bugün

akp'nin yediği en büyük kul hakkıdır, allah'a havale etmek gerekir bu yüzden mağdur olan onlarca tanıdığım var adamlar her'gün beddua ediyorlar baştakilere, düşünün işte o kadar insanın ahını aldıktan sonra yere batsın sizin iktidarınız.
Devletin vatandaşa " sen gerizekalısın " deme şekli...
çalışmazken sgk ya prim ödemek varken zorunlu olarak dayatılması eleştirilen uygulamadır. eleştirilen zaten isteğe bağlı diye getirilip zorla dayatılması. bir de sosyal devlet vardı sahi, ne oldu ona?
seçimden önce tüm borçlar silinecek denildi. seçim sonrası 25 yaş altını kapsayacak dediler. bırakın silmeyi topyekün kaldırılması gereken, emrivaki içeren, temel hak ve özgürlüklere, sosyal devlet ilkesine aykırı bir deli dumrul uygulaması.
işsiz olmanın, iş bulamamanın borcu. hem işsizsin, hem borçlu nasıl oluyor bu şimdi. aslında borçlandırılacak değil devletin iş imkanı yaratıp kendisine ve muhanete muhtaç etmemesi gereken kişisin. peki bu neyin borcu ağa? devlet hastanesine sigortan yoksa cebinden ödeyerek muayene oluyorsun. eeee daha ne. sizce toplanan bu paralar helal mi biri açıklasın şimdi. paran kadar sağlık.
işsizlik sebebiyle ödediğim ilk primi bile ödememiş gösteren sistem.

yapacağınız işi sikeyim. 138 lira boşa mı ödedik şimdi ?
Yasayla silinen borçların ardindan kalan borçları yeniden yapilandirmaya gidilmis olan sigorta borcu.

Saglik anlaminda da prim anlaminda da bir boka yaramayan sistem.
Tamamiyle devletin para cukkalama sistemi.
1 temmuz son idi yapilandirma da simdi günü uzatmışlar çünkü kimse yanasmadi.
20.08.2016 itibariyle bende de gözükmeyen borçtur.
silinmiş olan borçtur. vazgeçilmiş tahsilatından. yalnız bu borçlar tekrar başlayacak.

ben en son 2009 yılında hastaneye gittim. o dönemde de sigortalı olarak gittim. bana kalkıp da bedavaya gittin demesinler. özel hastaneye sigortalı gidip tam para ödemesi yaptım.

devlet hastanesinden hiç yararlanmadığım halde neyin borcu bu anlamıyorum. 200 TL ilaca para verdim ben. Kalkıp nereye borç yüklemişler o kadar da 6 bin TL'yi aşan borç oluyomuş.

Bu bildiğin haraç. Devlet hastanesine de gidersem parasını öderim tedavi olurum. Kroyum emme para bende gibi algılanabilir de param varken kokuşmuş devlet hastanelerinde ne işim var.

Adamlar kalkıp hala borç yüklüyorlar. Gitmediğim, almadığım hizmetin borcu diye bir saçmalık olabilir mi. Bunun haklı bir açıklamasını gösterecek şakir, cumhuriyetçi, sosyalist ve bilimum cenaha ait kişi var mı acaba. Varsa bakırköye transfer edilmeli o arkadaş.

Vergi zaten veriyoruz. Benden almadığım hizmetin parasının alınması enteresan geliyor saçma geliyor.
anlayamadığım bir sigorta türü. kardeşim gidin bir gelir testi yaptırın. zannederim 50 liraydı aylık ödeyin tüm imkanlardan yararlanın. eğer rakam fazlaysa özür dilerim. öğrenciler zaten muaf değil mi?
üniversite öğrencisi olduğum halde babam yok, annemden de faydalanamıyorum diye üzerime kitledikleri borç. 3 kuruş burs alıyorum sevgili yetkililerin bunda da gözü var ya. türk gencine verdiğiniz bu desteği ben asla unutmayacağım. kaç defa itiraz ettim, dönen mektuplarda yazan tc numaraları dahi bana ait değil, bu denli umursamazlık, bu denli yolsuzluk inanılır gibi değil. sözde yasa geçti borçlarımız silinecekti, hala sistem provizyon vermiyor bile.
(bkz: parası olmayanı sikerler)
O borcu bana kitleyen devletin amk.
kendi saglik sigortasini ödemekten bile geri duran türk cimrilerinin sürekli bok attigi sigorta sekli.

bir de hastaneye gitmedik falan diyorlar. git, tutan mi var? hastaneye gitmemis olmak, sigortayi ödememe anlamina mi geliyor?

