bugün

beynimi sikeyim ki şimdi kafam olsa makine mühendisliği yerine bunu yazardım.
mezun olduğum bölüm. bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
Yıldız teknik üniversitesinde okumak istediğim bölüm.
Umarım kazanabilirim. Evdekiler pek sıcak bakmasa da ben çok istiyorum. Bilgisi,tecrübesi olan varsa mesaj yoluyla yardım etmelerini isterim.
iş bulma olanağı önümüzdeki 7 yıl için %100 dür.
gemi de makinelerin işletmini sağlayan ve çok para kazanan meslektir .
omrunuzun denizlede gececegi,evden cikinca en az alti ay sonra eve doneceginizi,coluk cocuga hasret kalacaginizi,kalbi duygulari hep uzaktan yasayacaginizi biliniz sonra vay ben bilmiyom yok ben duymadim demeyin.
paranın hiçbir öneminin kalmadığını gösteren meslektir.
istersen ayda 30 bin kazan haftada bir eşinle yemeğe çıkamadaıktan , çocuğunu lunaparka götürmedikten, kısacası sevdiğin insanlarla birlikte olamadıktan sonra para kazanmanın ne anlamı var??
makine mühendisliğinden bile daha az kız bulundurma potansiyeline sahip bölümdür. Tercih edecek olanların bu gerçeği göz önünde bulundurması gerekir.
çarkçıbaşı yetiştiren okuldur. gemide kaptandan sonra gelen ikinci kişidir.
Mezunları Evlendiklerinde eşleri aylarca yalnız Yaşar. Birileri de göz diker...
okuması ayrı bir sıkıntı, iş ortamı ayrı bir sıkıntı olan bölümdür. bu bölüm makine mühendisliği derslerine ek olarak gemi ve gemi makineleri üzerine ders alır. haftada 35 saat dersi vardır ve devam zorunludur. üniforma giyilir ve saç sakal tıraşı zorunludur. 6. yarı yılda 6 aylık açık deniz stajı vardır. okuldan mezun olduktan sonra gemide ki çalışma ortamı pis ve gürültülüdür ayrıca çok sıcaktır*.ama maaş olarak türkiye şartlarına göre çok iyi para alırlar. okuldan mezun olur olmaz 3000 dolarla başlarlar. 5 yıl içinde 10 bin dolara kadar çıkar maaşlar. tanker ve yolcu gemilerinde 20 binlere bile çıkabilmektedir. bu bölüm mezunları iş bulma konusunda sıkıntı çekmezler.
itü denizcilik fakültesine bağlı olup , itü'nün diğer fakültelerinin bile varlığından bir haber olduğu bölümdür.
insanın aptalı denizci,denizcinin aptalı makineci olurmuş sözündeki makinecilerin (en azından amir tayfasının) okuduğu bölümün adıdır.
(bkz: deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği)*
diğer adı zabitan olmakla birlikte okuyarak ulaşabildiğiniz ücereti cazip fakat yapılacak iş değil. kulağımıza deniz suyu kaçtı bir kere ne yapalım.
geminin makinasının bakım tutum ve çalışmasından sorumlu kişilerdir.4 yıllık bir üniversitenin denizcilik fakültesinden mezun olunduğu için bu ünvan alınır ama gemide çarkçı diye hitap edilir.geminin makina kısmının en rütbeli kişisi ise baş mühendis veya çarkçıbaşı ünvanını alır.
- erkan, bi kahve yap bakalım... iyi ki almışız kahve makinasını bee.
+ hemen kaptan! (iç ses: skeyim öyle mühendisliği lan! bunun için mi okudum ben...)
iyi para olduğu söylenen meslek.
*
gemi inşaatı mühendisliği değil. makina mühendisliği de değil. işletme mühendisliği de değil. bambaşka bir şey.
(bkz: olmayana ergi)