1. 1.
  sen buna genel kültür demişsin ama bu tdk olmuş.
  7 ... yavuz ve unicorn
 2. 2.
  Rusların sıcak denizlere inme politikasındaki sıcak deniz ifadesi, denizin sıcaklığı değil ticaretin yapıldığı deniz anlamında kullanılması.
  8 ... hayy
 3. 3.
  rusların sıcak denizleri inme politikası aslında fiziksel anlamda da doğrudur. nedeni misal olarak akdenizin yıllık sıcaklık ortalaması rusya'nın herhangi bir kıyısı olan denizden daha yüksektir.
  4 ... eleftheria eleftheriou
 4. 4.
  genel kültür köşemizde bugün
  16 ... rakisisesindekibalik
 5. 5.
  ingilizcedeki caravan kelimesi, farscadaki kervandan geliyor. Günümüzde kelimelerin anlamlarıda insanlar gibi yalnızlaşıyor. Onlarca kişilik kervandan, yalnızların tercihi karavana.
  5 -1 ... kubusderler
 6. 6.
  Birinci bogaz koprusu yapilmadan once butun arac trafigi feribotlarla saglaniyormus. Inanilir gibi degil.
  Olusan feribot kuyruklarini hayal edebiliyor musun? Hele bayram zamanlari falan. Vay amk birader!
  2 ... cavaceylan
 7. 7.
  tam hatırlamıyorum nike logosunu tasarlayan kişi 100 dolar kadar çok düşük bir ücret almış. şimdi bir ayakkabıyı bu paraya satıyor nike. bu kişinin yerinde olsaydım kahrolurdum.
  2 ... napakyanii
 8. 8.
  Yelkenleri suya indirmek: fatih zamanında gemiler rüzgar olduğu surece yelkenle yürütülürdü. Bu gemiler yabancı ülke sularına girdiklerinde saygı gereği yelkenlerini indirirlerdi. Günlerden bir gün fatih Rumelihisarı'nda dolaşırken bir ceneviz gemisinin yelkenlerini indirmeden payitaht sularindan geçtiğini görür. Gemi uyarılır ama yelkenlerini indirmez. Fatih emir verir gemi batırılır. Yelkenleri suya indirmek deyimi de buradan gelir.
  3 ... abaninaltindakisopa
 9. 9.
  iğde,ceviz ve dut, saz yapmak için ideal, kesitlerinde çok güzel kelebek desenleri veren ağaçlardır. az oymadık babamla. her ağaçta öyle bariz katmanlar gözükmez.
  7 ... radiolarian
 10. 10.
  baklagiller hayvanlar sınıfına mı girer diyedüşündürten entrylere yol açmıştır.
  3 ... radiolarian