulluk eden insanın çok mutlu olduğu gerçeğidir. arkadaşlar sizin de dikkatinizi çekmiştir, dindar insanların yüzünde hep bir tebessüm vardır. çünkü hak yolundan ayrılmayan insanların kalpleri huzur doludur. fakat gayri ahlaki işlere yönelen, zina eden insanların mutlu olmadıklarının, olamadıklarını, onlarda hep bir şeylerin eksik olduğunu görürüz.
psikolojiktir o.
görevimi yaptım mukafatımı alacağım düşüncesinin verdiği sahte mutluluktur.
huzur islamda diye boşuna konuşmamış atalarımız.
tüm sorunlarına cevabının tanrıdan geldiğine inandığı için yarattığı mutlulukla yaşayan şükür insanlarının hali.
böyle insanlarda ne gam vardır ne kasavet. başlarına gelen her şeyin yaratıcı tarafından gönderildiğine inanırlar, dua eder onun dışında pek sklemezler. nasıl olsa yaratıcı isterse onları refaha kavuşturur.
şekil olarak yanlış kurulmuş bir cümledir.

Doğrusu: Dindar insanların genellikle daha mutlu olması
çünkü "çok dalma felsefeye, sonra kafayı yersin, bak niçe de delirerek ölmüş!" mantığı ile, dininin kurallarına harfiyen uyarak ve düşünmeden gamsız bir yaşam sürebilirler. ne mutlu huzuru yakalayanlara... bir de sorgulamadan edemeyenler var. onlar lanetli seçilmişlerdir. farkındalık için kudururlar. korkunç gerçeklerle karşılaşacak olsalar bile ateşe atlarlar. ben de niçe* olmayı yeğleyenlerdenim doğrusu.

edit: elin israil'lisi dünyanın en dindar insanlarından. hatta yobaz denecek kadar aşırı.
edit2: din kitlelerin afyonudur, lakin marx amca'nın devrinde afyon güzel bir ilaçtı aynı zamanda.
doğru olan önermedir. islam eşittir huzur demektir.
ben pek inanmıyorum bu duruma mutlu olan nedense hep diğerleri oluyor.. tüm ibadetlerini yerine getiren insanlar genelde hep kötü durumlarla karşılaşıyor şartları kısıtlı oluyor ama elin amerikalısı israillisi bok gibi para içinde müthiş bir bolluk zevk içindeler... kim bilir belkide bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir
(bkz: Genellikle dindar)

Daha mutlular mı bilmiyorum ama yazim yanlışı yaptıkları kesin.
(bkz: din insanın afyonudur)
- hacı amca, biz bu ay kirayı denkleştiremedik, bir kaç gün gecikecek.

dediğinizde o dindar amcanın yüzündeki tebessümü görmenizi isterim.

aha beyle:
http://www.timeturk.com/r...in-kilit-ismi-konustu.jpg
karşılaştırmayı ot içen insanlarla yapmıyorsak doğru olabilir. ama bence ot içen insanların yüzündeki tebessüm daha bir yayvan.
her kötülükten vardır bir hayır diyerek teselli bulduğu için olabilir. hayır ve şerrin allahtan geldiğine inandığı için, kendinde hiç sorun aramadığı için, herşeye çok şükür diyip düzeltmeye çalışmadığı için olabilir.

(bkz: ignorance is bliss)
düşünecek çok az şeyleri olduğundandır. hayatlarındaki hemen her şeyi yaratıcılarının bir ifadesi olduğunu düşündüklerinden sorgulayacak bir şeyleri yoktur. ayrıca bilinmeyen şeylerin görkemli olduğu farzedilir den hareketle, mutsuz hissettikleri her anda aradıkları manevi desteği yüce yaratıcılarında bulurlar. bu da onları daha mutlu yapar. * *
dünyada gerçekleştiremedikleri doğrular için ikinci bir şansları olduğu inancından kaynaklıdır.keza dünyadaki adaletsizliklere ve haksızlıklara karşı çok fazla çaba harcamamaları ve bir "ilahi adalet" kavramına olan inançları bu noktada dindar kişilerin içini rahatlatır.

