1. 1.
    günümüz gençliğinin büyük problemlerinden biridir.

en başta aileler olmak üzere, adını bilmediğimiz komşu teyzelere kadar herkesin ama herkesin sizden bir beklentisi vardır.

30 sene öncesinin türkiye'si ile şimdiki çook farklıdır. özellikle ailelerimiz ister ki o dönemdeki imkansızlıklar nedeniyle kaçırdıkları her şeyi biz yapalım. böylece "ben yapamadım ama çocuğum yaptı." diye teselli edebilsinler kendilerini. okulu onlar seçsin, mesleği onlar seçsin, evlenilecek kişiyi onlar seçsin, hatta ne zaman çocuk yapacağınızı da onlar seçsin. çocuğun adını da onlar seçsin! hatta senin çocuk yetiştirmene de karışsınlar. alsın onlar yetiştirsinler.

genç otobüste ayakta gitsin, sabahtan beri poposunun sandalye görmememiş olması önemli değil. o genç! ayakta dursun. güne giden yaşlı bile olmayan o kokana otursun.

bütün gün okulda bunalan, işte canı çıkan genç gidip bi iki bi şeyler içmesin arkadaşlarıyla. hele alkol! aman aman!! gelsin ev işlerine de yardım etsin hatta. 2019 dayız ama makarna kesmeyi öğrensin genç. yapmasın, ama bilsin. ne b.ka yarayacak bilen yok ama bilsin.

onca işinin arasında ailesini arayıp sorması yetmez. yılda bir gördüğü halasını, yüzünü unuttuğu dayısını falan da aramalı. hal hatır sormalı. siz genci hiç aramayın. yaşlısınız ya, inme falan iner allah korusun ararsanız.

dinlediği müziğe de laf edin, izlediği diziye de, giyimine kuşamına da.. alın elinize yoğurun oyun hamuru gibi. sonra sokun istediğiniz şekle. en temizi bu olacak.

sonra.. bir gün sizin yaşınıza gelince desin ki "benim yapamadığım çok şey var. çocuğum yapsın."
    bu sefer de torun çok şımarık diye söylenin durun. halbuki üçüncü paragrafın son cümlesinde onu da beğenmeyip siz yetiştirmiştiniz hatırlarsanız.
    3 ... nammu