dünyanin her yerinde böyledir. alt tarafi 1000 lira ödeyecek, sanki bana hastane yaptiriyor.

devletime seve seve de öderim. ne yani kemal kilicdaroglu dönemindeki gibi batsin mi istiyorsunuz ssk?
4 gün sonra sonsuza dek kurtulacağım şey olacak. Devlete borç takıp gitmesi de pek hoş olacak.
tarafımın bir süre önce 250 tl olan borcu şu anda e devletten o olarak görünmektedir. biri benim borcumu ödedi desem böyle bir ihtimal yok. devlet sildi desem inanmam. neden görünmüyor acaba. kesin katlayıp yükleyecekler ileride.
allah bir değil bin türlü cezalarını versin inşallah. benim bu saçma sisteme 3 bin lira borcum varmış. allah hakkınızdan gelsin yarın gidip yapılandırma için başvuruda bulunacağım.
1 ocak 2017 itibariyle aylık 71 tl olarak belirlenmiştir. allah cezanızı versin ne diyeyim.
Bugün biriyle metro'ya bilet almaya gittiğimizde (doğal olarak ) tv'de a haber kanalı açıktı.
Cumhurbaşkanı bu konuya epey değindi.
Ha güzel bir şey var mı derseniz yok.
"Yapılandırdık, sorunları giderdik aynen devam " diyor hazret.
"Bugün de ödenmeyendir " diye coolluk yapabiliriz umarım ilerde de.
üniversite sınavını kazandım, eski sistem geçerliydi o dönem, endüstri meslek lisesinden mezun oldum. elde avuçta olmadığı için gidemedim. çalışmaya başladım. biriktirdiğim para ile arkadaşın yanına taşındım, biraz şehri tanıyıp, 3 kez kazandığım üniversite de 2 yıllık ve bütceme uygun bölümü seçtim. babam yıllar önce(1990) vefat etti çok küçüktüm. annem, babamdan gelen emekli maaşı ile okutmaya çalıştı. fakat yoktu işte elde avuçta, neyse ki evimiz kira değil bizim! burs için devlete başvurdum. o başvuru parasını sevgilim vermişti (40 lira) burs çıkmadı, okula yemek bursu için başvurdum, çıkmadı. hem çalışıp, hem okumaya çalıştım, olmadı. 2 yıl sonra mezun olamadım, zaten çokta okula uğramadım. yazlık bir şehirde iş buldum çalıştım, sonra işi çok sevdim. arkadaşımla bu işi yapmaya karar verdik ve bunun için hayallerimin şehrine izmir'e gittik yapamadık açtık haritayı yönümüzü eskişehir'e çevirdik. eskişehir'de garsonluk yaptım, markette çalıştım, internet kafede çalıştım, çay dağıttım. 1 yıl kaldım. babamın sigortası karşılamadığı için hastaneye gidemedim. 3 gün aç kaldım, kiramı ödeyemedim. işlerimi düzelttim. arkadaşımla işimizi kurduk turistlerleydi işimiz o dönem, ülkenin karışıklığı yeni başlıyordu, turist kesilmeye işlerimiz kötüye gitmeye başladı. hükümetin işleri kızıştırması üzerine ingiliz ve alman turistler kesildi ki, en çok onlardan para kazanıyorduk zaten gerisi boş! işlerimiz kesilmesi bizi daha kötüye götürdü, memleketime döndüm. ortalık yatışır yine devam ederiz diyerek bekledim fakat olmadı sürekli sıkıntı, sürekli sıkıntı! bir gün arkadaşla otururken,
''gss diye bi' muhabbet var biliyon mu?'' dedi.
''yok la ne ki o'' dedim.
baktık borcum var, yıllardır hastaneye gitmedim. zaten çok para, çok acil olmadıkça gitmem de fakat bu gss borcu çok canımı sıktı. aslında iyi bir sistem sayılır düzenlense fakat resmen paket program
verdiğin para karşılığında devlet senin paketinin bulunduğu hastalığa bakıyor fakat (!) her hastalık değil işte. neyse 5000 liralık borç çıktı nasıl diyemeden zorunluymuşuz onu öğrendim. ulan ne demek zorunlu! suça zorunluluk getirilir, insana değil!
fakat zorunlu, ben yıllardan beri işsizim, hastaneye gitmem neyse arada zaman geçti 8000 lira oldu nasıl ödeyeyim la, çalışmıyorum ki askeri ücret alsam da nasıl biter o borç! yapılandırdım. aradan zaman geçti ses yok! bugün kapım çaldı, varlık fonu na devredilen ptt den tevliğ zarfı geldi.

