1. 1.
  atam.

  ölümünün 67. yılındayız, cumhuriyetin de 82. hala aptal saptal törenlerle anılıyorsun atam. bırak bütün günü, kimse o saygı dolu bir dakikayı seni düşünerek geçirmiyor. zorunluluktan anlayacağın. ne anlarız biz saygıdan?

  atam, sen muasır medeniyet düzeyi dedin, bak biz geldik oraya, el sallıyoruz sana oradan. ama dediğin gibi çok da ahım şahım bir şey değilmiş be, neden bilmem o "muasır olmayan" türkiye'yi özlüyoruz, en azından biz gerçek türk gençliği. sahiden atam, nasıl becerdin sen tek bir sözünle o kadar geri kafalıyı susturmayı, biz nerede yanlış yaptık da başımıza çıkardık hepsini?

  atam, senin hakkında ileri geri konuşuyormuşum ben. "atam da çapkın adammış" desem bile hayatında bırak nutuk'u senin gençliğe hitabe'ni bile adamakıllı okumamış adamlar üzerime taş atmaya başlıyor. sen böyle mi sevilmek istiyordun atam? isminin üzerinden rant sağlanmasını istiyor muydun, popülistlik yapılmasını ya da?

  atam senin için kullanılan sıfat "en büyük fenerli" şu an. bazıları da diyor ki sen beşiktaşlısın. ya keşke bir söyleseydin takımını da biz de rahat etseydik. tek derdimiz bu kaldı şimdi. hoş yakında en büyük fenerli recep bey olur. ha doğru sen onu da tanımıyorsun. kendisi laik düzeni benimsemiyormuş ama laik düzeni korumakla yükümlüymüş. yok atam, adam başbakan yahu sıradan vatandaş değil.

  başka milletlerin öğütleriyle, hatta ve hatta direk temaslarıyla yaşıyoruz atam, hani tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemişti? kandırmışsın sen bizi atam, bak muasır medeniyet olduk biz!

  atam gerçekten korkuyorum, dediklerin çıkıyor bir bir. gençliğe hitabe'nin aynısını yaşıyoruz. bunun üzerine de "atam sen kalk ben yatam" muhabbeti yapıyoruz. inanamıyoruz içimizden hala bir tane daha "sen" çıkacağına. sahi bununla ilgili bir sözün olsaydı keşke atam, oradan da hazıra konardık.

  uzun sözün kısası atam, biz bir bok beceremedik, o büyük umutlar beslediğin türk gençliği fos çıktı. en azından kağıt üstünde. eminim gerçek türk gençliği, o çılgın türk gençliği kendini bulacaktır ve istediğin düzeye çıkaracaktır bu ülkeyi. sen o yüzden *şimdilik* rahat uyu.

  kendi adıma, atam, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifem, türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. ve biliyorum ki, muhtaç olduğum kudret damarlarımdaki asil kanda mevcuttur

  ekşide ki yazarını hatırlamadığım ama okuduğumda derinden etkilendiğim cevap
  76 -19 ... pandora
 2. 2.
  atam.

  daha önce de söylediğim gibi, muasır medeniyet seviyesinden sana el sallamaktayız! izmir gavurmuş atam, islami düzene inanmadığı için gavurmuş hem de. biliyorum atam, artık duymak istemediğini kasım 2002'den beri olanları, ama sana bir rapor vermek lazım gelir, malum, sen bu ülkede kimsenin dokunamayacağı tek kişisin.

  içki yasağı geliyor diyor iktidar atam. senin kurduğun tesiste, atatürk orman çiftliği'nde içki yasaklandı atam. senin içtiğin yerlerde. yakındır, ülkenin hiçbir yerinde içirmemeye çalışacakları zaman. "geldikleri gibi giderler" demiştin atam, sadece ingiliz kuvvetleri için miydi? senin sözünden başka bakacağımız yer kalmadı! kendimizde medet umamıyoruz artık. bu ülke senin gibi, bize insanlığı öğretecek insanlar arıyor atam. sen nasıl mı çıktın? boşver atam, sen ulusun, biz beceremiyoruz öyle şeyleri.

  geçen gün mecliste konuşuldun atam, "din çimentodur" demişsin. sen dedin diye herkes sustu. bu kadar düz mantık bir gençlik miydi senin tasavvur ettiğin atam? adam o kadar iyi biliyor ki milleti, senin bir lafınla kediye döneceğimizi, onu da rant sağlamak için kullanıyor. sen dedin "hayatta en hakiki mürşid, ilimdir, fendir" diye. biz inanmadık atam, astık her tarafa ama inanamadık. biz tepeden gelmesine alışığız her şeyin, ne ilimi, ne feni?

  masonlar öldürmüş seni atam, bir kere onlar canına kıymış senin. maillerde geziyor, seni sonradan milyonlarca kez yeniden öldüren gericilere aldırmadan.

  milyarlarca dolar akıyor ülkemize atam, halkımız bu parayı ömründe göremese de, bebek ölüm oranı 0.044 olsa da. okuma yazma oranı çağ dışı bir şekilde %88 olsa da.

  bir rektör var atam, yargıyla alakasız yargılanıyor, tam bir komedi. ne demeli buna? orhan pamuk var, ülkeye karşı suç işlemiş, fikrini belirtmiş, biz avrupalı parlementerlerin önünde tekmeledik adamı, iyi ettik değil mi? yok atam, sömürge olmadık, ama bizi yabancılar izliyor kendi davamızı hallederken. atam, milletvekili çıkıyor, üniversite avlusuna cami yapılacağı vakit yakındır diyor, ne iyi ediyor değil mi? imana geliyoruz imana!