yeni bir dünya, ikinci bir şans, ilahi adalet, mutlak güç vs. gibi mistik ve gerçekliği muğlak olan kavramlara inancı olmayan kişi ise, dünya üzerindeki tüm insani olumsuzluklarla var olan "tek dünya"da mücadele edip, tüm olumsuzlukları düzeltme olanağı bulamadığından nisbeten daha mutsuzdur.

bu noktada önerme doğrudur.dindar kişiler daha mutludur.

ancak evrensel doğru bu iki durumdan(iki kişilikten) hangisine daha yakındır; orası tartışma konusudur.mücadele edip başaramadıkları için üzülen mi, nisbeten çok daha az mücadele edip başarısızlıkların kamuflajı olarak ilahi adaleti öne süren mi.
dindar olduğunu iddia edenlerden ziyade dindar olanlar için geçerli önerme...
en azından dinin orjinaline binaen bizi kemiren hırslardan ve dünyalık sevdasından uzak olmalılar "kanaatkarlık" yani teoride,
bir de çok çok çok ince çizgi olan kader meselesi..."başımzıa gelen herşey müdahalemiz olmadan mı kaderdir yoksa seçimlerimiz mi belirler" in arası çok flu bende...bunu çözen elbette mutludur ki gerçek dindardan beklenen budur efendim...herşey yazgı dersen tevekkül devreye girer, ne gelirse başa eyvallah...
her şey seçimimdir dersen ben seçtim sonucuna da katlanırım erkekliği devreye girer buna da eyvallah...
"huzur islamda"dır doğrudur da huzurun olduğu islam nerededir?benim/bizim gördüğüm islam neden huzur vermiyor? bizde bir kusur olmalı,platon'un devleti misal ütopya değil ki, islam vaktiyle huzur vermiş inanana zira...
inanarak yapılan ibadet ruh içindeki kötülüğü fesatlığı atar tüm elektiriğini boşaltır, allah içini huzurla doldurur. gerçekten namaz kılan insan huzurlu saadetli olur. benimde namaz kıldığım dönemler oldu, yeri geldi zorunluluktan kılmadığım dönemler oldu. aradaki farkı gerçekten gördüm ki namaz kıldığım sıralar etrafımdaki gelişen olumsuz olaylara karşı daha iyimser daha kudretli daha mistik yaklaştım. namaz kılmadığım zamanlar mutsuzdum ruhumu tatmin edemiyor, çevremde gelişen her türlü olay bana batıyor, etkiliyordu. inanarak huzur içinde karşılığını bekleyerek ibadet edin.
bunu unutmayın onlar yobaz falan değil asıl yobaz olan onları anlamayan ver hiç bir zaman anlamayacak olan sizlersiniz. sahih olanların gözüne batmıyorsunuz. onlar size hoş yaklaşıyorlar. onlara nefretle yaklaşan sizlersiniz. içinde nefret kin dolu olan sizlersiniz böylelikle yobaz olan sizlerisniz.
ben mi? ikisinin ortasında bir şeyim. taraf olmaktan nefret ederim, gördüğümü söylerim.
Sonraki dünyada iyiyim düşüncesi falan filan.
Var mı cehenneme giderim ben kesin diyen ? Yok.
Kendinizi kandırmayın sikecem artık heh.
çünkü gelecek kaygısı yoktur öldükten sonra olacaklar için kaygılanmaz.
Çünkü her şeyin Allah’tan geldiğine iman etmiş, O’na teslim olmuştur.
Hayrı ve şerri daha rahat anlamlandırmalarından kaynaklıdır.
Her hangi bir şeye körü körüne gidersen ve ona ulaşabiliyorsan hali hazırda, zaten mutlu olursun. ondan başkada derdin olmaz, yani ben bunu buna yoruyorum.
Çünkü şükür nedir bilirler.
Normal. inaniyorlar cunku. inanmak huzur ve mutluluk getirir, suphe ve bilmeyi istemek ise huzursuzluk.

Budizmden hristiyanliga, lavey'den hinduizme kadar bir suru kitap okudum. Hepsi benim icin birer fantastik hikaye kitabi niteliginde. Harry potter ne ise, kutsal denilen kitaplar da ayni sey.