1. 1.
  http://www.milliyet.com.t...e-kayiyor-gundem-2639815/

  Konya il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, iKDAM Eğitim Derneği ve Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği ile ortaklaşa düzenlediği “Gençlik ve inanç” konulu çalıştayın sonuç bildirgesinde, öğrencilere yönelik ilginç tespitler yer aldı.
  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve iHL Meslek Dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı çalıştayın sonuç bildirgesinde özetle şunlar kaydedildi:
  - itikadî anlamda sorunları olan gençlerde özellikle “deizm” yani Allah’ın hayata müdahalesini reddetmek inancı ön plana çıkmakta, ateizm bu bağlamda daha geride kalmaktadır.

  Din ve bilim çelişkisi
  - Gençler arasında en çok sorulan itikadî sorulardan biri, kötülük meselesi çerçevesinde neden, “Allah’ın yeryüzünde kötülüklere müdahale etmediği ve sessiz kaldığı” sorusudur. Bununla birlikte kader, Allah’ın zatı ve tasavvuru, sabır, tevekkül gibi konuların pek çok kişi tarafından doğru anlaşılamaması, itikadî sorunları artırmaktadır.
  - Din ve bilimin çeliştiği düşüncesini besleyecek dînî anlatımlar öğrencilerde itikadî sorunlara neden olmaktadır. Doğru bilgilerle donatılmamış bir Allah ve gayb alemi tasavvuru bulunmakta, hurafeler din addedilmektedir. Bu noktada öğrenciye sunulacak din yorumu önem arz etmektedir.

  Diziler zarar veriyor
  - Dini anlatan kişiler arasında yaşanan tartışmalar ve sunulan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar gençlerde din düşüncesinin saygınlığına zarar vermektedir.

  - Özellikle diziler eliyle, aldatma ve gayrı meşru beraberlik normalleştirilmekte, aile ve sadakat kavramları büyük darbe almakta; bunun sonucunda da gençlerde pek çok ahlakî değer zarar görmektedir. Bununla beraber pek çok film ve dizide konu edilen aile içi gayrimeşru ilişkiler de normalleştirilmektedir.

  - Din eğitimcisinin islam itikadını öğretirken bireyi özgürleştiren ve ona tercih hakkı veren yönünü vurgulaması gerekmektedir. Aksi takdirde gençler dinden uzaklaşabilmektedir.

  ‘inanç sorgulaması’

  - Din eğitiminde öğretmenin anlattığı değerleri temsil edebilmesi büyük önem arz etmektedir. Söylemlerle davranışların tutarsızlığı ve hayata yansımayan bir dînî anlatım genci dinden uzaklaştırmaktadır.

  - imam hatip liselerinde, inanç tabanlı bir eğitimden ziyade ibadet tabanlı bir din eğitimine ağırlık verilmektedir. Pek çok öğretmen itikat yönünden yeterli olduğu ön kabulüyle hedef kitlesine hitap etmekte; fakat öğrencilerin zihninde hem yaşının gereği olan inanç sorgulamaları hem de çevre ve sosyal medya kaynaklı pek çok soru bulunabilmektedir. Öğrenci, öğretmeninden ve arkadaşlarından çekindiği için inanca dair kafasına takılan soruları soramamakta, öğretmen de pek çok zaman bu ihtiyacı fark edememektedir. Öğrenci, cesaretini toplayıp soru sorabildiğinde de genellikle uygun bir dil ile yeterli ve temellendirilmiş cevaplar alamamaktadır. Bazı eğitimciler, soruları geçiştirmekte, bazıları bastırmakta bazıları da tatmin edicilikten uzak cevaplar verebilmektedirler.

  Eşcinsellik sempatik görünüyor

  - Gençlerde karşılaşılan ve gün geçtikçe daha da yaygınlaşan başlıca ahlakî sorunlardan biri eşcinsellik konusundaki tutum ve bakış açılarıdır. Özellikle medyatik kişilerle ülke gündemine sokulmaya çalışılan eşcinsellik, pek çok lise öğrencisinde normal ve hatta sempatik görülebilmekte ve bir sapkınlık olarak değil cinsel bir tercih olarak nitelendirilmektedir. Öğrenciler eşcinselliği özgürlük bağlamında anlamakta, özgürlüğün ne olduğu öğrenciye yeterince anlatılamamaktadır.
  11 ... hatake kakashi
 2. 2.
  Abaza gençlik hareketi. Deizme bile kayıyorlar aq.
  2 ... ershan kuneri
 3. 2.
  halk arasında dinsizlik korkusu yaymaya çalışan bir insan söylemi. Bakın dinsizlik korkusu yaya yaya gemilerini yürütüyorlar. Bir de eşcinsellik sosu da katmış adam daha da korkmasını bekliyor. ifade etmek istediği şey Ahlaki sapıklık aslında.

  Afedersin de gerçek sapıkların, ahlaksızların, hırsızların, dolandırıcıların, katillerin, canilerin, örümcek kafalıların hangi taraftan çıktığı somut olaylarla belli! Bir deist olarak tüm bunları kendisine iade ediyorum!

  (bkz: dinsizlik korkusu)
  1 -2 ... lesley mateas
 4. 3.
  Yararlı bir yazı.
  ... hakan yavas
 5. 4.
  islamdan kopsunlar da nereye kayarlarsa kaysınlar. isterlerse gidip rum ortodoks kilisesine cemaat olsunlar. yeter ki önce şu ortadoğu masallarından bir arındırsınlar kafalarını.
  2 -3 ... ecinni