bugün

lionel messi dünyanın en iyi futbolcusudur söyleminin bir kademe yukarı çıkarılmış hali.

yok efendim pele bilmem kaç dünya kupası kaldırmış da yok maradona tanrının eli demiş. yok messi'nin bunlarla kıyaslanması için kariyeri boyunca daha çok çabalaması gerekirmiş, daha yiyeceği çok ekmek varmış.

hassiktir diyoruz hassiktir . bu adamı izledikten sonra en büyük pele ya da en büyük maradona diyen kişi hıncal uluç'tur ya da başına güneş geçmiş ahmet çakar. bu gezegen böyle bir futbolcu görmedi, daha iyisi nasıl olurdu bilmiyorum ama george best ve johann cruyff'tan sonra dünyayı bu kadar ayağa kaldırmış tek futbolcu messi'dir. illa sıralama deniliyorsa subjektif sıralamam;

1)messi
2)best
3)cruyff
4)maradona
5)josico ya da ali bilgin
sabri sarıoglun dan sonra en iyisidir.
çıplak gözle izlediğim futbolcular arasında en iyi iki tanesinden biridir.
diğeri için;
(bkz: zinedine zidane)
(bkz: tutmayın küçük enişteyi)
getafe'ye attığı gol, geçen seneki şamp.ligi kupası, kazanılan 6 kupa, deplasmanda real madridi 6-2 yenmek, son olarak valencia ve zaragoza maçlarındaki performansları. bu adam bütün övgüleri hak ediyor. gelmiş geçmiş en iyi futbolcudur.
doğru önermedir. girdiği her ikili mücadele esnasında ve sonrasında sakatlanmaması için dua ettiğim, attığı her golden sonra sevindiğim, taraftarı olduğum tsl takımı futbolcuları haricinde başka bir futbolcu yoktur. izlerken hakikaten hayranlık bırakacak türden sprintleri, 1-1 de değil 4-1 de de etkili olan, kaleci ile karşı karşıya iken topu üfleyip kaleciyi olduğu yere deviren ve dahası bunları her maç yapabilen bir futbolcudur messi. messi bana göre gelmiş geçmiş en zeki futbolculardan da ilk 3 e girer.
kesinlikle katıldığım önermedir.
inanılmaz tekniği, fiziğine göre: inanılmaz dayanıklılığı, oynarken keyif alıp, seyirciye de bunu yansıtmasıyla kesinlikle bu makamı hak etmektedir. öyle ki; futbolcular üçe ayrılır; messi, maradona ve diğerleri...
oynadığı adam gibi 5-6 sezonun 3'ünde fifa dünyada yılın oyuncusu, 1'inde fifa dünyada yılın ikinci oyuncusu, 1'inde fifa dünyada yılın üçüncü oyuncusu ödüllerini alan, dünya kupasının en çok gol atan kişisi, 2 dünya kupası sahibi ronaldo luiz'in es geçilmemesi gerekir.

ayrıca bir dünya kupası, bir avrupa kupası sahibi, 3 kez dünyada yılın oyuncusu, bir kez 2'ncisi, bir kez 3'üncüsü seçilen, ballon d'or sahibi zinedine zidane da yabana atılamaz.

attığı 1000 küsür lig golü ve sahip olduğu 3 dünya kupası ile pele en büyük rakiplerindendir.

ve en büyük rakibi, dünya kupasında napolililere arjantini destekletmiş, napoli gibi sikko bir takımı milan'ın en heybetli, 3 süper hollandalılı dönemlerinde neredeyse tek başına iki kez şampiyon iki kez lig ikincisi yapmış, 1 dünya kupası sahibi maradona elbette boş rakibi değildir bu karşılaştırmada messi'nin.
george best'i bilmeyen bünyenin kurabileceği cümle.
geçmiş en iyisidir lâkin geleceklere haksızlık olur. çalım atarken top adama yapışıyor, onu keşfettim.
sonuna kadar destek verdiğim önermedir. hatta daha da ileri giderek şunu söylüyorum; messi futbol için yaratılmamıştır, futbol messi için bulunmuştur sanki. bu adam bir başkadır, futbolun bugıdır.
tamam doğru olabilir anladık ama o değil de bi geleceğin yıldızı sabri vardı, ona ne oldu ona ?
bir açıdan katıldığım önermedir. çağımızın kuşkusuz en becerikli, en iyi 3-5 futbolcusundan biridir. ancak maradona' nın veliahtı olması gelmiş geçmiş tabirini zayıflatmaktadır. gelmiş geçmiş tabirini kullanabileceğimiz bir futbolcu di stefano' dur. sanıyorum kimse izleme fırsatını bulamadı ancak maradona ve pele' nin hemfikir olduğu tek konu olduğunu düşünürsek doğruluğu hakkında emin olabiliriz. rivayet odur ki kale hariç sahanın her yerinde formanın hakkını vermiştir.
gelmiş ama geçmemiştir. daha geçecektir ki o geçiş mükemmel olacaktır...
yanlış tespittir.
en iyiler için;
(bkz: zinedine zidane)
(bkz: ronaldo luis nazario da lima)
(bkz: johann cruyff)
(bkz: eusebio)
(bkz: franz beckenbauer)
doğru fakat eksik tespittir. gerçek sonuç için;

