1. 1.
  başbakan tarafından "rahatsızlarsa gidip gata'da tedavi olsunlar" diye cevaplanmasını arzuladığım gazete manşeti.
  11 -20 ... profesor bonbon
 2. 2.
  genellikle yaşkararları öncesi gazetelere atılan manşet. askerlerin basın beyanında bulunmaları yasaktır. ancak belli bir rütbede olmalısınız ( ki bunlar en tepedekilerdir) vede nötr olarak açıklama yapmak zorundasınızdır. o zaman genç sunayların rahatsız oldukları nerden çıkıyor? haber servisi müdürleri, editörler ve danışmanlar.
  3 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  bu manşeti atan cumhuriyet gazetesi ankara temsilcisi mustafa balbay dır. ordu, kendisini yalanlamıştır (zorunlu olarak). ancak yalanlama şekli çok ilginçtir: metnin bir bölümünde "ordumuzda genç subaylar, yaşlı subaylar gibi bir ayrım sözkonusu değildir," der.
  5 -1 ... suzergecer
 4. 4.
  genelkurmay başkanı tarafından lanetlenen manşettir. darbe şakşakçısı cumhuriyet gazetesinin her zaman karıştırdığı işlerden biridir. bu manşeti atan anayasaya muhalefetten yargılanmalıydı ama cumhuriyet kisvesi altına büründükleri için dokunan olmadı. gazete bahçelerine bomba atıldı mı "cumhuriyete atılan bomba türkiye cumhuriyetine atılmıştır" diye saçmalamayı bilirken, aynı cumhuriyetin yasalarına muhalefet etmeyi suç olarak göremezler.
  4 -4 ... palta
 5. 5.
  60 ihtilali öncesinde bu durum vardı fakat bunu darbe arifesi olarak yorumlamak tam olarak mantıklı değil çünkü o dönemde gerçekleşen bu subay bazındaki protestoların sebebi demokrat partinin marshall yardımıyla genişlemeye başlayan ülke ekonomisini serserice kötüye kullanması sonucu ortaya çıkan yüksek enflasyon nedeniyle maaşlarının geçinmek için yetersiz kalmasıydı,belki bu bir bahaneydi çünkü üst kademeler istemeden bazı şeyler dile getirilemezdi.her ne o olursa olsun zamanın şartlarını düşünerek halkı kötü düşünceye yönlendirecek asılsız söylemlerle kargaşa ortamı yaratılamamalıdır.subaylar kadar biz de bu ülkeyi seviyoruz...
  2 -1 ... intensivecare
 6. 6.
  o kadar şaptan sonra gayet normal olan durum.

  + hayri durumlar çok kötü ne yapçaz tertip?
  - yapçak bişey yok, dışardan lahmacun sölicez aga..

  ayrıca mevcut siyasi durumdan rahtsız olmak için, uzun yıllar askeri eğitim almayada gerek yoktur, çok rahat olmamalarına katılıyoruz..

  (bkz: yinede şahlanıyor aman kolbaşının yandımda kır atı)
  2 -2 ... lazy pigeon
 7. 7.
  Bunların yaslilari da farklı degil (bkz: emekli pasalarin kosk mektubu)
  1 -2 ... papaya
 8. 8.
  darbenin iyi birsey oldugunu hakkinda tespit yapan gerizekali cumhuriyet gazetesi manseti.
  edit : kotuleyen arkadaslarin yaslarinin ufak oldugunu veya 12 eylul hakkinda hic bir fikirlerinin olmadigi kanaatinde oldugumu belirtmek isterim.
  5 -6 ... spiritualized
 9. 9.
  mızmızlanma yönünden topuyla oyuna katılan çocuğun "forvete koymazsanız alır topu giderim" tavrına benzettiğim topluluk.
  ... comengineer
 10. 10.
  22 temmuz seçimleri sonrası askerin ruh halini anlatan cümledir.
  1 ... no leaf clover