  atam, recep bey (tanımazsın ama adam gibi adam valla) şunları diyor:

  elhamdulillah şeriatçıyız.(21.11.1994 milliyet)
  yılbaşına karşıyım. (19.12.1994 sabah)
  ben tekkeye degil dergaha gittim.(22.1.1997 gözcü)
  ata'ya saygı duruşunda sap gibi ayakta durmaya gerek yok. (12.5.1994 hürriyet)
  10 kasım'da yaygara kopartıldı. (14.11.1994 hürriyet)
  içki yasaklansın. (1.5.1996)
  istanbul'u medine yapacagiz. (akis)
  bütün okullar imam hatip yapılacak. (17.9.1994 cumhuriyet)
  ben istanbul'un imamıyım. (8.1.1995 hürriyet)
  mayo reklamı şehvet sömürüsüdür. (6.3.1996 hürriyet)
  milli piyango zulümdür. (29.9.1994 hurriyet)
  taksim'deki caminin temelini inşallah atacağız. (1.7.1994)
  cumhurbaskanı'nın imam hatipli olacağı günler yakındır. (5.2.1996 akit)
  sarık operasyonu çok komik. (15.5.1995 sabah)
  yeşil (kaldırım rengi) medeniyettir. (25.6.1994)
  ben meclis'in dua ile açılmasından yanayım. (8.1.1996 milliyet)
  imamlar da nikah kıysın. (9.5.1995 milliyet)

  sonra da senin sözlerini ağzına salata yaparak değiştim diyor. şu an ne mi yapıyor, kendin bak atam, ben söyleyemeyeceğim.

  seçim sistemin yanlış atam, halkın 65%'inin karşı olduğu bir sistemle karşı karşıyayız. niye düşünemedin bunu?

  sana kızıyorum atam, bize bu kadar iyi günleri gösterdiğin için, haketmediğimiz kadar güzel yıllar için. devlet, devlet-i aliye-i osmaniye'den beter durumdadır. yabancı ve yeşil sermaye olmasa vay halimize.

  tekrar söylemek gerekir atam, ibret olsun diye. kendi adıma bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifem, türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. ve biliyorum ki, muhtaç olduğum kudret, damarlarımdaki asil kanda mevcuttur!
  36 -18 ... pandora
 3. 3.
  halinden biraz utanan gençliğin vermemesi gereken cevaptır
  4 -1 ... karın desen jack
 4. 4.
  bu gençlik dört sene evvel neden cevap verme girişiminde bulunmadı acaba atamıza deiye merak ettiren cevap..
  5 -11 ... brhmbl
 5. 5.
  atam keşke seni klonlasaymışız.bize emanet ettiğin ülkeyi yönetmemize fırsat kalması için ecevit gibi ölmeden tahttan inmeleri gerekmekte.
  herkes bir a.b dir tutturmuş gidiyor.tayyip desen ülkeyi iran gibi yapma uğraşında.kılık kıyafet yasasının da içine ettiler anlayacağın.daha fazla yazıp içini karartmak istemem ata'm.ama gidişin pek hayırlara vesile olmadı.
  3 -4 ... kara murat
 6. 6.
  atam biz tam evrimimizi tamamlayamadık. butun gun vatan için saglam seyler yapmak yerine aylak aylak gezmekteyiz. cogumuz okuduktan sonra ne olcagımızı bilmedigimiz için okumaktan vazgeciyoruz. iş bulamayınca vatana ve millete hayırlı kap kaçcı, gaspçı, hırsız falan olduk. çok sukur elimize 3-5 kurus para geciyo bu sayede. ama bize yarın savasın deseler cogumuzun içinde savaşma cesareti yok oldu. hatta o haldeyiz ki hepimiz askerden bir torpil bulupta nasıl kacarız diye dusunmekteyiz. şehitlerimizle ovunmeyi cok iyi biliriz ama onların kim oldukları ne yaptıklarıyla ilgili bi halttan anlamayız.olsun atam içimizde sonmemiş olan hala bir memleket sevgisi var. umarım o sevgi alevlenmeye baslar....
  5 -1 ... rigsmaer
 7. 7.
  senin belki düzelir diyerek temizlemediklerini, senin döneminde karşına geçip söyleme cesaretini bulamayacakları şeyleri şimdi alenen gözümüzün içine baka baka söyleyenleri temizleyeceğimize and içiyoruz.
  3 -2 ... ireland
 8. 8.
  o kadar yapmacığız ki,sadece yazabiliyoruz...icraata gelince bir şey yok atam...affet...
  5 -2 ... gazoz_kapagi
 9. 9.
  atam, kusura bakma aramızdan bir mustafa kemal daha çıkaramadık. ağlamaya hakkımız yok...
  6 -2 ... karga
 10. 10.
  atam

  bıraktığın değerleri sonuna kadar koruduğuma ve koruyacağıma emin olabilirsin. bu memleketi kazanırken dökülen kanları bildiğim için bu kadar ucuza sattırmayacağım.

  sen at gözlüğü bilir misin atam? ama nereden bileceksin ki, senin zamanında ki şimdiki nesle göre iletişimi olmayan, fakir, teknolojisi olmayan halkta at gözlüğü yoktu ki, bir de şimdikileri görmelisin.. şimdi ki nesle rahat batıyor atam.

  sana kızıyorum çünkü yaptığın kanunlarla, koyduğun yasalarla kendini bile eleştirme hakkını vermişsin bazı yobazlara. işte bu yüzden sana kızıyorum.

  bende kendi adıma tekrar söylemek istiyorum atam, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifem, türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. ve biliyorum ki, muhtaç olduğum kudret, damarlarımdaki asil kanda mevcuttur!
  6 -2 ... trablus