zarfı açtım borcumu 2575 liraya düşürmüşler, ben çalışmıyorum, çalışsam da hiç yoktan neden borç ödeyeyim. evet dar gelirli aileler için güzel uygulama fakat, bana değil her ay 71.10 lira istiyor devlet benden, ama ben çalışmıyorum. çalışsam dahi bu para benden kesilir bir de! arkadaş böyle bir sistem yap fakat benim neden haberim yok, anamdan mı alayım napayım ben bu borcu, gireyim çalışayım bi yere alacağım para 1000 lira olsun, ben neden böyle bir borca gireyim! sen hükümetsin bugün varsın yarın yoksun, devlet sen gidince böyle saçma bir uygulamayı kaldırmak ilk işlerinden olacaktır! nasıl vereceğim ben bu parayı ödeyene kadar da faizi cabası!

kyk borcum var, kurduğu iş borcumu yeni bitirdim!
ödemek için iş arıyorum, devlet bana bir de gss borcu çıkardı arkadaş bu ne iştir!
genel sağlık sigortaları o kadar geneldir ki özel bir hastalığınız olursa onu kapsamaz.
3 ay sonraya randevu veren devlet hastanesinde tedavi olabilmek için aylık 53 tl verdiren sigorta. evet.
20 tl'ye sakso yapsan 3 saksoyla ödenecek primdir. neden devletimize yapacağınız küçücük katkı için bu kadar tantana yapıyorsunuz arkadaşlar.
Onlar hayal etti biz yaptık reklamıyla beni güldüren sigorta. Kim hayal etti ama bütçesi yetmedi de biz yaptık güldürmeyin adamı. Anca gana falan düşünüp yapamamıştırda biz yapmışızdır ama öyle avrupa ülkeleri falan traş yani.
bu belayı benim ve bu milletin başına kim bela ettiyse allah onların bir değil bin türlü cezasını versin. bugün gittim sgk genel merkezine 2190 liraya yakın borcum olduğunu öğrendim. şimdi sıkı durun arkadaşlar sene başında benim güya 3000 tl borcum vardı sözde hükümet faizleri silmiş 2400 tl borcum kalmıştı. 750 tl ödedim ayrıca her ay 203 tl'den yapılandırma taksitlerini ödedim. borcumu yarısına indirdim derken bugün 2 bin 100 liradan fazla borcum olduğunu öğreniyorum. be şeref yoksunları benim ödediğim paralar nereye gitti? hakkım son kuruşuna kadar haram zıkkım olsun. hakkımı asla helal etmiyorum ben hükümetin borçlarını kapatmak zorunda değilim. suriyeli, ıraklıyı şuralıyı buralıyı beslemek zorunda değilim. vatandaşı soymak mı sizin politikanız.
Hernedense bu genel sağlık sigortası kıyağından suriyeliler yararlanamıyor onlara herşey direkt olarak ücretsiz.
akplilerin çocukları trilyonluk şirketler kurup sayılı zenginler arasına katılırken oylarıyla onları o makamlara getiren gariban vatandaşların çocuklarına çıkarılan akp tarafından çıkarılmış devlet eliyle alınan bir vergidir, bir haraçtır. iş muhalefeti yerden yere vurmaya gelince çığırtkanlığa soyunan ver mehteri ver mehteri diyerek ağzından tükürükler fışkırtan akp'nin kemik yalayıcılarının bu ve bunun gibi vatandaşı zor durumda bırakan haraç sistemi karşısında hiç sesleri çıkmamaktadır. ulan hükümet çığırtkanı yüreğin varsa buna da ver mehteri de bakalım. ayda 81 tl çalışmayan her vatandaşa kitlenen bu borç aylar geçtikçe ödenmediği sürece üzerine faiz binerek artmaktadır. bir nevi devlet eliyle alınan vergi haraç sistemi. haram olsun fakir fukaranın garip gurebanın hakkı. suriyelilere sağlıktan yararlanmak ücretsiz. yani suriyeliler türkiye cumhuriyetinde istedikleri hastaneye giderek beleş sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar ama tc vatandaşları cebinden para ödeyerek bu mu sizin adaletiniz sayın akepeliler. şimdi malumunuz erken seçimler yaklaştı partiler vatandaştan kesilen milyonlarca lirayı cebe cukka ediyorlar. tabi kasayı boşalttılar şimdi doldurmak lazım. vatandaşın cebindeki kuruşlara kadar sömürmek zamanı. allah'ın laneti ve gazabı gss denen bu belayı bu milletin başına edenlerin üzerine olsun.