(bkz: sabri sarıoğlu vs lionel messi)
gelmiş geçmiş demek doğru değildir, en azından şimdilik ancak şu anda açık ara üstüne yoktur. go messi go !
doğrudur en azından benim gördüğüm.
muhtemelen bu dönem için doğru bir önermedir. ama gelmiş geçmiş demek yanlış olur diye düşünüyorum. barça her zaman barça ve böyle bir takımda messi'nin döktürmesi çok normal. kimse messi için abara gubara dediğimi sanmasın. gerçekten şu an en iyi oyuncu o! üzerine yok. ama maradona'yı defalarca seyretmiş biri olarak kesinlikle maradona'dan çok çok iyi değil. bir kaç nüans vardır aralarında. hem de diego futbolun katledildiği zamanlarda oynadı. şimdi şöyle bir kıyas yapayım kimse yanlış anlamasın, diego'nun 1 yılda yediği tekmelerin 10'da 1'ni yemez messi tüm futbol hayatı boyunca. şimdi yıldızlar korunuyor, benim çıkış tezim burası. haa bir de 2 dünya kupası finali yapar ve en azından birini arjantin semalarına götürürse benim de gözümde messi diego ile aynı kefede olacaktır. şimdilik nüanslar diego'dan yana. bu benim fikrim.
ama 80 lerin ve 90 ların kasap oyuncularını görmeniz için şu linki seyredin ve öyle karar verin derim ben. yani dediklerim bana göre doğru. ayrıca her ikisini de seviyorum orası ayrı.
http://www.youtube.com/v/7hHhaHSaTlQ&hl=en
herkes söylemiş, bir de ben söyleyeyim. maradona napoli gibi bir takımı iki kere üst üste inter, milan ve juventus gibi takımların önünde şampiyon yapmış bir adamdır. arjantin'e de dünya kupası kazandırmıştır.

evet messi çok yeteneklidir, müthiştir, mourinho'nun dediğin gibi biraz kendini zorlasa suyun üstünde yürüyebilecek durumdadır, futbolu sevme nedenlerinden biridir, şu an için dünyanın en iyi futbolcusudur ama yanında xavi, iniesta, ibrahimovic, eto'o, puyol, dani alves, yaya toure, seydou keita, thierry henry, ronaldinho, pique gibi futbolcularla oynamaktadır. bu da büyük avantajdır onun için.

futbol bir din olsaydı eğer, maradona birdir, messi onun kulu ve elçisidir derdik diye bitirelim entryi. çünkü maradona messi'den daha iyiydi arkadaşlar. messi'nin attığı goller taze, onun için böyle düşünülmesi normal.

http://www.youtube.com/watch?v=y9NUqCJs9Jg&feature=related

http://www.youtube.com/wa...lRjao&feature=related

bu da maradonadır işte. geçmiş zaman unutuluyor.

http://ilkerugur.files.wo...07/maradona-and-messi.jpg
maradonayı peleyi görmedim ama bu adamı en az 10 sene daha izliycez gibi, daha 22 yaşında olmasına rağmen bizi televizyonlara kitledi. (bkz: analar neler doğuruyor)
4-5 sene sonra kesinliği kanıtlanacak olan önermedir.
öncelikle anuna goyin futbolun. oldu mu?

sonralıkla popüler kültürün ilahlaştırıp gözümüze gözümüze, bazanda götümüze soktukları sinema oyuncuları, şarkıcılar yetmiyormuş gibi şimdide futbolculara kutsiyet yükleniyor. amerika nın süsleyip süsleyip sattığı her biri ukela, burunlarından kıl aldırmayan bostan korkuluğu olan zebillah zencilerin top sektirdikleri nba' in abd' de sektörel büyüklük açısından altıncı sırada olması ne menem şeydir. o koca kafalı top sektiricilere milyonlarca dolar verip, halkı bunların birer insan değil doğa üstü varlıklar olduklarına inandırarak formadan bebek bezine nevresimden oyuncu figürlerine kadar bidolu nesneyi satın aldırıyolar.

futbolda farklı değil. bi dönem maradona varmış, sonra zidane geldi, ardından romariosu, ronaldosu, ronaldinhosu, şimdi de messi. yakın gelecekte başka biri. böylece bu devran dönüp duracak. adam işini çok iyi yapıyor olabilir, bunu takdir etmek doğal. ancak işinde aynı nispette başarılı olan bi tapu kadastro memurunu tebrik ediyor musun? sen bayındırlığın tanrısısın ömer abi! diyor musun? demiyorsun.

messi çok iyi bir fitbolcu olabilir. spektaküler hareketler, göze hoş gelen goller vs. bunları sergiliyo olabilir. ancak hepsi bu. messi tanrıdır, değilse bile en azından mesihtir gibi yakıştırmalar anlamsız ve son derece yavşakça.
baktığı dağlardan taşlar, kayalar yuvarlayacak, bastığı topraktan otlar çıkartacak bir ermiş muamelesi görmesi çok abartılı.

son tahlilde; messi günümüzün en forma, en teknik futbolcusu olabilir ancak öyle zamanüstü, insanüstü gibi vasıflar yüklenmesi doğru olmayan işini gayet iyi yapan bir insan evladıdır.
yanlış tespittir.

gelmiş geçmiş ve gelecek en iyi futbolcudur.
can-ı gönülden desteklediğim cümlenin, güzide bir sözlük yazarının parmaklarında can bulmuş halidir. alkışlıyore
güncel Önemli Başlıklar